Vettel bez servítky o LGBTI: Nezáleží na tom, do koho sa zamiluješ. Za svoje názory sa nehanbí

  • Maďarská vláda nedávno prišla so zmenou zákonu, ktorý naráža na nerešpektovanie LGBTQ+ komunít v krajine
  • Vo Veľkej cene Maďarska sme mohli vidieť Sebastiana Vettela a jeho tím oblečený v dúhových farbách
  • Malo ísť o protest proti odsudzovaniu komunít homosexuálov a transgender. Vedel o tom aj kolega Lewis Hamilton, ktorý jeho názor podporoval a sľúbil, že sa k nemu nabudúce pridá
sebastian Vettel
Pretekári F1 nesúhlasia s novým zákonom v Maďarsku, IG/Vettelofficial,Reprofoto, TASR/AP Photo/Luca Bruno
  • Maďarská vláda nedávno prišla so zmenou zákonu, ktorý naráža na nerešpektovanie LGBTQ+ komunít v krajine
  • Vo Veľkej cene Maďarska sme mohli vidieť Sebastiana Vettela a jeho tím oblečený v dúhových farbách
  • Malo ísť o protest proti odsudzovaniu komunít homosexuálov a transgender. Vedel o tom aj kolega Lewis Hamilton, ktorý jeho názor podporoval a sľúbil, že sa k nemu nabudúce pridá

Nedávna Veľká cena Maďarska formuly 1 bola naozajstným trilerom. Okrem prvého víťazstva Estebana Ocona a Lewisa Hamiltona, ktorý stál na štarte sám, sa vo všetkej paráde ukázal aj Sebastian Vettel. 

Počas štátnej hymny pred začiatkom pretekov nosil tričko s dúhovým motívom na protest proti maďarskej legislatíve, ktorá ide proti LGBTQ+. 

Nezaujímalo ho, čo si kto myslí

Do špeciálnej epizódy BBC LGBT Sport Podcast tvorcovia pozvali práve Vettela. V nahrávke poukázal na svoje myšlienky spojené s podporou komunity homosexuálov. 

Pretekár bez hanby propaguje názor, ktorý vraví, že každý má právo žiť svoj život tak ako chce. Pred pretekmi ho vôbec nezaujímalo, čo si kto bude myslieť. „Nebol som nervózny, ani v rozpakoch z dúhových farieb na mojom tričku, ani z toho, čo si myslia ľudia. Chcel som len vyslať správu a bol som na to veľmi hrdý. Nezáleží na tom, do koho sa zamiluješ,“ priznal sa Sebastian Vettel. 

zdroj: TASR/AP

BBC vo svojom článku píše, že vodič už od leta poznal mentalitu Maďarska. Vedel, že táto krajina je považovaná za nepriateľskú voči komunite LGBTQ+. Začiatkom tohto roka totiž schválila zákon zakazujúci propagáciu homosexuality a transgender v školách. Skúsený pretekár chcel svojím činom poukázať na to, že s rozhodnutím vlády nesúhlasí a nezaujíma ho, ako na to budú reagovať ostatní. 

Nový zákon v Maďarsku

Portál euronews. v júli informoval o tom, že Viktor Orbán na svojej stránke na Facebooku predstavil nový zákon o ochrane detí. Ten má zaistiť blaho detí a ide o boj proti pedofílii. Jeho znenie je však zamerané skôr na nenávisť voči komunite homosexuálov a transgender. Kritici zákona tvrdia, že vláda sa pomocou neho snaží nepriamo pretlačiť svoje názory a vštepovať ich mladým a dospievajúcim ľuďom v povinnej školskej dochádzke. 

zdroj: TASR/AP

Zákon bol prijatý v júni a zakázal zobrazovanie homosexuality a transrodových otázok v školských osnovách a v televíznych reláciách zameraných na mladistvých. Návrh zákona sa takisto nestotožňoval s pedofíliou. 

Vettel o zavedení nového zákona vedel už dávnejšie

Profesionálny pretekár v podcaste pre BBC povedal aj to, že kauzu maďarského zákona sledoval už dlhší čas. Okruh F1 mu pripadal na propagáciu svojho názoru adekvátny. Chcel poukázať na svoj nesúhlas voči rozhodnutiam vyššie postavených členov krajiny. Ako známy športovec takto nepriamo povzbudzoval obyvateľov Maďarska a dodával im odvahu postaviť sa prísnym pravidlám. Nikto by sa nemal báť ľúbiť koho chce.

Veľká cena Maďarska sa konala už pred mesiacom, no spomínaný podcast bol vydaný v utorok. Jazdec bol na súťaži oblečený v dúhových farbách a na tričku mal aj nápis „rovnaká láska“. Tak sa tiež volá pieseň od Macklemora a Vettel si myslí, že vysvetľuje niektoré nesprávne vnímania ľudí. 

„Nezáleží na farbe pleti, na pohlaví, na tom, odkiaľ pochádzate, ani na tom, do koho sa zamilujete. Nakoniec všetci chceme iba rovnaké zaobchádzanie,“ povedal pretekár, ktorý bol prekvapený, že propagácia LGBTQ+ na pretekoch bude taký problém. 

Portál Motorest.com označuje Vettelov názor za správny. Známe osobnosti sú v športe veľmi dôležité. Pomocou svojich platforiem môžu poskytovať podporu pre skupiny ľudí, ktoré sú odsudzované kvôli farbe pleti, či tomu, kto sa im páči. 

Lewis Hamilton súhlasí s Vettelom

Viacerí športovci nesúhlasia so zákonom zasahujúcim do práv LGBTQ+ komunít. Jedným z nich je aj Lewis Hamilton, ktorý vedel, čo Sebastian Vettel zamýšľa. Pred veľkou cenou Maďarska ho aj plne podporil a odkázal mu, že nabudúce sa k nemu pridá. Vyjadril to aj na svojom Instagrame prostredníctvom miznúceho príbehu.

Redaktor sa v podcaste Vettela pýtal aj to, aký je jeho názor na to, že by sa politika nemala miešať so športom. Podľa neho to nie je pravda, keďže je v športe od malička a diskutoval o tom s odborníkmi a médiami. „Niektoré témy sú také veľké, že patria doslova všade a každý si to musí uvedomiť,“ povedal úprimne pretekár. 

„Správajme sa k ľuďom tak, ako chceme, aby sa správali oni k nám a nesúďme ich na základe toho, koho milujú,“ dodal Vettel na záver. 

Zdroje: BBC , euronews., BBC podcast, Motorest.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK