Veľký test seriálového lekára – vyzná sa Marek Fašiang v medicíne?

  • Ako prví sme otestovali seriálového lekára z medicíny
  • Dokážete poraziť Mareka Fašianga vo vedomostiach? Otestujte sa!
fašiang
Kooperativa
  • Ako prví sme otestovali seriálového lekára z medicíny
  • Dokážete poraziť Mareka Fašianga vo vedomostiach? Otestujte sa!

Až dvoch doktorov hráva v televíznych seriáloch obľúbený herec Marek Fašiang. Keďže je známy tým, ako poctivo sa pripravuje na svoje úlohy, zisťovali sme, nakoľko sa medzitým sám stal expertom na medicínu.

„Ľudia mi občas vravia, že by ma brali ako svojho obvodného. Alebo aspoň veterinára,“ smeje sa sympatický herec, keď príde reč na jeho odborné znalosti. „Je pravda, že toho asi viem viac než, čojaviem, internetoví „experti“ zo sociálnych sietí, no som celkom zvedavý, ako obstojím v kvíze.“

Porazíte vedomostne Mareka? Urobte si vedomostný kvíz s niekoľkými medicínskymi otázkami aj vy a zistite, ako ste na tom v porovnaní nielen so seriálovým lekárom, ale aj naozajstnými odborníkmi.

Otázka č.1

Medzi bežné príznaky infarktu nepatrí:

a) Bolesť chrbte či čeľustiach

b) Pichanie v pätách

c) Nevoľnosť a zvracanie

„Fúha, začali ste drsne,“ smeje sa Marek prvej otázke. „Z týchto troch možností sa mi zdajú nevoľnosť a zvracanie najmenej súvisiace s krvým obehom. To ale môže byť chyták. Skúsme teda možnosť, ktorá je najďalej od srdca, pichanie v pätách.“

Ak ste si už svoju možnosť vybrali aj vy, môžeme vám prezradiť, že Marek odpovedal správne. Medzi symptómy infarktu patria okrem bolestí v hornej časti tela aj pocity nevoľnosti.

Otázka č.2

Čím z nasledovného sa môže liečiť reuma a reumatoidné choroby?

a) steroidmi

b) energetickými nápojmi

c) paracetamolom

Marek Fašiang pri zmienke o energetických nápojoch vybuchuje v smiech, no vzápätí už kvíz berie vážne a poctivo analyzuje možnosti: „Steroidy mi znejú ako podobný nezmysel, no naozaj si nepamätám, že by som dakedy počul o liečbe reumy paracetamolom. Ale skúsim teda paracetamol.“

Čo myslíte, má aj tentoraz Marek pravdu? Ak ste si už tipli, môžeme prezradiť, že sme slávneho televízneho doktora prvýkrát nachytali. Reuma sa naozaj lieči skôr steroidmi.

Otázka č.3

Zápal močových ciest je zvyčajne spôsobený:

a) pôsobením chladu

b) pôsobením vlhka

c) baktériami

„Počkajte, zápal močových ciest by mal byť v skutočnosti prechladnutie,“ premýšľa nahlas Marek Fašiang: „Chlad a vlhko sa mi zdajú ako dve veľmi podobné možnosti, ale mal by to byť chlad.“

Ak ste sa pre jednu z možností stihli rozhodnúť aj vy, môžeme prezradiť, že aj tentoraz sme obľúbeného herca nachytali na hruškách. Zápalu močových ciest sa naozaj zvykne hovoriť aj „prechladnutie“, no spôsobujú ho baktérie.

Tak čo, obstáli by ste v teste medicínskych znalostí nielen s televíznymi, ale aj naozajstnými doktormi?

V skutočnosti takúto dilemu riešiť nemusíte. Napríklad ak máte uzavreté životné poistenie Profi komplet v poisťovni Kooperativa, máte s ním k dispozícii aj balík služieb eDoctor, v rámci ktorého sa môžete cez telefón, appku, ale pokojne aj osobne obrátiť na domácich aj zahraničných špecialistov a získať od nich konzultáciu, ale aj praktické usmernenia týkajúce sa liečby. 

Prečítajte si o tejto zaujímavej možnosti viac na www.zivot.koop.sk.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá