Veľryba ochránila potápačku pred nebezpečným žralokom. Záchranu sa podarilo zachytiť na video

  • Obrovská veľryba ochránila potápačku pred blížiacim sa žralokom tigrím
  • Záchranu sa podarilo zachytiť na video, ktoré sledujú ľudia po celom svete
38889582424_ccc297503c_o
flickr.com / Dulich4you
  • Obrovská veľryba ochránila potápačku pred blížiacim sa žralokom tigrím
  • Záchranu sa podarilo zachytiť na video, ktoré sledujú ľudia po celom svete

Dalo by sa povedať, že morská biologička Nan Hauser sa druhýkrát narodila. Nechýbalo veľa a bola by sa ocitla zoči voči blížiacemu sa žralokovi. To, čo ju však zachránilo, prekvapilo ľudí po celom svete.

Nan si neuvedomovala, že na ňu číha nebezpečenstvo. Až keď ju veľryba začala skrývať pod obrovskú plutvu a tlačiť pomocou hlavy a úst do jednej strany, zistila o čo ide. Všetko sa to odohralo vo vodách pri pobreží ostrova Rarotonga v južnej časti Tichého oceánu a potápačka si tento ohromujúci moment natočila na video.

V prvom momente sa jej zdalo, že žralok je len ďalšou veľrybou a vnímala to všetko ako zábavu. Až keď zbadala chvost, pohybujúci sa zo strany na stranu, pochopila, že ide o nebezpečnejšie zviera. Zábery zachytávajú, okrem iného, okamih, kedy sa už Nan dostala do bezpečia. Aj keď sa však dostala do člna ku svojmu tímu, veľryba sa ešte predsalen vynorila nad hladinu, aby sa ubezpečila, že jej nová priateľka je v poriadku.

„Nebola som si istá, o čo tej veľrybe ide, keď sa ku mne priblížila a asi 10 minút ma tlačila jedným smerom. Nikdy sa nedotýkam veľrýb, ktoré študujem, pokiaľ nie sú choré alebo uviaznuté na súši,“ povedala pre Mirror Nan, ktorá žije v súčasnosti na Cookových ostrovoch. Taktiež dodáva, že „hoci strávila 28 rokov pod vodou s týmito majestátnymi zvieratami, nikdy nepocítila z ich strany takú naliehavosť, ako tomu bolo v tomto prípade.“ Až vtedy pocítila ten paradox. Hoci sa ona sama venuje už nejaký čas ochrane tohto druhu zvierat, v tej chvíli si ani neuvedomila, že sa ju snažia ochrániť.

Nan uviedla, že situácia, ku ktorej došlo vychádza zo samotnej intuitívnej povahy veľryby, ktorá ju nabáda ochraňovať aj iné druhy zvierat, vrátane človeka. Pre vedcov nie je takáto povaha veľryby žiadnou novinkou. Zaznamenaných bolo síce viacero prípadov, kedy sa veľryby zaslúžili o ochranu iných druhov zvierat, avšak tu ide o prvý zdokumentovaný prípad, kedy sa postarali o ochranu človeka. Nan preto verí, že ľudia budú tieto zábery zdieľať, aby sa výskum dostal čo najďalej a ľudia si uvedomili, čoho sú tieto zvieratá schopné.

Zdroj: dailymail.co.uk, mirror.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech