Viac ako 30 % Slovákov trpí nespavosťou. Toto je 7 tipov, ako zlepšiť kvalitu spánku a života

  • Problémy so spánkom má viac ako 30 % Slovákov
  • Prinášame ti tipy, ako spánok zlepšiť
nespavosť, insomnia
Startitup/Megan Te Boekhorst
  • Problémy so spánkom má viac ako 30 % Slovákov
  • Prinášame ti tipy, ako spánok zlepšiť

Problémy so spánkom má viac ako tretina dospelých Slovákov. Najviac, asi 30 percent, populácie trpí nespavosťou (insomnia), a šesť až 10 percent poruchami dýchania v spánku. Podľa predsedu Slovenskej spoločnosti spánkovej medecíny a pneumológa Imricha Mucsku krátkodobá nespavosť nie je závažný problém, ale ak nespavosť trvá viac ako tri mesiace, mal by človek vyhľadať špecialistu, informuje TASR. 

Ako uviedol odborník, nespavosť sa prejavuje napríklad ťažkosťami pri zaspávaní, častým prebúdzaním alebo príliš skorým ranným zobudením, pričom pacient sa ráno necíti oddýchnutý. Insomnia môže výrazne znižovať kvalitu života, zvyšovať dennú únavu, spôsobovať ťažkosti s koncentráciou pozornosti.

„Nespavosť je závažný fenomén, závažná diagnóza, pretože okrem psychických zmien, o ktorých vieme, to znamená, keď sa nevyspíme, máme poruchy nálad, poruchy pamäti, koncentrácie, sme psychicky menej výkonní, má dopad aj na kardiovaskulárny systém,“ dodal Mucska pre TASR. 

Insomnia, čiže nespavosť, môže mať mnoho príčin. Niektoré z najčastejších sú:

  • Stres a úzkosť môžu ovplyvniť kvalitu spánku a viesť k nespavosti.
  • Depresia môže ovplyvniť spánkový cyklus a spôsobiť, že sa ľudia budia uprostred noci alebo sa ťažko zaspávajú.
  • Niektoré fyzické zdravotné stavy, ako sú bolesti, respiračné problémy, nadmerný hlad alebo smäd, môžu viesť k nespavosti.
  • Niektoré návyky, ako je užívanie stimulantov, ako je kofeín alebo nikotín, alebo večerné používanie elektronických zariadení, môžu ovplyvniť kvalitu spánku.
  • Zmeny v životnom štýle, ako je zmena pracovného miesta alebo zmena časovej zóny, môžu viesť k nespavosti.
  • Niektoré chronické zdravotné stavy, ako je apnoe spánku, môžu viesť k nespavosti.
  • V prípade insomnie je dôležité vyhľadať odbornú pomoc, aby sa mohli identifikovať príčiny a vyliečiť. Liečba insomnie môže zahŕňať zmeny v životnom štýle, lieky a terapie, ako je napríklad behaviorálna terapia pre spánok.

„Je potrebné rozlíšiť chronickú nespavosť (trvajúcu viac ako 3 mesiace s neustálym opakovaním sa v priebehu týždňa) od nespavosti trvajúcej kratšiu dobu, medzi ktorej faktory vzniku môže patriť zvýšený stres, životné zmeny, ochorenie, zmena časového pásma, krátkodobé vyrušovanie zvukmi z okolia…,“ uvádza psychologička Petra Mayer pre portál Startitup.

V prípade nespavosti môže ísť o primárny problém alebo môže byť spojená s inými stavmi, čo si mnoho ľudí ani neuvedomuje. Niekedy za tým nemusí byť iba jedno odôvodnenie, ale hneď niekoľko.

„Veľmi častou príčinou je napríklad dlhodobo zvýšený stres, životné zmeny, ochorenie, bolesti, užívanie psychotropných látok alebo dokonca depresia a úzkosť,“ vysvetľuje Mayer.

7 tipov na zdravý spánok

  1. Dôkladne sa uvoľni pred spaním: cvič jogu, medituj alebo sa venuj inej forme relaxácie, ktorá ti pomôže uvoľniť sa.
  2. Vyhni sa stimulantom: nechaj si smartfón, tablet a počítač v inej miestnosti a nekonzumuj kofeín, energetické nápoje alebo alkohol neskoro večer.
  3. Uisti sa, že máš pohodlnú posteľ a vankúš, ktorý podporuje správnu polohu chrbtice.
  4. Vytvor si rutinu: snaž sa ísť spať a vstať každý deň v rovnakom čase.
  5. Vyhýbaj sa svetlu: zabezpeč, aby miestnosť, v ktorej spíš, bola tmavá a tichá. Môžeš použiť žalúzie alebo závesy na zatemnenie okien a použiť slúchadlá na potlačenie zvukov z vonku.
  6. Dýchaj pomaly a zhlboka: dýchanie môže pomôcť uvoľniť sa a zlepšiť kvalitu tvojho spánku.
  7. Vyskúšaj aromaterapiu: niektoré vône, ako levanduľa, môžu pomôcť zmierniť stres a upokojiť myseľ pred spaním.
Zdroje: TASR, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá