Vianočné trhy budú v Bratislave prvýkrát vo vegánskom šate

  • Mladá Slovenka Sofi sa spolu s jej priateľom rozhodli, že do Bratislavy prinesú nový, nezvyčajný projekt
  • V záhrade reštaurácie Umelka tento rok organizujú VegDay vianočné vegánske trhy
  • Nájdeš ich tu v termíne od 13 do 23. decembra
vego
archív VegDay
  • Mladá Slovenka Sofi sa spolu s jej priateľom rozhodli, že do Bratislavy prinesú nový, nezvyčajný projekt
  • V záhrade reštaurácie Umelka tento rok organizujú VegDay vianočné vegánske trhy
  • Nájdeš ich tu v termíne od 13 do 23. decembra

Viac nám o nových Vegánskych vianočných trhoch prezradila Sofi, co-founder VegDay.

Čo bolo prvotným impulzom na usporiadanie vegánskych vianočných trhov? 

Keďže už máme za sebou tri zorganizované eventy VegDay a dohodli sme si spoluprácu s reštauráciou v centre mesta s Umelkou, ktorá má obrovskú záhradu. V hlave nám skrsla myšlienka vytvoriť práve na tomto mieste vianočné trhy zamerané na vegánske jedlá. Nechceme búrať tradície, ale ako sa vraví, pokroku neunikneš. 

zdroj: archív VegDay

Myšlienka vegánskych vianočných trhov má od začiatku pozitívne ohlasy, ľudia, ktorí majú iné, ako klasické stravovanie, citlivý žalúdok, intoleranciu na nejakú zložku jedla, si častokrát nemajú čo na vianočných trhoch zajesť. Taká klasická smažená cigánska dala zabrať nejednému žalúdku, ale ľudia si ju mnohokrát dajú, pretože – tradícia.

Nie všetci Slováci sú s vegánstvom takpovediac „stotožnení.” Čakáte aj negatívne reakcie na túto udalosť? 

Podotýkam, že vegánske vianočné trhy sa nebudú konať namiesto klasických trhov. Práve z tohto hľadiska nevidíme jediný dôvod, aby niekomu mohli niečím vadiť. Pokiaľ má kúpalisko plavecký bazén a otvorí sa pre návštevníkov aj bazén s teplou vodou, takzvaný relaxačný, nik nebráni plavcom stále plávať v tom klasickom. Ale môžu si prísť oddýchnuť do toho druhého. Metafora ako svet, ale určite to chápete.

zdroj: archív VegDay

Na čo všetko sa môžu ľudia na vegánskych trhoch tešiť? 

Výstredne oblečení ľudia, mnoho násilných kampaní, hromadné pálenie kuchárskych kníh s mäsovými receptami. Len žartujem. 

Nájdete tu stánky s vegánskymi jedlami, vareným vínom, no aj stánky s darčekovými predmetmi. Chceme sa zamerať na ručné výrobky, eko, malovýroby. Vianoce nie sú o darčekoch, ale malá drobnosť vyrobená od srdca vždy poteší a takýchto výrobcov a výrobky treba podporiť.

zdroj: archív VegDay

Aké jedlá tu budú v ponuke? 

Kotlíkový guláš, cigánska, halušky, raw zákusky, beyond burger, polievky, určite aj nejaké vegánske klobásky. Jednoducho všetko, čo treba. Okrem jedla a darčekov vás bude čakať krásna vianočná výzdoba, atmosféra a sprievodný program. Hlavný program bude v prvý deň otvorenia trhov, čiže 13. decembra. 

zdroj: archív VegDay

Nasledujúce dni bude každý deň nejaký sprievodný program. Záhrada má dostatok miest na sedenie, ktoré sú dokonca vo vykurovanom stane, je tu aj pódium a klasické toalety.

Je niečo, čo by ste ešte chceli ľuďom odkázať? 

Veľmi sa tešíme, že sme sa na to dali, tešíme sa z podpory, ktorú nám prejavujú ľudia, ktorí kráčajú s nami. Ak ste už zažili VegDay, srdečne vás pozývame, prídite opäť. Ak ste ešte na našom evente neboli, určite sa zastavte. Ak ste mäsožrúti, prídite vyskúšať. Verte mi, kto ochutná napríklad taký beyond burger, už naňho nedá dopustiť. Sledujte Instagram a Facebook VegDay, alebo sa infomujte V Umelka street food.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech