VEĽKÝ ÚSPECH: Prvýkrát v histórii Slovenska vznikla pracovná skupina na ochranu zvierat

  • Sme rodina Borisa Kollára spúšťa boj proti týraniu zvierat na Slovensku
  • Prvýkrát v histórii našej krajiny vznikla pracovná skupina na ochranu zvierat
pes, zviera
TASR/Dano Veselský
  • Sme rodina Borisa Kollára spúšťa boj proti týraniu zvierat na Slovensku
  • Prvýkrát v histórii našej krajiny vznikla pracovná skupina na ochranu zvierat

Slovensko má za sebou vôbec prvé zasadnutie pracovnej skupiny v oblasti veterinárnej starostlivosti a ochrany zvierat. Informoval o tom predseda Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta zo Sme rodina

Ako uviedol, hlavnou úlohou skupiny bude zvýšiť ochranu zvierat a zlepšiť starostlivosť o ne. Diať by sa to malo vďaka legislatívnym zmenám a rôznym systémovým opatreniam.

Hanba Slovenska: Vzácny rys je v našej krajine chránený, no aj tak sa tu potichu strieľa

Vytvorenie pracovnej skupiny je podľa tímu Zvieracieho ombudsmana svojím spôsobom reakciou na aktuálne prípady neoprávnene zastrelených zvierat, primárne koní, v Banskobystrickom kraji.

V praxi to znamená, že náplňou práce tejto skupiny bude prejedávanie týchto činov, ale aj ďalších krokov spolu so zástupcami rezortu pôdohospodárstva, poľovníkmi či políciou.

„Za posledné obdobia sa pozornosť sústredila najmä na ochranu spoločenských zvierat. Ak však máme hovoriť o zvieratách, musíme rovnakú pozornosť venovať aj hospodárskym zvieratám, pretože aj keď sú súčasťou potravinového reťazca, neznamená to, že si nezaslúžia takú istú pozornosť,“ povedal Karahuta.

Ochranu zvierat posúvame na úplne inú úroveň.

🔴 Prvýkrát v histórii Slovenskej republiky vznikla pracovná skupina na ochranu zvierat! Pod vedením nášho Jaroslav Karahuta sa bude táto skupina zložená z odborníkov v oblasti legislatívy a veterinárnej starostlivosti zaoberať ochranou zvierat a nebude zabúdať ani na domáce, voľne žijúce, laboratórne či exotické zvieratá na našom území 😊. Všetci členovia Pracovnej skupiny pre oblasť veterinárnej starostlivosti a ochrany zvierat budú vykonávať svoju funkciu bez nároku na finančnú odmenu. Spája nás totiž úprimná snaha prepojiť odborné vedomosti s reálnym životom, ktorý bohužiaľ pre mnoho zvierat, s ktorými sa delíme o našu krajinu nie je vôbec ľahký 🐾.

Posted by Sme rodina on Thursday, January 21, 2021

Pracovná skupina sa bude venovať aj voľne žijúcim či laboratórnym zvieratám. Predsedom skupiny bude Karahuta, jej členmi budú odborníci na problematiku ochrany zvierat, ktorí chcú poskytnúť výboru svoje znalosti bez nároku na honorár.

„Veríme, že vytvorenie takejto skupiny priamo na pôde parlamentu, ako najvyššieho zákonodarného orgánu v našej krajine, je krokom, ktorý dokáže raz a navždy potrebu právnej ochrany zvierat pevne ukotviť v našej spoločnosti,“ konštatuje Zvierací ombudsman.

Nevídané barbarstvo

Slovenskom len nedávno otriasla udalosť, kedy boli počas poľovačky zastrelené spolu štyri kone. Podnikateľ a poľovník mal tvrdiť, že na poľovačke mal hosťa, ktorého mali kone napadnúť. Na otázku polície ohľadom strelca sa však podnikateľ vyjadril tak, že kone zastrelil on osobne.

Posted by Udaj svojho množitela on Monday, January 4, 2021

Chovateľ zastrelených koní ich chcel používať na prírode blízky turizmus. Strelec mu však zlikvidoval celý chov. Ak tento čin nebude adekvátne potrestaný, podľa ochranárov to bude jasný dôkaz, že ľudia si v tejto krajine môžu robiť čokoľvek, čo chcú.

„To, čo sa už na Slovensku zo strany tzv. poľovníkov deje, nemá obdobu. A poriadok si vo vlastných radoch nevie urobiť ani Slovenská poľovnícka komora. Kde to žijeme, ak si dovolí poľovník strieľať večer smerom do intravilánu obce, na kone vo výbehu na súkromnom pozemku riadne ohradenom elektrickým ohradníkom?

Ako si môže vrah koní následne dovoliť vstúpiť na súkromný pozemok a ukradnúť telá zastrelených koní a odviesť ich na neznáme miesto, keď tu máme riadny zákon o vstupe na cudzí pozemok a na nakladanie s kadávermi? A polícia opäť klasifikuje tento jasný trestný čin utýrania zvierat ako poškodzovanie cudzej veci, aj keď už dávno neplatí, že zviera nie je vec? A sme v núdzovom stave,“ hovorí Lenka Kmeťová, zakladateľka a predsedníčka o.z. Nádej pre kone.

Posledná kožušinová farma na Slovensku môže šíriť koronavírus. Má kapacitu pre 5000 noriek

Zlyhanie jednotlivca?

Hoci takmer po mesiaci, ale predsa, sa ku kauze zastrelených koní vyjadril aj rezort pôdohospodárstva v zmysle, že medializované prípady zastrelených koní považuje za „neakceptovateľné a odsúdeniahodné“.

Zlyhania jednotlivcov za hranicou zákona a morálky vrhajú podľa rezortu zlé svetlo na celé poľovníctvo, ktoré je dôležitou súčasťou vidieckeho života a starostlivosti o krajinu.

„Takéto a podobné pochybenia musia byť dôsledne vyšetrené a zodpovedná osoba potrestaná,“ konštatoval hovorca agrorezortu Daniel Hrežík.

Podľa agrorezortu ale nejde o zlyhanie systému, ale jednotlivcov. Na Slovensku totiž evidujeme aktuálne viac ako 63 000 poľovníkov.

„Slovensko je krajina, v ktorej zohrávajú poľovníctvo a lov zveri dôležitú úlohu. Organizovanie poľovníctva má z dlhodobého hľadiska bohatú históriu a dosiahnutá úroveň je jedna z najprepracovanejších spomedzi vyspelých európskych krajín. Spomínanú udalosť však nemôžeme prehliadať,“ doplnil Hrežík.

Agrorezort verí, že orgány činné v trestnom konaní spomínané skutky dôkladne vyšetria a voči zodpovedným vyvodia dôsledky.

Zdroje: Sme rodina, Zvieraci ombudsman, OZ Nádej pre kone, MPRV SR 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá