Vianočná výzdoba Bratislavy si pamätá roky. Dnes má v uliciach posilu, pocítiš tu skutočného ducha Vianoc

  • Svetielka, RGB a hlavne všade
  • Taká je výzdoba Bratislavy, ktorá trvá už niekoľko dekád
  • V roku 2020 ju doplnila Vianočná električka, ktorá je moderným dielom umeleckej obce, ako sa ti páči?
Výzdoba BA vianočná električka
SIU
  • Svetielka, RGB a hlavne všade
  • Taká je výzdoba Bratislavy, ktorá trvá už niekoľko dekád
  • V roku 2020 ju doplnila Vianočná električka, ktorá je moderným dielom umeleckej obce, ako sa ti páči?

Je iná, než zvyšok výzdoby. Nechýbajú v nej síce svetielka a na to, aby si načerpal ducha Vianoc, sa ňou musíš previezť večer. Čaro sa jej nedá uprieť, no výzdoby vo forme umeleckých diel rôznych autorov nemusia chutiť každému. Rovné línie a jednoduchosť môže pri prezdobených vianočných stromčekoch Slovákov pôsobiť fádne.

Lepšie, ako nič

Ulice sú už niekoľko dní vyzdobené klasickými ozdobami. Nechýbajú ani hviezdy na pouličných lampách, ohňostroje, stromčeky a iné farebné svetelné dobrodružstvá, ktoré poznáme ešte z detstva a stále veríme, že dôjde na ich obmenu. Namiesto vkusu výzdoby väčšina z nás stavia na kvantite a svetelnom efekte. Aj o tom sú Vianoce.

výzdoba BA
zdroj: SIU

Záchranou estetiky je Hlavné námestie, ktoré obohacuje vkusne ozdobený stromček spĺňajúci ľudovú nôtu, jednoduchosť, aj dostatočné množstvo svetielok. Ulice okolo neho zdobia v mnohých prípadoch tie isté ozdoby, ako už niekoľko rokov dozadu. Skvostom, na ktorý sa môžeš prísť pozrieť, je však električka s hlbokou symbolikou.

výzdoba BA
zdroj: SIU

Pointa je v tme

Ak sa ňou chceš ísť previezť, mal by si tak spraviť večer. Pozor, pozri si predtým presné časy odchodov. Jazdí totiž len od tretej do siedmej hodiny poobede, počas voľných dní a sviatkov takmer celý deň. Ak ňou pôjdeš skôr, ujde ti jedinečná atmosféra príjemného prítmia v jej vnútri. Vodič totiž po výjazde zo zastávky klasicky zhasne všetky svetlá, takže interiér zdobia len tie vianočné. Ak moderná električka nie je tvoja šálka kávy, v momente zhasnutia svetiel na to zabudneš.

Vianočná električka
zdroj: SIU

Dejú sa v nej zázraky

Príchod sviatkov v nej výrazne cítiť. Prostredníctvom zmeny na malú galériu sa v nej ľudia správajú úplne inak. Môže sa ti ľahko stať, že v nej nájdeš usmiate tváre, dokonca, že sa ti niekto prihovorí a pochváli kúsok oblečenia či šperk, ktorý más na sebe, ako sa to stalo nám. Komorná atmosféra ľudí posmeľuje v komunikácii. Dovolí im zastaviť sa aspoň na chvíľu aj po vypätom dni.

vianočná električka
zdroj: SIU

Zvýraznená symbolikou

Tohtoročná električka je opradená silnou symbolikou ľudskosti a vzájomnej pomoci. Dopravný podnik vyzval na jej vyzdobenie umelcov, čím chcel vyjadriť svoju podporu kultúre v neľahkých pandemických časoch.

S návrhom na spoluprácu DPB oslovil Doc. Mgr. art. Patrika Illa, slovenského sklárskeho dizajnéra a vedúceho ateliéru Sklo, ktorý každoročne organizuje výstavu vianočných ozdôb, kde umelci stvárnia svoju predstavu ozdoby. Vďaka tomu sa z tohtoročnej vianočnej električky stane pojazdná galéria, v ktorej okrem atmosféry môžu cestujúci obdivovať návrhy vianočných ozdôb od slovenských umelcov a dizajnérov. Z vonkajšej strany ju skrášlil polep s motívom od Partika Illa,“ uviedla hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová, informuje Imhd.

Vianočná elekrička
zdroj: SIU

Nájdeš tam diela až od 18 autorov, dokopy 19 osôb. Ich interpretácie ozdôb spolu dokonale ladia vďaka využitiu jednoduchých geometrických a lineárnych tvarov, podobne, na aké sa sústredil Illa pri tvorbe polepu električky. Vianočný stromček v zadnej časti tvorí masívny trojuholník, na ktorom sú tieto diela umiestnené. Nájdeš ich aj v podobe vianočných gúľ zavesených na oknách električky spolu s menom autora vo vrchnej časti.

Vianočná elekrička
zdroj: SIU

V električke svoje práce prezentujú Juliana Mrvová, Minka Klbečková, Marek Kvetan, Robert Paršo, Erik Šille, Renáta Ormandíková, ILLOLA (Patrik Illo a Aleksandra Stencel), Patrícia Koyššová, Simona Janišová, Johanna Biľak, Ferdinand Chrenka, Andrea Vonkomerová, Daniela Mládenková Zelenay, Vlasta Žáková, Ľubomír Ontkóc, Lucia Tallová, Dorota Sadovská a Peter Ďuriš.

Vianočná elekrička
zdroj: SIU

Tarifa sa v nej nemení

Aby zázrakov nebolo primnoho, ani v špeciálnej električke sa nevyhneš revízorom a lístok si zakúpiť musíš. Nebude ťa stáť o nič viac, ale ani o nič menej. Ak si sa zvykol v podobnej električke počas sviatkov vyvážať, nezabudni, že došlo k zmene tradičnej trasy.

Vianočná elekrička
zdroj: SIU

„V tomto roku nepremáva Vianočná električka z dôvodu protipandemických opatrení na špeciálnej linke s prestávkou pri historickej budove SND, ale bude premávať na riadnej linke 1 medzi Hlavnou stanicou a Námestím Ľudovíta Štúra. Do vianočného šatu bola tentokrát odetá električka K2G #7085,“ vraví IMHD.

Stihol si sa ňou už previezť?

Takto ozdobená električka bude premávať až do konca roka, preto sa nemusíš báť, že si ju nestihneš užiť. V uliciach je však od 6. decembra, čo činí 4 dni. Niektorým šťastlivcom sa už podarilo nielen vidieť fotografie na internete, ale sa ňou aj fyzicky previezť. Tvoj názor nás zaujíma, a preto ho môžeš vyjadriť v nasledujúcej krátkej ankete.

Je iná, no predsa vianočná. Páči sa ti nová električka?

Zdroj: IMHD

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech