Veľký úspech: Slovenský startup, ktorý mení životy, získal dôležitú investíciu a mieri do zahraničia

  • DNA ERA získala dôležitú investíciu vo výške 250 000 EUR od investičného fondu v správe CB Investment Management
  • Slovenská biotechnologická spoločnosť začínala ako startup v roku 2018. Založila ju manželská dvojica Michaela a Jakub Šiškovci
  • Zákazníkom poskytuje komplexné informácie o zdravotných predispozíciách vo forme genetickej analýzy DNA zo vzoriek slín
  • Spoločnosť plánuje investíciu využiť primárne na rast spoločnosti na domácom trhu a expanziu do zahraničia
DNA ERA4
DNA ERA
  • DNA ERA získala dôležitú investíciu vo výške 250 000 EUR od investičného fondu v správe CB Investment Management
  • Slovenská biotechnologická spoločnosť začínala ako startup v roku 2018. Založila ju manželská dvojica Michaela a Jakub Šiškovci
  • Zákazníkom poskytuje komplexné informácie o zdravotných predispozíciách vo forme genetickej analýzy DNA zo vzoriek slín
  • Spoločnosť plánuje investíciu využiť primárne na rast spoločnosti na domácom trhu a expanziu do zahraničia

Slovenská biotechnologická spoločnosť DNA ERA získala dôležitú investíciu vo výške 250 000 EUR od investičného fondu v správe CB Investment Management. Spoločnosť plánuje investíciu využiť primárne na rast spoločnosti na domácom trhu a expanziu do zahraničia.

Spoločnosť DNA ERA začínala ako startup v roku 2018. Založila ju manželská dvojica – genetička Michaela Šišková a Jakub Šiška, ktorý sa venuje aplikovanej matematike. DNA ERA vďaka vlastnému softvéru a v spolupráci s certifikovaným laboratóriom v Nemecku poskytuje slovenským ale i zahraničným zákazníkom komplexné informácie o zdravotných predispozíciách vo forme priamej genetickej analýzy DNA zo vzoriek slín. V závere roka 2020 predstavila spoločnosť novú vizuálnu identitu, s ktorou sa spája aj predstavenie nového DNA testu zameraného na metabolizmus, športové predispozície a výživu.

zdroj: DNA ERA

Riziká rozpísané podrobne a zároveň jednoducho 

Analýza DNA dokáže odhaliť predispozície k určitým chorobám, niektoré sa dajú ovplyvniť vhodným životným štýlom. Zákazník sa môže dozvedieť aj  aj o vlastnom športovom potenciáli v podobe prehľadného reportu.

„Prvotná myšlienka sa začala rodiť ešte na vysokej škole. Jeden vyučujúci nám rozprával, ako si dal podobnú analýzu urobiť v Amerike, a ako mu to ovplyvnilo život. Zmenil svoje stravovacie návyky a podelil sa s nami o riziká, ktoré sa dozvedel. Bol to preňho taký vztýčený prst, kedy si uvedomil, že ak nezmení svoj prístup k životu, tak tieto ochorenia môžu u neho aj skutočne vypuknúť,“ povedala Michaela Šišková, CEO spoločnosti a držiteľka ocenenia Forbes 30 pod 30 za rok 2020 pre Startitup.sk.

Startup, ktorý môže zmeniť život aj tebe. Manželia chcú na Slovensku otvoriť špičkové laboratóriá

Test DNA si môže zákazník objednať z pohodlia domova. Po analýze DNA dostane výstup s výsledkami testu, odporúčaniami a prevenciou. „Každé jedno ochorenie máme v našich reportoch podrobne a zároveň jednoduchým, ľudským jazykom rozpísané. To znamená, že klient sa dozvie nielen mieru genetického rizika, ale aj taktiež, čo dané ochorenie znamená, ako často sa vyskytuje v populácii, aká je genetika za ním a to hlavné – primárne kroky prevencie,“ vysvetlila Michaela Šišková.

Investovať chcú do zlepšenia produktu, ale i do trhu v ČR

Spoločnosť CB Investment Management, ktorá investuje do firmy DNA ERA, tým napĺňa svoje predsavzatie poskytovať rastový kapitál pre mladé inovatívne slovenské firmy. V minulosti investovali do spoločností Cviker, Artzenal, Nitroterra Technology, Airlogy Labs alebo analytickej platformy altFINS na monitoring a analýzu digitálnych aktív, ktorá si získala pozornosť svetových médií.  

„Získať externý kapitál bolo jedným zo strategických rozhodnutí, ktoré nám pomôžu naplniť naše ambície priniesť dostupný DNA profil pre bežnú verejnosť s kompletným online servisom a najnovšími poznatkami vedy. Investícia od CB Investment Management posilní značku DNA ERA na domácom trhu a rozbehne expanziu do okolitých krajín. Vnímame to tiež ako novú príležitosť otvárať dvere modernej vede a vedcom na Slovensku,” hovorí Michaela Šišková.

zdroj: DNA ERA

Časť investícií plánuje DNA ERA investovať na rozbeh trhu v Českej republike a marketingové aktivity. Okrem toho plánujú zhotoviť novú platformu, ktorá zmení interpretáciu dát zákazníkov.

„Biotechnológie sú špecifickou kategóriou technologického sveta. Ich miesto je v súčasnosti nepopierateľné, pretože prinášajú riešenia a prístup k dátam v zásadnej oblasti nášho života – a to je ľudské zdravie a jeho ochrana. DNA ERA je príkladom ďalšieho úspešného príbehu zo Slovenska, ktorý ukazuje na podceňovaný potenciál slovenských vedcov – podobne, ako to bolo v prípade spoločností MultiplexDX a Glycanostics. Sme presvedčení, že DNA ERA naplní predpoklady a ciele tejto investície. Sme radi, že sa budeme podieľať na ďalšom rozvoji tejto firmy a jej nadaného tímu,” hovorí Dano Gašpar, partner CB Investment Management.

Zdroje: DNAERA, CBINVESTMENTMANAGEMENT

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech