Veľký slovenský startup mení názov aj logo: Billdu pôsobí po celom svete a hľadá nových zamestnancov

  • Známy slovenský startup miniFaktúra prechádza rebrandingom, po novom je známy ako Billdu
  • Kedysi výhradne fakturačný softvér je dnes plnohodnotným biznis partnerom a ponúka 360-stupňové riešenia
  • Billdu vzniklo pôvodne len ako inovatívna mobilná appka, dnes ju používajú po celom svete
Bez názvu
Roman Naništa/Startitup
  • Známy slovenský startup miniFaktúra prechádza rebrandingom, po novom je známy ako Billdu
  • Kedysi výhradne fakturačný softvér je dnes plnohodnotným biznis partnerom a ponúka 360-stupňové riešenia
  • Billdu vzniklo pôvodne len ako inovatívna mobilná appka, dnes ju používajú po celom svete

Úspešný slovenský startup, ktorý v domácom prostredí poznáme ako miniFaktúra, ohlásil veľký rebranding. Populárny fakturačný softvér mení svoje meno na Billdu – so značkou Billdu je už systém známy aj vo svete.

Ako sa totiž slovenský startup rozrastal, rásť mal aj jeho tím. V pandémii však nič nebolo isté a Billdu sa miesto rozširovania tímu radšej rozhodlo alokovať zdroje do budovania nových nástrojov, ktoré v ťažkých časoch pomáhali jej klientom. Dnes Billdu už plánuje rozširovanie a má otvorených viacero pracovných pozícií.

Prečo Billdu mení názov?

Keď sme na slovenskom a českom trhu začínali, boli sme miniFaktúra,“ vysvetľuje CEO Erik Hudák (38). V Nemecku však už populárny startup pôsobil ako Minirechnung a časom začalo byť jasné, že inovatívni Slováci potrebujú pre svoj produkt nové, univerzálne meno. A tak prišli k názvu Billdu.

Vedeli sme, že názov miniFaktúra nemôžeme ďalej tlačiť. Otvorene, hľadali sme ten správny moment, kedy to zabiť. Teraz spúšťame väčšiu marketingovú kampaň a chceme rásť, čiže dáva zmysel meniť to práve teraz.

 

Od piva ku hviezdam

Starú miniFaktúru, po novom teda Billdu, netreba predstavovať – pôvodne vznikla ako jednoduchý fakturačný softvér zameraný predovšetkým na fakturáciu cez smartfóny, časom sa však vyvinula do plnohodnotného biznisového asistenta.

„Ja som vtedy pôsobil ako freelancer-webdizajnér a fakturoval som klientom. (Ako inak) pri pive mi klient volal, že chce niečo upravovať. Vtedy mi napadlo, že by bolo dobre, keby som vedel faktúru upraviť z mobilu – vtedy som mal ešte starý iPhone 3GS,“ spomína s úsmevom Erik Hudák.

Jeho tím preto vyvinul iOS verziu mobilného fakturačného systému – rýchlo sa dočkali úspechu, písali o ňom médiá a boli aj vysoko v rebríčkoch sťahovanosti. Veľký úspech sa im podarilo zopakovať aj v Českej republike a padla úvaha, či sa inovatívnemu softvéru začnú venovať naplno.

V roku 2013 našiel tím vtedajšej miniFaktúry svojho prvého veľkého investora a nasledoval útok na globálny trh. „Tu prišli prvé sklamania, nakoniec sme si však našli cestu,“ vysvetľuje Erik Hudák.

zdroj: Billdu – Erik Hudák bol s Minifaktúrou aj v Silicon Valley v startupovom akcelerátore.

Billdu hľadá nových ľudí

Slovákom hral do karát najmä kvalitný produkt tvorený kvalitnými ľuďmi – vďaka tomu ľudia appku nachádzali v App Store a Google Play. Erik Hudák si časom začal všímať aj rozdiely medzi krajinami a kontinentmi – fakturovať z mobilu uprednostňujú predovšetkým ľudia v zahraničí, na Slovensku si ľudia financie radšej stále riešia z počítača.

Aktuálne Billdu globálne využíva cez 500-tisíc podnikateľov, 66 000 z nich využíva jednu z platených prémiových verzií. Najviac sa Billdu uchytilo v USA, Austrálii, Nemecku, Veľkej Británii, Španielsku a Francúzsku.

V mnohých z týchto krajín pritom Billdu spravilo reálny impact – zatiaľ čo v USA je konkurencia extrémne silná, v Austrálii patrí Billdu do prvej päťky. Takýto dynamický vývoj – či už ide o pridávanie nových funkcií alebo vstupovanie na nové trhy – znamená aj nábor talentovaných ľudí. 

Billdu hľadá marketing managera: V našej aktuálnej situácii sme veľmi silní na produkte, avšak slabí v komunikácii. Toto by som rád zmenil a preto hľadám k sebe dvojičku/partnera, s ktorým by sme vytvorili skvele fungujúci tandem. Ja so svojím tímom dodám produkt a môj partner so svojím tímom zase zabezpečí jeho komunikáciu a predaj. Tím si však bude musieť vybudovať sám, keďže aktuálne robíme len s externou agentúrou. Verím, že v takom zložení dokážeme vytvoriť skutočne svetový slovenský produkt,“ teší sa Erik Hudák.

Billdu hľadá developerov a designerov:

Úspešná slovenská aplikácia rozširuje svoj tím aj o vývojárske pozície – aktuálne hľadá napríklad:

Slovenská firma globálnym hráčom

Od konkurencie sa Billdu líši najmä pridanou hodnotou – faktúry si je dnes možné spraviť hocikde, Slováci na to však idú cez extra funkcie. „Do Billdu máme napojené aj predajné a komunikačné nástroje. K podnikaniu rovno ponúkneme aj e-shop či rezervačný systém.“

Inými slovami, podnikateľ príde do Billdu a okrem fakturačného softvéru dostane väčšie, 360-stupňové riešenie v balíku. Všetky služby sú navyše v spoločnom ekosystéme a vzájomne integrované, čiže navzájom spolupracujú.

„Po takýchto prepojeniach sme videli veľký dopyt, lebo ak chce niekto začať podnikať v digitálnej dobe, potrebuje 10 systémov od rezervácií cez e-shop až po web a fakturácie,“ vysvetľuje Hudák, ktorý triafa do čierneho – dnes sú ľudia na všetko zvyknutí využívať práve aplikácie a iné digitálne rozhrania.

zdroj: Startitup

Budúcnosť

Za rok 2020 hlási 9-členný tím Billdu tržby približne 2,2 milióna eur. „Počas korony sme nepadli, ale rast sa nám spomalil, plánovali sme okolo 3,2 milióna. Ale zdržali sme sa, niektoré projekty sme spúšťali neskôr.

Jedným z takýchto projektov je postupné spúšťanie malého asistenta vhodného pre malých a stredných podnikateľov. Inými slovami, Billdu vyvíja akéhosi digitálneho asistenta, ktorý podnikateľov odbremení od monotónnych a repetetívnych administratívnych činností ako sú objednávky, rezervácie či pripomínanie úhrad zaslaných faktúr.

V pláne je aj sofistikovaný chatbot, ktorý do (už tak robustného) Billdu prináša ďalší nový rozmer. Reč je o internom Billdu chatbote, ktorý by sa mohol naučiť odpovedať na otázky zákazníkov jednotlivých portálov, ktoré Billdu využívajú.

Portály by tak outsourcingovali komunikáciu so zákazníkmi priamo do Billdu, kde by sa o ňu starala umelá inteligencia, ktorá pozná jednotlivé stránky. Obrovský potenciál je tu evidentný najmä pri e-shopoch, ktoré sa potýkajú s enormným počtom otázok zo strany zákazníkov. Funkcie, ktoré Billdu posúvajú z fakturačného softvéru na plnohodnotného biznisového asistenta, budú pribúdať v priebehu tohto roka.

Billdu nájdeš na App Store aj Google Play:

Download on the App Store

Teraz na Google Play

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá