Vianoce nie sú len radosť a pokoj. Slováci prezradili, čo ich počas sviatkov skutočne trápi

  • Obdobie Vianoc býva plné emócií
  • Nie vždy však ide iba o tie príjemné
  • Nový prieskum ukazuje, koľko Slovákov prežíva počas týchto sviatkov stres
Rodina pri zdobení vianočného stromčeka a žena s rukami cez tvár
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jonathan Borba, Unsplash/Dev Asangbam
  • Obdobie Vianoc býva plné emócií
  • Nie vždy však ide iba o tie príjemné
  • Nový prieskum ukazuje, koľko Slovákov prežíva počas týchto sviatkov stres

Vianočný čas sa už pomaly blíži a mnohí ľudia sa nevedia dočkať. Už od ich počiatku považujú viacerí toto obdobie za čas pokoja, šťastia, radosti a blízkosti. Tieto magické sviatky majú ale pre mnohých aj tienistú stránku.

Na viacerých ľudí sa počas Vianoc zo všetkých strán valí pozlátka a počúvajú, že v tento čas by mali byť šťastní so svojou rodinou a prežívať pokoj. Webový portál ksebe.sk si však pripravil prieskum, ktorý vykresľuje skutočné pocity Slovákov ohľadom vianočných sviatkov. 

Únavné sviatky

Celý prieskum obsahoval 10 otázok, pričom bolo zozbieraných až 567 odpovedí od respondentov. Cieľom bolo zistiť, čo vlastne očakávajú ľudia od Vianoc, aké emócie sa im s týmto obdobím spájajú a ako sa počas neho správajú.

Z prieskumu vyšlo, že až 75,9 % respondentov sa na obdobie Vianoc mimoriadne teší, pričom približne polovica z nich pociťuje počas tohto obdobia aj radosť, pokoj, šťastie, blízkosť a oddych. Na druhej strane 42,2 % respondentov cíti počas týchto sviatkov stres. Ďalších 33 % pociťuje nesmierny tlak a štvrtina sa stretáva s osamelosťou, smútkom a únavou. 

Až 22 % respondentov si muselo zvoliť na Vianoce to, s kým bude tráviť čas. Väčšinou sa to týka rozvedených rodičov a detí z rozvedených rodín. Ďalších 71,6 % respondentov dokáže svoje okolie robiť šťastným, ale až 47 % z nich pociťuje kvôli tomu stres a 30 % únavu.

V rámci prieskumu sa objavila aj otázka, či sú Vianoce o prispôsobovaní sa. Až 41,3 % ľudí uviedlo, že skôr áno, 15,7 % áno a iba 40 % z nich si počas sviatkov dokáže oddýchnuť.

Vyvíjaný tlak 

Vianoce teda majú podľa výsledkov prieskumu dve stránky mince. Okrem šťastia a radosti prežívajú ľudia aj stres a často sa cítia osamelí, pričom tieto stavy pôsobia negatívne na ich fyzické a duševné zdravie. Preto sa webový portál ksebe.sk rozhodol týmto ľuďom podať pomocnú ruku. 

Každý človek, ktorý sa cíti zle či pod tlakom, by mal vedieť, že existuje aj riešenie. Jedným je napríklad aj sedenie s psychológom, kde sa človek môže naučiť pracovať so svojimi emóciami a Vianoce mu viac nebudú spôsobovať stres. 

Tlak podľa psychologičky Romany Oravcovej z platformy ksebe.sk je vyvíjaný na ľudí už pred začiatkom vianočného obdobia.

„V médiách prezentovaný obraz bohato vyzdobených domácností, množstvo jedla, štedrá nádielka pod stromčekom. Šťastne pôsobiace rodinky pri spoločnej večeri, spolupatričnosť. Dokonalá harmónia. To, čo nám servírujú médiá, je však akýsi ideál, nemusí to byť realita, aj keď, samozrejme, môže. Ak z nejakých dôvodov naše Vianoce vyzerajú inak, môže na nás takýto obraz dokonalosti pôsobiť deprimujúco. Môžu sa dostaviť pocity zlyhania, frustrácie a osamelosti,“ vysvetľuje Oravcová.

vianoce
zdroj: Pixabay/Jill Wellington

„Ďalším dôvodom pociťovaného stresu počas Vianoc bývajú rodinné návštevy, ktoré vnímame skôr ako formálnu povinnosť. Musíme sa do veľkej miery prispôsobovať ostatným, vyjsť z bežnej rutiny. Keďže ide len o pár dní v roku, avšak veľmi špeciálnych, túžime, aby bolo všetko dokonalé a všetci spokojní. Ak sa čosi pokazí, napraviť to vieme až o rok, čo sa zdá v nedohľadne,“ pokračuje psychologička.

Predstava ideálnych Vianoc

Veľkú rolu zohráva počas vianočných sviatkov aj viackrát spomínaný stres. „Pod vplyvom stresu môžeme byť viac podráždení, nervózni. Ideme za svoje hranice, sme ochotní urobiť toho pre blízkych viac ako obyčajne, viac sa prispôsobovať za cenu vlastnej nespokojnosti. To očakávame ale aj od ostatných. Ak dlho potláčame nepríjemné emócie, konflikty môžu vyeskalovať práve vo Vianočnom období. Bežné vzťahové problémy cez Vianoce akosi nejde zamiesť pod koberec. Emócie prežívame intenzívnejšie, všetko si berieme viac k srdcu,“ uvádza Oravcová.

„Ak venujeme veľa času a energie príprave jedla či atmosféry a ostatní to patrične neocenia, môže sa objaviť hnev za ich nevďačnosť. Dospievajúcim deťom prekáža, že im rodičia linajkujú program, nútia ich stretávať sa s príbuznými, s ktorými sa celý rok nevidia. Ak sú v rodine vzťahy na bode mrazu, môže nás ochromiť úzkosť a neistota. Ako sa tí dvaja znesú pri večeri? Nevznikne hádka? Musia byť spolu aj takí, čo sa inak vyhýbajú jeden druhému. Veď sa to ,patrí‘. Príprava dokonalých Vianoc nás môže veľmi vyčerpať,“ doplnila Oravcová.

Vianoce sú obzvlášť ťažkým obdobím v rozvedených rodinách. „Nepríjemná situácia nastáva, ak dieťa odmieta tráviť čas s rodičom, s ktorým mu to určil súd, čo býva pre všetkých veľmi náročné ustáť,“ vysvetľuje psychologička. 

V prieskume odpovedali ľudia najčastejšie, že ideálne Vianoce by mali byť bez stresu a tlaku. Podľa odpovedí respondentov to súvisí s tým, že „niekto navarí, uprace, napečie a zabalí darčeky“ namiesto nich alebo budú tieto sviatky tráviť „v kruhu rodiny, bez darčekov, s radosťou“.

Častou odpoveďou v rámci predstavy ideálnych Vianoc bol aj čas prežitý bez akýchkoľvek hádok či dokonca aj osamote doma a bez pretvárky. Ľudia si na základe odpovedí však vážia aj svoj čas s rodinou a iným by zas neprekážalo, keby tento sviatok vôbec nebol. 

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá