Vianočný efekt: O tretie dávky je na Slovensku momentálne obrovský záujem

  • Zdá sa, že očkovaní Slováci chceli svoju posilňovaciu dávku stihnúť ešte pred návštevou rodiny
  • Na niektorých miestach sa tvorili dlhočizné rady, ktoré mohli niektorých aj odradiť
  • Počet podaných prvých dávok však veľmi nestúpa
ockovanie
Unsplash/Mufid Majnun, Unsplash/ Jorjoson
  • Zdá sa, že očkovaní Slováci chceli svoju posilňovaciu dávku stihnúť ešte pred návštevou rodiny
  • Na niektorých miestach sa tvorili dlhočizné rady, ktoré mohli niektorých aj odradiť
  • Počet podaných prvých dávok však veľmi nestúpa

Vyzerá to tak, že záujem tretie dávky mohol byť väčší, ako štát predpokladal, avšak po prvých príliš veľa ľudí netúži, informoval v analýze Denník N. Preočkovať sa treťou posilňovaciu dávkou ešte pred Vianocami chcelo stihnúť viac ľudí, ako dovoľovali kapacity niektorých očkovacích centier.

Na poliklinike v Mlynskej doline sa tvoril dlhé rady, ktoré siahali až k autobusovým zastávkam. Bolo to totiž jediné miesto v Bratislave, kde človeka zaočkovali bez registrácie. Na sociálnych sieťach pribúdali fotografie niekoľkometrových radov, čo mohlo kvôli zime niektorých uchádzačov aj odradiť.

Grafy ukazujú, že záujem o tretiu dávku začal stúpať približne od polovice októbra. Prudko hore ide najmä v decembri, čo naznačuje, že ľudia si chceli dať posilňovaciu vakcínu ešte pred návštevou rodiny počas sviatkov.

Čo naopak v decembri klesalo, bol záujem o prvú dávku vakcíny. Značný nárast bolo možno vidieť v novembri. Na konci mesiaca počet preočkovaných však dosiahol vrchol a od decembra má krivka klesajúcu tendenciu. Na prvý pohľad to teda môže vyzerať, že ľudí viac k prvej dávke motivoval lockdown a obmedzenia pre neočkovaných ako očkovacie bonusy.

zdroj: Tretia dávka/Our World in Data
zdroj: Prvá dávka/Our World in Data

Očkovací bonus podľa Matoviča zaberá

Opačný názor má ale minister financií Igor Matovič, ktorý na tlačovom brífingu oznámil, že potom, ako niektorí predstavitelia vlády oznámili úmysel finančne motivovať starších ľudí vo veku 60 a viac rokov k očkovaniu proti ochoreniu Covid-19, očkovanosť prvou dávkou v tejto skupine vzrástla v porovnaní s mladšou vekovou kategóriou 50 – 59 rokov, informovala o slovách ministra agentúra TASR.

„Od začiatku júla do 47. týždňa, kde sme oznámili úmysel motivovať dôchodcov na očkovanie, sa o päť percent viac očkovalo v absolútnych číslach ľudí z kategórie 60 plus, o päť percent viac ako z kategórie päťdesiatnikov,“ priblížil Matovič. Znížený záujem o očkovanie v decembri minister pripísal zavedeniu celoplošnému lockdownu.

Na grafe, ktorý ministerstvo zverejnilo, je vidieť, že záujem o očkovanie u ľudí 60+ posledné týždne stúpol, a to dokonca o 395 %. Na čo však upozornil aj minister je klesajúca krivka u ľudí vo vekovej skupine 50 – 59 rokov, pričom pokles očkovania bol v 50. týždni až 80%.

Finančná odmena podľa Igora Matoviča presvedčila starších ľudí aj na tretiu dávku vakcíny.

Na tretiu dávku sa v súčasnosti môže prihlásiť každý nad 18 rokov najskôr 3 mesiace od podania druhej dávky, alebo dva mesiace od podania prvej dávky v prípade, že človek dostal jednodávkovú vakcínu.

Zdroje: Denník N, TASR, Our World in Data

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie