Veštica zo Stropkova „odhalila vojnu“ už v novembri. Hoax, ktorý zdieľala, sa šíri extrémnou rýchlosťou

  • Hoaxy o koronavíruse sú očividne za nami, na scéne sú hoaxy o situácii medzi Ruskom a Ukrajinou
  • Týmto informáciám verí množstvo ľudí, ktorým nevadí šíriť ich ďalej
pjimage – 2022-01-27T131956.719
Reprofoto/TikTok Unsplash/Stephanie LeBlanc
  • Hoaxy o koronavíruse sú očividne za nami, na scéne sú hoaxy o situácii medzi Ruskom a Ukrajinou
  • Týmto informáciám verí množstvo ľudí, ktorým nevadí šíriť ich ďalej

Zdieľanie hoaxov a dezinformácií sa pred nejakým časom stalo obľúbeným hobby mnohých Slovákov. Išlo o hoaxy týkajúce sa predovšetkým koronavírusu, no vzhľadom na situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou bolo otázkou času, kedy sa predmet hoaxov zmení.

Ako informujú Hoaxy a podvody – Polícia Slovenskej republiky, niekoľko takýchto hoaxov už po internete koluje. Má ísť o informácie, podľa ktorých sa po Slovensku presúvajú celé vojská. Ich údajný zámer je jednoduchý, podľa šíriteľov ide o inváziu. 

„Takéto informácie sa nezakladajú na pravde. Ich jediným cieľom je to, čo je vždy úlohou hoaxov – vyvolať chaos, napätie, stres v spoločnosti, prípadne pôvodnému autorovi takejto dezinformácie priniesť určitý úžitok,“ upozorňuje polícia. 

Čo však čakal málokto je, že hoaxy sa pomaly začínajú šíriť aj na sociálnej sieti TikTok. Tá je obľúbená u mladších ľudí. Hoax zdieľaný na TikToku ukazuje pohyb vojenskej techniky po ceste jedného zo slovenských miest. 

Ku dnešnému dňu videli video viac ako 411-tisíc osôb. Zaujímavosťou je, že video bolo publikované už 27. novembra 2021. Medzi takmer 1 700 komentármi je iba niekoľkých takých, ktoré tento hoax podporujú. Vo väčšine prípadov sa komentujúci snažia žene vysvetliť, že išlo o obyčajný presun vojenskej techniky.

@michaelamorvayova88

♬ original sound – user7670698119247

Slováci tajnú operáciu vždy odhalia

Podobné videá žena uverejnila aj počas tohto mesiaca. V obidvoch z nich ukazuje na vojenské vozidlá, ktoré idú cez mesto. V tomto prípade sú však komentáre horšie. Veľká časť komentujúcich sa totiž snaží presvedčiť ostatných, že sa blíži vojna. 

Snímky obrazovky z prvého videa už kolujú aj na ďalších sociálnych sieťach. Práve na to sa snaží polícia upozorniť s tým, že ide o zábery z mesta Stropkov, ktoré vznikli na konci roka 2021.

Na videu je zachytený presun húfnic Zuzana 2 do Lotyšska do výcvikovej operácie. Tento presun sa uskutočnil v rámci štandardnej medzinárodnej spolupráce a nejde o nič mimoriadne. 

„Presuny vojenskej techniky sú štandardnou súčasťou každej krajiny, ktorá má armádu,“ uvádza polícia. Dodáva však, že tieto presuny sú pravidelne zneužívané na šírenie dezinformácií.

Ako príklad polícia udáva správy, ktoré informujú o tom, že Slovensko už obsadzujú americké vojská. Zároveň však môže ísť o supertajnú operáciu, ktorú rozumní a šikovní Slováci opäť odhalili. 

Zdroje: Facebook, TikTok

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá