Veštec z Omahy oslavuje 90 rokov. Toto sú pravidlá Warrena Buffetta, vďaka ktorým sa stal miliardárom

  • Warren Buffett vybudoval z bezvýznamnej firmy uprostred USA najúspešnejšiu investičnú firmu na svete
  • Ako sa mu to podarilo a akými pravidlami sa pri podnikaní riadi?
  • 30. augusta oslavuje 90 rokov
Warren Buffett
TASR/AP Photo/ Mustafa Quraishi, file
  • Warren Buffett vybudoval z bezvýznamnej firmy uprostred USA najúspešnejšiu investičnú firmu na svete
  • Ako sa mu to podarilo a akými pravidlami sa pri podnikaní riadi?
  • 30. augusta oslavuje 90 rokov

Warren Buffett, štvrtý najbohatší človek na svete, oslavuje v nedeľu 90 rokov. Miliardár a filantrop, prezývaný aj Veštec z Omahy, má jednoduchý recept na úspech. Jeho majetok má dnes hodnotu viac ako 78 miliárd dolárov. To všetko vybudoval z chudobnej firmy pomocou jednoduchého receptu.

Z nuly hore

Spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorú Warren Buffett ovláda, má hodnotu 300 miliárd dolárov. Na začiatku to však bola malá, úplne bezvýznamná textilka. Z nej Buffet vybudoval investičnú spoločnosť po tom, čo nad ňou prevzal kontrlu v roku 1965. Berkshire Hathaway má akcie vo svetovo známych, obrovských firmách, do ktorých však investovala ešte v čase, kedy nemohlo byť o raketovom úspechu ani reči.

Patrí medzi ne napríklad Buffettova obľúbená Coca-Cola, Duracell, Heinz, American Express či Apple. Warren Buffett je na toto investičné portfólio hrdý, lebo ho vybudoval na základe jedného jednoduchého pravidla: Zbytočne neriskovať a nerobiť dlhy.

Buffett rád rozpráva o tom, že investuje do podhodnotených firiem s dobrým riadením. Ani Buffetta však neobišli zlé rozhodnutia a aj on o pár miliárd prišiel. Napríklad najväčšia investícia pre Berkshire Hathaway, kúpa spoločnosti Precision Castparts za 32 miliárd dolárov. Tento rok musela firma celú transakciu odpísať.

Kancelária zamrznutá v čase

Warren Buffet je známy tým, že nemá rád novinky a nielen v investovaní, ale aj v bežnom živote je dosť konzervatívny. Dlho napríklad odmietal mobilný telefón, až si nakoniec kúpil Samsung za 20 dolárov. Neskôr bol dlho verný vyklápaciemu telefónu, ktorý až vo februári tohto roka vymenil za iPhone 11. 

Apple je totiž treťou najväčšou investíciou pre Berkshire Hathaway. Buffett si na smartfón nevedel zvyknúť, tak mu ho do Omahy prišiel nastaviť sám Tim Cook, riaditeľ Applu.

Známe sú aj fotografie jeho pracovne, ktorá vyzerá, akoby zamrzla v čase. Stôl má Buffett po otcovi, nábytok je starý desiatky rokov. Má tam kartotéku, knihy a klasický telefón so slúchadlom. Ak by si tu hľadal počítač, hľadáš márne.

Buffett sa totiž pozerá na roky dopredu a sústredí sa najmä na dlhodobé investície namiesto krátkodobých špekulácií. Je to v súlade s jeho pravidlom nepodliehať pri investovaní emóciám, ale riadiť sa faktami.

zdroj: TASR/AP Photo/Nati Harnik

Veštec z Omahy

Warren Buffett vedie Berkshire Hathaway už desiatky rokov a za ten čas sa ani raz nestalo, že by táto spoločnosť lietala v nejakých finančných škandáloch. Veľa investorov si dokonca zvyklo kupovať jednu akciu Berkshire Hathaway ako vstupenku na púť do Omahy len preto, aby na výročnom zasadnutí videli rečniť Buffetta osobne.

Hovorí sa mu veštec, alebo zázrak z Omahy práve preto, lebo vie až šokujúco presne odhadnúť správanie trhov. Na trh sa totiž pozerá ako na celok, čo je jedno z jeho ďalších pravidiel: Nenechaj si ujsť celkový obraz.

Ďalším princípom, ktorým sa Buffett riadi, je ostať skromný. Miliardár už od 60. rokov žije v tom istom dome v Omahe, štát Nebraska. Nosí dokola tie isté sivé obleky a farebné kravaty. Najradšej jedáva cheeseburgery a zmrzlinu z Mcdonald’s. Jedinou „miliardárskou“ záľubou je preňho umenie, ktoré rád zbiera.

Investor od detstva

Obľúbeným nápojom Warrena Buffetta je Coca-Cola. Údajne denne vypije až päť plechoviek tohto nápoja. Plechovky Coca-Coly boli jeho prvým biznisom. Keď bol malý, predával ich v škole. Ako jedenásťročný si za 38 dolárov kúpil akcie Cities Services a o pár mesiacov ich predal so ziskom dva doláre. Lenže keď hodnota akcií o dva roky vystúpala na 200 dolárov za kus, teenagerovi Buffettovi došlo, že investovať treba dlhodobo.

Buffett neskôr vyštudoval ekonómiu- v škole už ako dieťa vynikal v matematike a jeho otec bol investičný bankár. K povolaniu ekonóma tak nemal ďaleko. Po praxi v otcovej firme založil Buffett Associates. Malá firma s centrálou v Buffettovej spálni sa starala len o majetok Buffettovej rodiny a priateľov. V roku 1962 však prevzal stratovú textilku Berkshire Hathaway. Postupne nad ňou prevzal úplnú kontrolu a nakoniec z nej vybudoval najúspešnejšiu investičnú firmu na svete.

Pozri si fantastický dokument od HBO o Buffetovi:

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech