Veronika In – z detskej izby do vlastného butiku

  • Veronika Sláviková, majiteľka známej značky Veronika In má len 27 rokov a dosiahla niečo, o čom sa mnohým len sníva. Začiatky však neboli ľahké - začínala v detskej izbe a premieňala svoje staré oblečenie na nové modely, ktoré predávala svojim kamarátkam. Teraz oblieka ženy po celom Slovensku!
collage_Vin
Veronika IN
  • Veronika Sláviková, majiteľka známej značky Veronika In má len 27 rokov a dosiahla niečo, o čom sa mnohým len sníva. Začiatky však neboli ľahké - začínala v detskej izbe a premieňala svoje staré oblečenie na nové modely, ktoré predávala svojim kamarátkam. Teraz oblieka ženy po celom Slovensku!

Ahoj, Veronika! Ako sa začal tvoj príbeh? Odkedy ti bolo jasné, že ty a móda si budete rozumieť?

Ahojte! Myslím, že kľudne môžem povedať, že už v útlom detstve. Moja mamina šila oblečenie pre seba a zároveň aj mne a mojim bratom. A ja som ako malá ručne šila s ňou oblečenie bábikam, to bola moja najobľúbenejšia aktivita. Neskôr, na základnej škole som sa jej montovala do šijacieho stroja a začala som vyrábať prvé modely pre seba, ktoré som aj reálne nosila. Vo ôsmom a deviatom ročníku, kedy som si už bežne vyrábala rôzne oblečenie mi bolo jasné, kam pôjdem na strednú školu. Stredná umelecká škola v Trenčíne – odbor odevný dizajn bola jasná voľba.

Paradoxne, po skončení školy som netušila, aká bude moja budúcnosť, pretože moje stredoškolské časy boli plné rebélie a ja som, úprimne, školu dosť flákala, čomu nasvedčovala aj maturita v druhom – septembrovom termíne. Rada by som podotkla, že sa za tento fakt absolútne nehanbím. Je pre mňa akurát potvrdením toho, že škola nezaručí úspech a finančnú nezávislosť už vôbec, ale na to sme prišli už asi viacerí…

Mala som 19 rokov a krátko po maturite prišiel zvrat. Pretože som si neprestala vyrábať oblečenie, moje okolie oň začalo prejavovať záujem. Kamarátky chceli tričko, aké som si vyrobila, tie isté šaty. Kamarátky povedali o mne ich kamarátkam a už to išlo. Doslova zo dňa na deň som sa rozhodla, že práve šitie bude to, čo ma bude živiť.  Moje prvé modely som vyrábala zo starého oblečenia a látok, ktoré som kúpila v miestnom metrovom textile. Netušila som o niečom takom, ako je veľkosklad a podobne. Moje prvé zákazníčky boli kamarátky a dievčatá z blízkeho okolia, a prvé ceny boli od 10 do 30 eur a boli vyrábané na maminom 20 ročnom stroji v mojej detskej izbe. TOTO sú moje začiatky, ktoré sú mojou srdcovou záležitosťou.

Kedy vznikla značka Veronika In Fashion? 

Moje amatérske začiatky trvali od mojich 19 do 21 rokov. Počas tejto doby vznikol názov mojej terajšej značky “ Veronika In”, čo vymyslel môj vtedajší priatel na asi prvom rande. Odôvodnil to tým, že som proste iná, výnimočná, IN. Krátko na to som si založila na FB účet, cez ktorý som začala predávať moje prvé oblečenie ako VERONIKA IN a oslovovala som ľudí. Odozva bola pozitívna a ja som vedela aj cítila, že som na správnej ceste.

Tak som si ako 21-ročná založila firmu  a začala som vo veľkom. Nakupovala som kvalitné materiály z veľkoskladov a za prvé zarobené peniaze som nakúpila kvalitné šijacie stroje. Moje pôsobenie v týchto rokoch bolo v garáži, ktorá patrila už spomínanému bývalému priateľovi, ktorý mi dal maximálny priestor pre tvorbu a sebarealizáciu a podporoval ma vo všetkách stránkach, za čo som mu dodnes vďačná. Približne 2 roky som vyrábala moje odevy v zariadenej garáži, až kým prišli zmeny vo vzťahoch a ja som si musela nájsť iný priestor pre moju výrobu a tvorbu.

Ako 22-ročná som si kúpila 1-izbový byt v Bánovciach nad Bebravou, kde som v kuchyni mala dielňu, v ktorej som rástla ďalej. Určite to nebola bežná kuchyňa, bola to riadna šijacia dielňa so sporákom.  V tomto byte som vytvorila niekoľko kolekcií a zarobila ďalšie peniaze, ktoré som o ďalšie 3 roky – ako 26 ročná, investovala na podľa mňa najvyššej úrovni – rozhodla som sa prejsť na iný level a byť najviac profesionálna, ako je to vôbec možné. Kúpila som dom. Nebolo to vôbec jednoduché.

Dom, ktorý som si vyhliadla stál v centre mesta a ja som sa tam videla už na prvej obhliadke. Veľký, poschodový dom, na prízemí bude exkluzívny butik, a priestranná dielňa pre mňa a moje krajčírky. Bola som totiž v období, kedy som súrne potrebovala ďalšie ruky. Ja som nestíhala. Pracovala som celé dni, od rána do noci a dodanie bolo mesiac. Áno, na tričko, či tepláky baby čakali neuveriteľný mesiac ! Mala som kvantum objednávok, v mojej malej dielni, v mojom jednoizbáku sa to nedalo zvládať.

A tak som celých 8 mesiacov vybavovala hypotéku na dom. Bol to boj. Nebola to malá cifra a mne ju ani celú nedali. Musela som si pomôcť ako som vedela. Napríklad predať môj byt, aby som mala na dom. Ale čo rekonštrukcia, veď dom bol starý a nezariadený pre môj podnikateľský zámer. Kompletne celú rekonštrukciu pokryli moje úspory a to, čo som “za pochodu” našetrila. Že mi z toho bolo doslova na zvracanie nemusím ani spomínať. Stres a slzy boli denne somnou, no ja som bojovala za svoj sen a odmietala som sa vzdať.

Tri najhoršie mesiace rekonštrukcie prešli a ja som sa sťahovala. Pre moje podnikanie a moju značku nastal najväčší progres, ktorý dal mojej značke tú pravú hodnotu vo všetkých smeroch. Dnes mám na Mlynskej ulici v Bánovciach nad Bebravou otvorený môj prvý vysnívaný kamenný butik a oficiálnu šijaciu dielňu, v ktorej tvorí spolu somnou aj moja krajčírka. Priemyselné stroje, najkvalitnejšie materiály, nové-lepšie technológie a štýlové nadčasové modely dnes tvoria moju značku Veronika IN, na ktorú som nesmierne hrdá.

V čom je tvoja značka INá? Čo ju vystihuje?

Už v začiatkoch som vedela, ktorý materiál bude udávať môj smer. Úplety, čiže tričkovina a teplákovina ma oslovili ihneď a neskutočne ma bavilo s nimi pracovať. Pre moju tvorbu sú charakteristické kvalitné bavlnené materiály, jednoduché línie, nadčasové strihy,  rôzne farebné kombinácie, pohodlie a všestranná využiťelnosť.  Čiže keď sa povie Veronika In, mal by si každý vybaviť kvalitné tepláky, mikiny, šaty a celkovo kvalitné, výhradne teplákové oblečenie.

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Svoje modely navrhuješ a šiješ sama, si aj modelka a zároveň si riešiš aj marketing. Ako to všetko zvládaš?

Presne tak, už roky fotím všetky nové kolekcie a modely na sebe, všetky návrhy riešim ja, ako aj konštrukciu strihov a samotnú výrobu. Pri výrobe mám (konečne) pomocné ruky, no marketing zatiaľ nezverím nikomu. Ten ma nesmierne baví a som presvedčená, že mi ide dobre. Ako to zvládam? Túto otázku dostávam veľmi často. Samozrejme, že je to veľmi náročné. Veľa obetujem. Súkromný život momentálne nemám žiaden, pretože celý môj život venujem práci. Som workoholik a karieristka na 100%. No nič neľutujem. Rozhodla som sa byť úspešná, napredovať a rásť. A to vyžaduje na začiatku veľké obety. Viem, že moja firma mi to jedného dňa vráti. Preto jej teraz, kým som mladá a mám dostatok energie, kopec nápadov a žiadne záväzky, ktoré by ma nejakým spôsobom obmedzovali, dávam maximum.

Môj bežný deň vyzerá asi takto : vstávam okolo 8 – 9-tej. S kávou v ruke zídem dole schodmi do dielne. Toto bol vždy môj sen, mať veľký dom rozdelený na bývanie a podnikanie. Dnes to mám a som za to veľmi vďačná. Je to veľmi komfortné a štýlové. Moja pomocná sila začína o 9-tej vyrábať oblečenie, ktoré ja vždy deň vopred pre ňu prichystám. Ona má na starosť zatiaľ len jednoduchšie modely a ja vyrábam všetko ostatné. Popri tom odpisujem zákazníčkam, venujem sa stránkam, cez ktoré predávam, ako je Fb, alebo IG,  nakoľko 90% mojich klientok je z celého Slovenska,  a denne posielam moje výrobky kuriérskou spoločnosťou.

Butik mám otvorený denne do 18-tej hodiny, kde som vždy nápomocná pre zákazníčky z Bánoviec a okolia, ktoré chodia denne, čomu sa veľmi teším. V butiku si môžu vyskúšať vždy aktuálne kolekcie, alebo urobiť objednávku na výrobu na mieru. Ja ich pomeriam, a poradím ohľadom strihu, materiálu. Každý jeden deň som v dielni a pracujem do polnoci.

Mám veľké šťastie, že mám maminu, ktorá ma veľmi podporuje a pomáha mi ako vie. Každý deň ku mne chodí, varí mi, stará sa o čistotu domu a dielne a vybavuje bežnú agendu a pochôdzky. Na tieto veci ja naozaj nemám čas a ona mi ho týmto veľmi šetrí. Mám veľké množstvo objednávok a ja sa musím naplno venovať výrobe, pretože na svoje oblečenia čaká kvantum netrpezlivých žien a dievčat.

Určite sleduješ súčasné módne trendy. Kde berieš inšpiráciu?

Inšpiráciu beriem z bežných, každodenných vecí a samozrejme sledujem aj trendy, návrhárov, módne ikony, speváčky, modelky. Veľakrát mi stačí vidieť len nejakú farebnú kombináciu a ja si okamžite vybavím nejaký model, ktorý by som mohla navrhnúť. Taktiež musím najskôr držať v ruke materiál a až potom viem preň vymyslieť vhodný model.

Návrh každej novej kolekcie je pre mňa náročný, hlavne preto lebo sa nemôžem venovať len tomu. Na prvom mieste sú už spomínané zákazníčky, a popri výrobe objednávok navrhujem novinky, hlavne po nociach. V každej kolekcii chcem prekonať tú predošlú, čo sa mi, myslím, na základe pozitívnych ohlasov darí. Nič nové už nevymyslíme, všetko tu už bolo. Myslím si, že už mám svoj rukopis, ktorý už väčšina pozná.

Každý model zakomponujem do plnohodnotného outfitu tak, aby sa zákazníčke jednoduchšie kombinovalo a vyberalo. Väčšinou si potom objednajú celý outfit, a ja si vtedy poviem že to nekonečné kombinovanie, rozmýšľanie čo s čím sa hodí najlepšie, stálo za to.

Aké kúsky tvoria tvoj šatník a v čom sa cítiš najlepšie?

Keďže pracujem s módou, tak sa odo mňa očakáva, že budem denne nastajlovaná na maximum. Ale vôbec nie. Ja som v prvom rade pracujúca žena, ktorá sedí 15 hodín za šijacím strojom. V bežnom týždni nosím jednoznačne pohodlné oblečenie, čiže tepláky a mikina, tričko. Iné je, keď sa chystám na nejakú udalosť, párty, vtedy určite vytiahnem model z mojej dielne. Farby neriešim, milujem všetky a milujem ich kombinovať.

No inokedy mám náladu na čiernu, alebo nejaký nevýrazný outfit. Nemám vyhradený štýl, mám rada všetky štýly, dôležité je umenie kombinovať a zladiť často aj neskombinovateľné. Rada skúšam nové veci, milujem aj extravagantné kúsky, overaly, minišaty.

Si veľmi mladá a dosiahla si to, o čom mnoho ľudí len sníva. Čo ťa neustále ženie, aby si napredovala a nevzdávala sa?

Všetky moje výsledky si nesmierne vážim, a za každý jeden som extrémne vďačná. Už len preto, že som veľa stihla v mladom veku. Som presvedčená, že pre podnikanie sa človek musí narodiť. Musí mať odvahu, ostré lakte, sebazaprenie, vytrvalosť a obrovskú túžbu niečo dokázať.

Podnikanie je záväzok na 24/7, s ktorým sa ráno zobúdzate a večer zaspávate. Takto to jednoducho je, keď chcete robiť svoju prácu dobre. Je to veľmi vyčerpávajúce, no najväčším zadosťučinením je odozva od spokojných zákazníčok. Tie vďačné správy a spätné reakcie sú pre mňa vrátenou energiou.

Nedávno si si otvorila svoj prvý kamenný obchod v Bánovciach nad Bebravou. Čo je tvojím ďalším snom? 

Presne tak, pred pár mesiacmi som otvorila môj prvý kamenný obchod. Veľmi sa z toho teším, že v 27 rokoch žijem svoj sen. Je za tým síce neopísateľné množstvo driny, ale výsledok stojí za to. No stále je na čom pracovať. Chcem sa stále zlepšovať a zamestnávať viac a viac krajčírok. Môj ďalší ciel je rozšíriť moju dielňu a mať kamenný obchod v každom krajskom meste. Chcem byť značka, ktorá bude mať čestné miesto medzi zvučnými menami a chcem oslovovať stále viac a viac ľudí.

Na ktorý svoj model si najviac pyšná a kedy sa dočkáme najnovšej kolekcie?

Najnovšiu kolekciu som zverejnila pred týždňom a zatiaľ je veľmi úspešná , z čoho sa veľmi teším. Na ktorý model som pyšná je veľmi ťažká otázka, pretože postupom času mením nároky, mením technológie, materiály,.. Každou kolekciou som pyšná vždy na iný kúsok.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa ďalších úspechov a spokojných zákazníčok! :)

Ja ďakujem za príležitosť sa predstaviť. Veľká vďaka a podobne želám veľa úspechov! :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech