Vesmír je plný čudných prekvapení. Aj bez mimozemšťanov

  • Vesmír odjakživa lákal ľudí svojou tajomnosťou a nedostupnosťou
  • Teda, nedostupnosťou len v prípade, že práve nesedíte v posádke najbližšej vesmírnej misie
  • Niektoré z faktov  však nemusia vždy vyvolávať pocit spokojnosti alebo radosti. Nie tak, ako by ste si predstavovali
raketa
  • Vesmír odjakživa lákal ľudí svojou tajomnosťou a nedostupnosťou
  • Teda, nedostupnosťou len v prípade, že práve nesedíte v posádke najbližšej vesmírnej misie
  • Niektoré z faktov  však nemusia vždy vyvolávať pocit spokojnosti alebo radosti. Nie tak, ako by ste si predstavovali

Ak chceš byť kozmonaut alebo vesmírny turista, na zážitky mimo gravitácie musíš mať žalúdok. Lietanie, kolotoče, dlhá jazda autom po kľukatej ceste, to všetko by malo patriť k tvojim skrytým vášňam. Úplne iným a smutným príbehom je strava. Úlohou astronautov je v prvom rade prežiť a mať dostatok energie na to, aby si mohli plniť svoje povinnosti.

Vesmírna potrava nie je žiadna gastroturistika. Jedlo nielenže nevyzerá vábne, aj jeho chuť sa pohybuje skôr na opačnom konci Michelinovej hviezdnej stupnice. Ak je vaša láska k pečivu silnejšia ako život, ten jednosmerný lístok na kolóniu na Mars si radšej ešte rozmyslite. Do raketoplánu sendvič neprepašujete. Respektíve, ak aj prepašujete, omrvinky z neho vás môžu stáť skrat v elektrotechnike vesmírnej lode. A všetci vieme, aj bez diplomu z fyziky, že bez funkčného raketoplánu, je veľmi rýchlo po výlete.

Pri strave ešte zostaneme. Predstavte si, že to čudné želé s príchuťou kapustnice sa vám ocitne v ústach nie raz, ale dvakrát. Vďačíte za to grgogcke. Ako vysvetľuje bývalý astronaut Chris Hadfield, vo vesmíre nie je možné odgrgnúť si. Chýbajúca gravitácia nepomáha držať obsah žalúdka na svojom mieste a pri odgrgnutí dochádza k uvoľneniu plynov aj zbytkov potravy. Túto čudnú zlúčeninu astronauti nazývajú „bomit“ (burp – grgnutie a vomit – zvracanie). V slovenčine grg a …, netreba rozvíjať, však?

Ak vás neodradilo prijímanie potravy, ešte stále máte šancu, že sa na Zem nevrátite vo svojej koži. Vesmír ovplyvňuje DNA a gény. Pozitívne je, že vďaka tomu môžete vyrásť aj o 5 centimetrov, negatívne, že sa nemusíte na seba úplne podobať  a takmer určite môžete rátať so zhoršeným zrakom.

Mimochodom, veľa ľudí tiež zabúda na to, že voda je mimo Zeme veľmi limitovaná. Na to, aby ste prežili rok vo vesmíre, čaká vás pitie recyklovaného potu a moču. Veríme, že iba vlastného. A ak si myslíte, že si nad tým všetkým prinajhoršom poplačete, omyl. Vo vesmíre sa neplače. Nie preto, že by to bezpečnostný protokol nedovolil, ale bez gravitácie nie je ani plač. V stave beztiaže sa vám len nahromadia slzy v očiach až kým nesformujú bublinku, ktorá sa bude vznášať v priestore.

Tieto fakty sú len malým príkladom toho, že  vesmírne cestovanie nie je také epické, ako ho vidíme vo filmoch.  Cestovať vesmírom so sebou prináša veľké množstvo najrôznejších podivuhodností, ale verte, že na svete sú aj čudnejšie. Viac sa o nich dozviete počas februárových dní čudnosti.

Zdroj:TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá