Vesmírne divadlo už dnes večer. Z nášho územia bude na oblohe možné sledovať až tri vesmírne telesá

  • Dnes bude na oblohe viditeľné nezvyčajné divadlo. Pozorovať môžeš hneď tri objekty
  • V utorok prebieha planetárna konjunkcia Marsu a Venuše, k nej sa pridá aj štíhly Mesiac
  • Na pozorovanie vesmírnu stačí akýkoľvek bežný ďalekohľad, prípadne teleskop
NASA Mars, Venuša, Mesiac
NASA/JPL-Caltech
  • Dnes bude na oblohe viditeľné nezvyčajné divadlo. Pozorovať môžeš hneď tri objekty
  • V utorok prebieha planetárna konjunkcia Marsu a Venuše, k nej sa pridá aj štíhly Mesiac
  • Na pozorovanie vesmírnu stačí akýkoľvek bežný ďalekohľad, prípadne teleskop

Milovníci astronómie sa dnes môžu tešiť na nezvyčajný úkaz. Bude možné pozorovať až tri vesmírne telesá, uvádza CNN.

Nezvyčajný úkaz, ktorý ťa uchváti. Svietiace oblaky pri troche šťastia uvidíš aj u nás, zvyčajne do tohto dátumu

Planetárna konjunkcia

Astro.cz uvádza, že počas včerajšku aj dnešku sa k sebe približujú Venuša a Mars, do čoho sa pridá aj mladý Mesiac. V utorok 13. júla ich víkendová cesta vyvrcholí. Portál Earth Sky uvádza, že najbližšie stretnutie dvoch planét bolo v čase 07:00 UTC (9:00 ráno nášho času).

Podľa Národného úradu pre vesmír a letectvo (NASA) sa stretli iba o pol stupňa, alebo pri pohľade zo Zemen na šírku prsta od seba. Takéto prekrytie dráh sa nazýva práve planetárna konjunkcia.

zdroj: EarthSky

V skutočnosti sú ale planéty od seba veľmi vzdialené. „Aj počas tejto konjunkcie sú od seba stále vzdialené mnoho miliónov kilometrov,“ uviedla Giada Arneyová vo videu na webe NASA. „Ale z nášho pohľadu tu na Zemi sa budú javiť ako blízko pri sebe.“

Venuša bola asi 210 miliónov kilometrov od Zeme a Mars vzdialenejších 370 miliónov kilometrov, uvádza ABC New.

Viditeľný bude aj mesiac

NASA uvádza, že kto nestihol planetárnu konjunkciu dnes ráno, nemusí zúfať. Planéty sa budú javiť blízko seba aj počas dnešnej noci, kde ich bude sprevádzať štíhly polmesiac, ktorý je osvetlený iba na 10 %. Ak bude obloha jasná, vesmírne divadlo bude možné pozorovať dokonca aj v stredu 14. júna.

Venuša je najbližšia planéta k Zemi a zároveň aj najjasnejšia planéta na nočnej oblohe. Objaví sa mierne nad červenou planétou Mars. Ten bude v porovnaní so žiarivou Venušou oveľa menší a slabší, uvádza CNN.

NASA radí najskôr nájsť Venušu, potom hľadať menšiu škvrnu v podobe Marsu. Earth Sky uvádza, že červená planéta je najviditeľnejšia začiatkom júla, neskôr ju bude spozorovať čoraz ťažšie. V auguste ju pravdepodobne vôbec neuvidíme. Venuša však zostane na večernej oblohe po zvyšok roka a najväčšiu jasnosť dosiahne 4. decembra spolu s novým Mesiacom.

Venuša sa pretne s hviezdičkou menom Regulus

Po dnešnom večeri sa bude Venuša každý večer pohybovať vľavo, ďalej od Marsu a smerom k jasnej hviezde Regulus, uvádza NASA.

Venuša sa úplne najbližšiek k Regulu priblíži 21. júla 2021, pričom prejde o 1,2 stupňa severne od tejto hviezdy. Potom sa 29. júla 2021 stretne Mars s Regulusom, ktorý sa bude prehýbať 0,7 stupňa severne od najjasnejšej hviezdy Leva, uvádza Earthsky.

Na pozorovanie vesmírneho divadla stačí akýkoľvek bežný ďalekohľad, prípadne aj teleskop. Pomôžu ti tiež viaceré apky pre mobilné telefóny, ktoré často využívajú rozšírenú realitu a môžeš ich namieriť priamo na oblohu. Známa je napríklad tá s názvom Night Sky. 

Zdroje: CNN, EarthSky, NASA, ABC News, Astro.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech