Viac ako 1,4 milióna Slovákov sa dotkne 13. dôchodok ako „nová dôchodková dávka“. Prilepšia si o stovky eur

  • Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou
  • Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa
Dôchodkyňa si dáva peniaze do peňaženky.
Ilustračné foto Freepik/@boryanam
  • Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou
  • Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa

Od tohto roka sa 13. dôchodok zmení na nový typ dôchodkovej dávky a prestane byť sociálnou dávkou. Ako informuje portál Teraz.sk, vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa, podobne ako ostatné dôchodky.

Zmenu prináša novela zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. O tejto zmene informoval v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

„Suma 13. dôchodku, štátnej sociálnej dávky, sa podľa v súčasnosti platnej právnej úpravy pohybuje v rozpätí od 50 do 300 eur. Napriek výraznému rastu spotrebiteľských cien od roku 2020 sa však tieto sumy nezvýšili, čím sa reálna hodnota tejto štátnej sociálnej dávky znížila,“ uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v predkladacej správe.

Kto bude mať nárok?

Poberatelia všetkých dôchodkových dávok, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa (SP), budú mať nárok na 13. dôchodok. Nárok naň budú mať aj občania, ktorým dôchodky vypláca útvar sociálneho zabezpečenia príslušného silového rezortu. Výšku 13. dôchodku pre rôzne druhy dôchodkov každoročne stanovia osobitne, a to podľa priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku za predchádzajúci kalendárny rok.

Ak bude priemerná výška daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, suma 13. dôchodku bude minimálne 300 eur. V prípade nároku na viaceré dôchodkové dávky dostanú poberatelia len jeden 13. dôchodok, a to v sume, ktorá je najvyššia.

MPSVR uvádza, že tomto roku by malo byť viac ako 1,47 milióna poberateľov dôchodkov a tento počet má stúpať. Celkové výdavky na toto opatrenie majú byť v roku 2024 viac ako 828 miliónov eur. V budúcom roku budú ešte o 100 miliónov eur vyššie. V nasledujúcich rokoch by mali potom vzrásť na 978 miliónov eur v roku 2026 a na 1,033 miliardy eur v roku 2027.

Zákonodarcovia schválili aj pozmeňujúci návrh poslankyne NR SR Zdenky Mačicovej (Hlas-SD). Navrhla podmienku 40 odpracovaných rokov na získanie nároku na predčasný starobný dôchodok naviazať na zmenu strednej dĺžky života, a to rovnakým spôsobom ako v prípade všeobecného dôchodkového veku. Vek nároku na predčasný starobný dôchodok sa tak bude postupne zvyšovať.

Schválený bol taktiež návrh poslanca NR SR Jána Richtera (Smer-SD). Sociálna poisťovňa tak bude môcť poskytnúť Ministerstvu obrany (MO) SR údaje o poberateľoch príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie, ako aj ich vdovám a vdovcom, a to bez súhlasu týchto osôb. Má sa tak naplniť zámer MO SR udeliť im v budúcnosti vojenské vyznamenanie.

Väčšina novely bude účinná od 1. júla 2024. Úprava súvisiaca s posunutím novej výplatnej fázy v starobnom dôchodkovom sporení nadobudne účinnosť 1. januára 2026.

Obavy o peniaze z druhého piliera

Opozičná SaS v pondelok spustila petíciu na ochranu druhého piliera. Dôvodom je obava, že by ho vláda mohla opäť otvoriť. Vyhlásil to v pondelok predseda SaS Branislav Gröhling na tlačovej konferencii s tým, že ak petícia získa 100 000 podpisov, bude sa musieť prerokovať v Národnej rade (NR) SR.

Na snímke je kalkulačka a peniaze
zdroj: Canva/Alfexe

Reagoval tak na ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý podľa predsedu SaS nevylúčil otvorenie druhého piliera. „V druhom pilieri si sporí 1,8 milióna ľudí na dôchodok a vláda Smeru-SD robí všetko preto, aby mali Slováci tento dôchodok najhorší,“ dodal a zároveň pripomenul, že vláda znížila príspevok v druhom pilieri z 5,5 % na štyri percentá.

Gröhling tiež upozornil na to, že vlády Smeru-SD už v minulosti opakovane vyberali peniaze z úspor Slovákov na dôchodok. Druhý pilier podľa neho otvorili v minulosti štyrikrát a získali z neho celkovo viac ako 1,1 miliardy eur. Za veľký problém považuje aj presun týchto peňazí z výnosných fondov do nevýnosných, čo sa stalo taktiež počas vlády Smeru-SD v roku 2013.

Podpredseda SaS Marián Viskupič upresnil detaily ústavného zákona, ktorý SaS predložila minulý týždeň do parlamentu. Dôchodky v druhom pilieri ním chcú ochrániť tak, že budú neodňateľné.

„Žiadny Slovák tak o úspory nemôže prísť. Okrem toho určujeme výšku platby do druhého piliera, stanovujeme delenie dôchodkového systému či pravidelné minimálne zvyšovanie dôchodkov,“ uzavrel Viskupič.

Zdroje: Teraz.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá