Viac ako 200 000 Slovákov by si do konca roka malo vymeniť občiansky preukaz

  • Najneskôr v posledný deň tohto roka budú zrušené všetky certifikáty
  • Rezort vnútra odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám
Koniec platnosti certifikátu na OP
Koniec platnosti certifikátu na OP, TASR/Jaroslav Novák REPROFOTO: Slovensko.sk
  • Najneskôr v posledný deň tohto roka budú zrušené všetky certifikáty
  • Rezort vnútra odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám

Ak patríš medzi tých Slovákov, ktorí aktívne využívajú občiansky preukaz s elektronickým podpisom a máš ho vydaný pred 20. júnom 2021, mal by si požiadať o vydanie nového dokladu čím skôr.

Ministerstvo vnútra SR o tom informovalo agentúru TASR práve v súvislosti s končiacou platnosťou certifikátov pre e-podpis, ktoré sú uložené na čipoch v týchto občianskych preukazoch. O končiacich certifikátoch sme ťa informovali už v júli tohto roka. Problém s končiacimi certifikátmi sa má týkať viac ako 200 000 aktívnych používateľov elektronických služieb štátu.

Svojich používateľov na to upozorňuje aj aplikácia eID klient.

„Za vydanie občianskeho preukazu z dôvodu končiacej platnosti certifikátov v štandardnej 30-dňovej lehote sa nevyberá správny poplatok. Ak však požiadate o vydanie dokladu do dvoch pracovných dní, treba rátať s príplatkom 20 eur za urýchlené vybavenie,“ uviedla hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

O občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku a vyhotovený doklad si nechať doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či miestu zamestnania, alebo kuriérom do vlastných rúk. Rezort vnútra odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám, kde sú čakacie doby najdlhšie. Na menších oddeleniach dokladov je podľa ministerstva pravdepodobnosť rýchleho vybavenia je veľmi vysoká.

Nová verzia, ktorú eID klient získal, upozorní klienta, že najneskôr v posledný deň tohto roka budú zrušené všetky certifikáty pre elektronický podpis. Deje sa tak v dôsledku skončenia certifikácie čipu. Informáciu dostanú do elektronických schránok všetci, ktorí komunikáciu potvrdzujú elektronickým podpisom, informovalo Ministerstvo vnútra SR.

Napriek tomu, prihlasovanie sa do elektronickej schránky a iné používanie e-služieb bude naďalej prístupné. Teda všetko, čo nevyžaduje elektronický podpis, ostáva v rovnakej platnosti.

Čo ak sa elektronicky podpisujem každý deň?

Ministerstvo vnútra uviedlo, že pokiaľ patríš do skupiny ľudí, ktorí používajú elektronický podpis občianskeho preukazu na denno-dennej báze, je vhodné o požiadanie nového občianskeho preukazu.

O nový OP môžeš požiadať aj dnes, no je nutné spomenúť, že sa budeš musieť popasovať s jeho platnosťou do 3. augusta 2031 – skrátená doba platnosti. Taktiež nenesie biometrické prvky, ako budú OP vydané po 1. januári 2023.

„Podľa európskeho nariadenia o posilnení bezpečnosti totiž od augusta 2031 musí každý doklad totožnosti vydaný v krajine EÚ obsahovať biometrické údaje, obdobne ako je to pri cestovných pasoch,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Aké sú možnosti?

 Štát „ponúka“ na výber z troch alternatív.

  • Prvá je požiadať o nový biometrický občiansky preukaz, ktorý sa vydáva už od 1. decembra 2022.
  • Alternatíva číslo 2 je požiadať o nový OP, v skutočnosti o starý typ, s tým, že tu je možnosť pokračovania s elektronickým podpisom, lenže bez biometrických funkcií a vymeniť ho znova po auguste 2031.
  • Tretia možnosť je nechať si starý OP do konca jeho platnosti, ale nepoužívať elektronické služby, ktoré si vyžadujú podpis.

Čo je nové v biometrickom OP

Nový typ občianskeho preukazu má nový dizajn s duálnym rozhraním a novými bezpečnostnými prvkami. Ide teda o nový typ eID karty, kde bude okrem biometrickej podoby tváre a odtlačkov prstov aj bezkontaktný čip.

Taktiež bude vybavený množstvom najmodernejších bezpečnostných prvkov, ktoré znížia riziko zneužitia OP pri strate alebo krádeži, uvádza Ministerstvo vnútra SR.

Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa po novom zapisujú otlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát. 

„Odteraz každý, kto požiada o vydanie občianskeho preukazu, absolvuje rovnakú procedúru ako pri žiadosti o vydanie cestovného pasu,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec. Biometrické pasy Slovenská republika vydávala už od roku 2008.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá