VERBUA nie je iba značkou, ale tradíciou. Kabelky od Veroniky a Bastiena má aj naša prezidentka

  • VERBUA je značka venujúca sa remeselnému brašnárstvu
  • Veronika a Bastien vyrábali kabelky pre Zuzanu Čaputovú, aj pre pani Kiskovú
  • Prezidentka Zuzana Čaputová mala ich model počas inaugurácie
foto: VERBUA /FB Zuzana Čapútová
foto: Bastien a Veronika Boisanfray VERBUA/FB Zuzana Čapútová
  • VERBUA je značka venujúca sa remeselnému brašnárstvu
  • Veronika a Bastien vyrábali kabelky pre Zuzanu Čaputovú, aj pre pani Kiskovú
  • Prezidentka Zuzana Čaputová mala ich model počas inaugurácie

Ateliér VERBUA založil mladý manželský pár na jeseň v roku 2013 a od vtedy mal už niekoľko významných klientov. Okrem bývalej prvej dámy pani Kiskovej, vyrobili dve kabelky aj pre úradujúcu pani prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá oba modely využila pri príležitosti svojej inaugurácie.

VERBUA nie je len značkou, ale aj pokračujúcou tradíciou. Brašnárske remeslo sa pár učil od manželovho otca Bastiena Boisanfray, ktorý pochádza z francúzskej Normandie. Čo pre nich znamená remeselná práca a kam objednávky od významných žien posúvajú ich biznis?

V ateliéri VERBUA zdroj: Stratitup.sk
zdroj: V ateliéri VERBUA zdroj: Stratitup.sk

Ste manželia, nastávajúci rodičia, ale aj obchodní partneri. Bastien pochádza z Francúzska a vy ste zo Slovenska. Spojilo vás remeselné brašnárstvo, alebo ste sa poznali už skôr?

Bastien: Môj otec bol pôvodným povolaním sedlár a keď som mal 13 rokov kúpil si brašnársku dielňu. Ja som sa v nej často ponevieral a vyrábal som veci, pretože ma to bavilo. Začínal som drobnosťami, ako napríklad peňaženky. Potom som prišiel študovať do Bratislavy a zoznámil sa s Veronikou.

Veronika: Ja som sa k remeselnému brašnárstvu dostala cez Bastiena. Keď sme spolu už nejaký čas chodili, vzal ma na obligátnu návštevu domov – predstaviť rodičom. Dostala som sa aj do dielne jeho otca a to, čo robil, ma fascinovalo. Cítila som, že som sa v tomto remesle našla.

Bastien: Keď sa potom otec blížil do dôchodkového veku, začali sme uvažovať, čo bude s jeho dielňou a rozhodli sme sa ju prevziať. Bolo by nám totiž ľúto, ak by zanikla.

V dielni Verbua zdroj: Startitup.sk
zdroj: V dielni Verbua zdroj: Startitup.sk

Ale značku VERBUA, pod ktorou teraz fungujete, ste neprevzali od svojho otca, však? Čo to vlastne znamená?

Veronika: Veru nie. Ale je to kombinácia môjho krstného mena a prvých slabík nášho spoločného priezviska Boisanfray, ale vo fonetickej verzii, ktorá bola originálnejšia.

Tvorili ste kabelku na inauguráciu pre našu novú prezidentku. Ako ste reagovali na objednávku?

Bastien: Boli sme nesmierne poctení a samozrejme sme hneď súhlasili. Aj keď času nebolo priveľa, pripravili sme sa na dlhé pracovné dni. Vedeli sme, že to musíme stihnúť. 

A objednávala si ju priamo Zuzana Čaputová?

Veronika: Najskôr nám volal Boris Hanečka a neskôr sme sa stretli s osobnou štylistkou nastávajúcej prezidentky Sandrou Žigovou a protokolárkou Katarínou Strýčkovou.

Ako vôbec prebieha takáto dôležitá zákazka?

Bastien: Najskôr sme si vymenili pár telefonátov a poslali si niekoľko inšpirácií. Keď prišli k nám do ateliéru, mali jasnú predstavu o farbe a veľkosti. Tvar, zapínanie a vnútro sme už definovali spolu.

Kabelka VERBUA pre prezidentku zdroj: Matej Hakár
zdroj: Kabelka VERBUA pre prezidentku zdroj: Matej Hakár

Boli ste si istý, že sa jej bude páčiť?

Bastien: Pred samotnou výrobou videla prezidentka maketu kabelky, ktorú sme pripravili. Takto postupujeme, keď vytvárame nový model na mieru. Páčil sa jej a tak sme sa pustili do práce. Kabelky sme potom odovzdali štylistke Sandre Žigovej. 

Koľko času ste mali na výrobu oboch kabeliek?

Veronika: Dva týždne. Môže sa to zdať veľa, ale tvorili sme nový model, makety, zháňali sme materiál a súčasne sme pracovali aj na kabelkách pre pani Kiskovú. Bola to situácia, kedy sme aj my zistili, čo dokážeme zvládnuť, aby bol výsledok skutočne kvalitný. Nakoniec sme boli spokojní my, prezidentka, aj jej tím.

Našla si prezidentka čas vyzdvihnúť kabelky osobne?

Bastien: Bohužiaľ nie, lebo už vtedy bola veľmi zaneprázdnená.

Máte prácu na jednotlivých modeloch rozdelenú, alebo ich vyrábate spoločne?

Veronika: Ľudia si to často predstavujú tak, že ja len kreslím a Bastien vyrába. Ale nie je to pravda. Obaja pracujeme rovnako, čo znamená, že každý si svoj model vytvára sám. Niekedy sa stane, že jeden vyrába exteriérovú časť kabelky a druhý vnútro či držadlo. Väčšinou, ale každý vyrábame svoj kus. Kabelku pre pani prezidentku robil prevažne Bastien a ja som robila clutch kabelku na večernú recepciu. 

Modely kabeliek od značky VERBUA zdroj: Startitup.sk
zdroj: Modely kabeliek od značky VERBUA zdroj: Startitup.sk

Prezraďte, čo všetko robí kabelku pani prezidentky výnimočnou?

Bastien: Jej jedinečnosť spočíva v tom, že sme celý model vytvorili špeciálne pre ňu. Napríklad kovanie patrilo ešte môjmu otcovi a je tak 20 rokov staré a potom materiál. Pracovali sme s teľacou kožou Nappa (pozn. red. Nappa je teľacia koža, ktorá je veľmi obľúbená pri tvorbe odevov aj obuvi. Umelé náhrady kože sa väčšinou snažia podobať na Nappa.)

V čom je tento materiál iný?

Veronika: S týmto materiálom väčšinou nepracujeme. Naše kabelky vyrábame najčastejšie z byvolej a kozej kože. Po teľacej sme siahli na základe požiadavky tímu Zuzany Čaputovej. Chceli totiž, aby kabelka bola vo výsledku hladká. Už deň po objednávke sme o ôsmej ráno stáli pred obchodom vo Viedni, pretože sme vedeli, že tento typ kože na sklade majú. 

Odkiaľ materiál štandardne objednávate, a čo je pre vás pri výbere najdôležitejšie?

Bastien: Až 90 % materiálu objednávame z  renomovaných garbiarní vo Francúzsku, do ktorých sa kože privážajú z rôznych častí Európy. V tomto sa snažíme byť transparentní a otvorení voči zákazníkom. Zvyšných 10 % máme z malých garbiarní, ktoré majú kožu z domáceho chovu v rámci krajiny. Jedna je vo Francúzsku a ďalšia vo Švédsku. Ale napríklad byvolia koža je z Pakistanu a okolitých oblastí. Tu je chov týchto zvierat populárnejší.

Bastien Boisanfray v ateliéri VERBUA zdroj: Startitup.sk
zdroj: Bastien Boisanfray v ateliéri VERBUA zdroj: Startitup.sk

A sú nejaké kože, s ktorými nepracujete?

Bastien: Áno, napríklad s kožou z plazov. Nesúhlasíme totiž s ich chovom a lovením len pre potreby brašnárstva.

Kde ste hľadali inšpiráciu pre kabelky prezidentky?

Bastien: V rámci prieskumu som najprv skúmal kabelky prvých dám a žien, ktoré stoja v čele Európskej politiky, ale zistil som, že ich kabelky sú väčšinou „neviditeľné“. Výnimkou je len pani Merkelová, ktorá nosí naozaj veľkú pracovnú kabelku.

Naozaj. To som si doteraz vôbec neuvedomila. Ak ste to teda vyriešili?

Bastien: Zameral som sa teda na britskú kráľovskú rodinu. Pre jej príslušníčky sú výrazné kabelky poznávacím znamením. Dovolím si povedať, že ak by sa prezidentka stretla so ženskými členkami kráľovskej rodiny a porovnali by si kabelky, tak sa nemá za čo hanbiť.

Ak by niekto prišiel a povedal, že chce ten istý model ako mala Zuzana Čaputová, vyrobili ste ju?

Bastien: Musím povedať, že nie, kedže zámok používaný na nej sa už dávno nedá zohnať. V prípade, že vytvárame model na objednávku, tak je to unikátny kus, určený len tej konkrétnej osobe, no môže sa stať inšpiráciou pre dalšie kabelky. Vieme záujemkyni ponúknuť iné modely, niečo z kolekcie, ale aj vytvoriť unikátny kus presne na mieru.

V ateliéri VERBUA zdroj:Startitup.sk
zdroj: V ateliéri VERBUA zdroj:Startitup.sk

Predpokladám, že po tejto objednávke sa o vás začali zákazníčky viac zaujímať.

Veronika: Áno, záujem sa zvýšil. Dostali sme niekoľko emailov od ľudí, ktorí chceli na základe inaugurácie spoznať našu prácu. Vypracovali sme ponuky a čakáme na odpovede. Ale to, či to reálne zvýši dopyt, budeme vedieť povedať až v priebehu pol roka.

Ako pristupujete k marketingu?

Veronika: Musím priznať, že sa mu zatiaľ nevenujeme nijako. My v tejto téme nie sme doma a na externú spoluprácu zatiaľ nemáme prostriedky.

Ale v kabelkovom biznise ste už celkom známa značka, ako to teda robíte?

Veronika: Spoliehame sa na dobré referencie od našich zákazníčok. Teší nás napríklad fakt, že náš produkt je spoznateľný. Počas inaugurácie sa nám ozývali známi, že spoznali v ruke prezidentky našu kabelku.

Modely kabeliek od značky VERBUA zdroj: Startitup.sk
zdroj: Modely kabeliek od značky VERBUA zdroj: Startitup.sk

Koho by ste svojou tvorbou radi oslovili? Máte cieľovú skupinu?

Bastien: Môže k nám prísť každý, kto vie oceniť kvalitné remeslo a ručnú prácu. Nemyslím si, že by sme obmedzovali cenou, nakoľko máme aj dostupné kolekcie. Máme kabelku za 300 eur a zatiaľ najdrahší kus, ktorý sme vyrábali na mieru, bol v hodnote 2 300 eur.

Bol to ten pre prezidentku?

Nie, ale túto odpoveď by sme si radi nechali pre seba.

Všimli sme si, že vašu kabelku má aj bývalá prvá dáma Martina Kisková. Ak by ste to mali porovnať, boli tieto spolupráce iné?

Veronika: Spolupráca bola úplne iná a to najmä v tom, že Martina Kisková si vybrala už existujúci model. Takže sme jej vyrobili kabelku vo farbe, ktorú si sama vybrala. 

Veronika a Bastien Boisanfray VERBUA zdroj: Startitup.sk
zdroj: Veronika a Bastien Boisanfray VERBUA zdroj: Startitup.sk

Ste remeselní brašnári – venujete sa napríklad aj opravám?

Veronika: Áno, ale len značkovým kabelkám vyššej triedy. Naposledy sme menili podšívku na kabelke Fendi a občas meníme aj opotrebované rúčky. Pokiaľ je to kvalitný kožený produkt, tak sa oňho samozrejme radi postaráme.

Na záver nám prezraďte, čo plánujete do budúcnosti?

Veronika: Ja už som na materskej dovolenke a Bastien bude teraz vyrábať sám, čo znamená, že obmedzí prácu a najmä spomínané opravy. Čo sa týka ďalších plánov, tak by sme sa radi predstavili vo Viedni.

O spokojnosti úradujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej svedčí aj fakt, že okrem inaugurácie, sa rozhodla kabelku použiť aj na oficiálnej návšteve u belgického kráľa Filipa I. 

View this post on Instagram

Na stretnutí s belgickým kráľom. :)

A post shared by Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova) on

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK