Vesmírny hotel na obežnej dráhe Zeme bude realitou už v roku 2025

  • Nápad, ktorý sa pred pár rokmi mohol zdať ako úplne sci-fi, bude čoskoro realitou
  • Pre 450 hostí ponúkne množstvo voľnočasových aktivít a nezabudnuteľný výhľad
  • Zabezpečená bude aj simulovaná gravitácia ako na Zemi
acc
pixabay.com, unsplash.com
  • Nápad, ktorý sa pred pár rokmi mohol zdať ako úplne sci-fi, bude čoskoro realitou
  • Pre 450 hostí ponúkne množstvo voľnočasových aktivít a nezabudnuteľný výhľad
  • Zabezpečená bude aj simulovaná gravitácia ako na Zemi

Prostredníctvom rozsiahlych rozhovorov s vedúcim dizajnérom projektu Timom Alatorrem o tom informovala americká CNN spolu s Dezeen.  Ďalšia spoločnosť sa totiž rozhodla umožniť ľuďom – bežným obyvateľom našej planéty, vycestovať mimo hranice Zeme a stráviť čas vo vesmíre.

Kalifornská organizácia Gateway Foundation oznámila plány na výstavbu vesmírneho hotela, Von Braun Station, a to do roku 2025, v ktorom sa podľa plánov bude môcť ubytovať až 450 hostí.

Hotel dostal meno po kontroverznom raketovom vedcovi Wernherovi von Braunovi, ktorý sa na začiatku svojej kariéry pridružil k nacistom. Neskôr si svoje renomé vylepšil prácou pre NASA, keď Stál za zostrojením legendárnej rakety Apollo 11, uviedol Tim Alatorre, pre dezeen.com. Práve Wernher von Braun je otcom dizajnu, ktorým sa inšpiruje aj tento vizionársky projekt vesmírneho hotela.

Podľa viacerých digitálne vytvorených videí spoločnosti je stanica podobná Ruskému kolesu, ktorá obieha okolo Zeme a obsahuje 24 modulov s izbami pre hostí. Otázkou je, ako to na hotelových izbách bude s gravitáciou.

Odpovede poskytol Tim Alatorre v rozhovore pre CNN, kde vysvetľuje, že vďaka permanentnej rotácii stanice okolo svojej osi, bude možné jednoduchým spôsobom vytvoriť simulovanú gravitáciu podobnú tej na Zemi. Ako príklad uvádza vedro s vodou, ktoré keď roztočíme, voda ostane vo vnútri a nevyleje sa.

Spôsob, akým sa stanica otáča, sa z fyzikálneho hľadiska nezmenila od 50tych rokov 20.storočia. Hlavným rozdielom sú moderné materiály  – nové kovové zliatiny, uhlíkové časti, 3D tlač a technológia odpaľovacích zariadení. Vďaka nim je stavba hotela v našej ére oveľa reálnejšia,“ vysvetľuje Tim Alatorre pre CNN

Cieľom Gateway Foundation je, aby sa hostia vesmírneho hotela cítili pohodlne a aby v nich vzbudzoval pocit domova. Preto sa v interiéri nedočkáme žiadneho prehnane futuristického zariadenia či dizajnu. Ako uviedol Tim Alatorre pre dezeen.com, interiérový dizajn je reakciou na film režiséra Stanleyho Kubricka z roku 2001 s názvom Space Odyssey, kde sú vesmírne izby čisté, sterilné a „nepriateľské“.

Ten film je vlastne návod, ako to nerobiť,“ dodal Alatorre. Práve preto využijú v interiéri ľahšie a prírodné materiály, ktorými je možné veľmi ľahko nahradiť kameň či drevo.

Tim ďalej pre CNN prezradil, že hotel ponúkne mnoho rekreačných a zábavných aktivít, ktoré nieje možné na Zemi zažiť. Aktivity budu ťažiť predovšetkým zo zníženej gravitácie, vďaka ktorej budú môcť hostia vyskočiť do oveľa väčšej výšky, zdvíhať ťažké predmety či bežať spôsobom, aký videli len vo filmoch.

Konceptom športu využívajúcim tieto gravitačné podmienky je podľa Alatorreho tzv. nadrozmerný basketbal. Čo to v vlastne znamená, dozvieme sa pravdepodobne až neskôr. Okrem toho budú na palube hotela k dispozícií reštaurácie, bary či kiná.

Pozemná výstavba vesmírneho hotela začala už 1. októbra tohto roka. Čo sa týka práce vo vesmíre, na obežnú dráhu budu zaslané malé komponenty a materiály, ktoré umiestnia, zvaria a zostavia roboty, drony a vesmírny stavebný stroj. Ak všetko pôjde podľa plánu, hotel svoje brány otvorí už v roku 2025, vysvetlil pre CNN Tim Alatorre. „Vesmírne cestovanie je budúcnosť a Gateway Foundation verí, že budúcnosť máme na dosah,“ zdôraznil na záver a vyslovil odhodlanie a vieru v tento vizionársky projekt.

Zdroje: gatewayspaceport.com, cnn.com, time.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá