Verejné močenie v San Franciscu: Steny hlásia protiútok!

  • Močenie na verejnosti je celosvetový problém. V San Francistu sa rozhodli proti nemu bojovať. Celá verejnosť dúfa, že predstavenie špeciálneho náteru s odporovým povrchom odpáli všetok moč útokom späť priamo na jeho majiteľa.
image_1438430753.jpeg
  • Močenie na verejnosti je celosvetový problém. V San Francistu sa rozhodli proti nemu bojovať. Celá verejnosť dúfa, že predstavenie špeciálneho náteru s odporovým povrchom odpáli všetok moč útokom späť priamo na jeho majiteľa.

 

Po predstavení vynálezu v marci tohoto roka mohli občania navrhnúť, kde bude novinka otestovaná. Deväť stien, populárnych medzi komunitou verejne močiacich ľudí, je teraz prekrytých zázračným náterom a sú pripravené odolávať čomukoľvek.

 

 

Močenie na verejnosť je dlho-trvajúci problém v meste – zákon z roku 2002, ktorý dovolil za tento prečin ukladať pokuty vo výške 50-200 dolárov síce mierne pomohol, no nijak výraznejšie problém nevyriešil. Len od začiatku roka prišlo 375 žiadostí o vyčistenie omočených miest v rôznych oblastiach mesta.

San Francisco skúšalo tzv. Pit Stopy, čo bola séria verejných prenosných záchodov a umývadiel, ktoré umiestnili na najdotknutejších miestach a v problémových susedstvách. Celý problém spočítal v tom, že mali obmedzenú dobu prevádzky – zvyčajne fungovali poobede a večer cez pracovné dni.

Inšpiráciu si mesto napokon vzalo z Európy. Nový spôsob obrany prišiel na základe pozitívnych referencií z Hamburgu. Tam si ho nevedia vynachváliť.

 

 

„Videli sme, že to funguje v Hamburgu a vieme, že to môže fungovať aj u nás,“ prezradil zástupca oddelenia pre verejné práce Nuru pre SF Gate. „Určite to zníži počet ľudí, ktorí používajú steny na močenie. Som si naozaj istý, že si to dobre rozmyslia.“

Špeciálny náter obsahuje technológiu Ultra Ever-Dry – látku, ktorá doslova oplášti povrch a vytvorí povrchovú chémiu, ktorá vytvorí odpodzujúcu silu. Povrch vôbec nemusí byť stena. Náter vynikajúco funguje aj na papieri či látke.

 

 

V praxi potom močiaci človek trafí stenu a miesto toho, aby moč stiekol, prudko sa odrazí a potencionálne by mal zasiahnuť nohavice a topánky previnilca. Takáto verejná hanba by mohla fungovať dokonale. Určite si už predsa počul o zafarbujúcej sa vode na kúpaliskách. :)

Technologický zázrak teraz testujú na stenách v Tenderloin. Podľa SF Gate stojí náter a jeho aplikácia stovky dolárov za jedinú stenu, čo vytvára vo verejnosti otázku, či by tieto prostriedky nemohli byť použité predsa len lepšie.

„Nech sa ľudia sami prídu presvedčiť, že to funguje a žiadne mokré stopy po močení neuvidia. Navyše máme dobre vycvičené nosy, takže moč bez problémov zacítime. Ak zistíme, že nápad s náterom funguje, ukončíme pilotnú fázu a projekt rozšírime do celého mesta,“ povedal Nuru.

Zdroj: mashable.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK