Veľký prieskum v Rusku: Ľudia chcú mier, výhody vojny nevidia. Je v tom ale háčik

  • Prieskum v Rusku ukázal, že Rusi si prajú mierové rokovania
  • Väčšina bude aj napriek tomu naďalej vojnu podporovať
  • Nevedia však, čo im prinesie
Ruský vojak sa objíma s partnerkou. Rusi odprevádzajú vojakov
TASR/AP
  • Prieskum v Rusku ukázal, že Rusi si prajú mierové rokovania
  • Väčšina bude aj napriek tomu naďalej vojnu podporovať
  • Nevedia však, čo im prinesie

Situáciu na Ukrajine čoraz viac vnímajú negatívne aj ruskí občania. Podľa najnovších prieskumov by si väčšina Rusov priala mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Je v tom však háčik.

Think-tank, nezisková organizácia pre globálne záležitosti Chicago Council on Global Affairs informuje, že zatiaľ čo si tesná väčšina opýtaných Rusov myslí, že Moskva by mala začať rokovania, nie je jasné, čoho by boli ochotní vzdať sa.

Neznamená to však, že vojnu na Ukrajine pro-kremeľskí občania prestali podporovať. Prieskum organizácie a nezávislej ruskej agentúry Levada trval od 24. do 30. novembra. Zistilo sa, že stále väčšie percento Rusov si nie je istých dôvodom invázie, ale tri štvrtiny (74 %) stále aktívne alebo pasívne ruskú vojenskú operáciu podporujú.

Mierové rokovania

Výskumníci sa Rusov pýtali aj na to, či „špeciálnu vojenskú operáciu“ vnímajú ako úspešnú. Tesná väčšina – 53 percent Rusov – si myslí, že operácia na Ukrajine bola úspešná. Neúspech v nej vidí 31 percent opýtaných, zatiaľ čo zvyšní odpovedať nedokázali.

Napriek vnímaniu úspechu si však viacerí myslia, že je na čase začať mierové rokovania s Kyjevom. Konkrétne tak ľudia odpovedali v pomere 5 ku 4, teda za začiatok rokovaní bolo 53 percent opýtaných. Keď sa Rusom pripomenú náklady spojené s vojnou, taktiež uvádzajú, že uprednostňujú rokovania.

Území sa nevzdajú

Napriek určitej podpore rokovaní sú územné ústupky, ktoré by Ukrajina pravdepodobne od Ruska požadovala, nepopulárne. Veľká väčšina tvrdí, že je neprijateľné, aby Rusko vrátilo Ukrajine Krym (78 %) alebo okupovaný región Donbas (66 %).

Priemerne osem z desiatich Rusov si zároveň myslí, že ukrajinské rozhodnutie pokračovať vo vývoze obilia a ďalších produktov do iných krajín, je prinajmenšom prijateľné.

Takmer všetci Rusi však podporujú vzájomnú výmenu vojnových zajatcov (94 %) a prímerie (88 %). Názory na ďalší možný vývoj vojny prevládajú v prospech Moskvy. A teda 76 % opýtaných považuje za prijateľné či preferované, aby Ukrajina nevstúpila do NATO a vyhlásila neutralitu. Taktiež 90 % požaduje záruky bezpečnosti pre Rusov a rusky hovoriacich Ukrajincov.

Panuje neistota. Rusi nevedia, čo dobré im invázia prinesie

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že podpora vojny pretrváva stále dosť solídne, existujú určité náznaky, že Rusi začínajú pochybovať o tom, aké výhody im invázia na Ukrajinu vlastne prinesie. Väčšina (56 %) si myslí, že vojna zhorší vzťahy Ruska so Západom, hoci predchádzajúce prieskumy naznačujú, že aj keby to tak bolo, každodenných Rusov to príliš neznepokojuje.

Viacerí veria, že čo sa týka ekonomického blahobytu bežných Rusov, ich podmienky sa kvôli vojne zhoršia. Čo sa týka dopadov vojny na politický vplyv Moskvy vo svete, Rusi to vidia negatívne a pozitívne v rovnakom pomere.

Ukrajinci sa území nevzdajú

Nedávny prieskum na Ukrajine ukázal, že Ukrajinci sa oblastí, ktoré v súčasnosti okupujú ruské vojská, nechcú vzdať. V prieskume Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS) zo septembra 2022 až 87 % Ukrajincov uviedlo, že Ukrajina by sa za žiadnych okolností nemala vzdať území v prospech Ruska, aj keby to znamenalo predĺženie vojny.

Ide tak o najväčšiu výzvu v rámci možných mierových rokovaní. Prieskum KIIS totiž v máji, že namiesto skutočného prijatia do Severoatlantickej aliancie by bolo množstvo Ukrajincov ochotných prijať iba bezpečnostné záruky od kľúčových členov NATO .

Ak táto ochota medzi Ukrajincami stále pretrváva, ašpirácie Ukrajiny do NATO by mohli byť jednou z potenciálnych oblastí kompromisu medzi týmito dvoma krajinami, vysvetľuje organizácia Chicago Council on Global Affairs.

Zdroje: Chicago Council on Global Affairs, KIIS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá