VIANOČNÝ PRIESKUM: Slováci milujú kapustnicu a vianočné rozprávky. Tradičné jedlo však robíme inak než ostatní

  • Vianoce už pomaly klopú na dvere a takmer všetci Slováci už majú nakúpené vianočné darčeky
  • Mnoho ľudí sa bojí nadbytočných kíl počas vianočných sviatkov, avšak iba 28 % dodržiava diétu po Vianociach
  • Aké sú najobľúbenejšie aktivity Slovákov počas Vianoc okrem pozerania rozprávok?
billa
facebook.com / Eurovea / YouTube
  • Vianoce už pomaly klopú na dvere a takmer všetci Slováci už majú nakúpené vianočné darčeky
  • Mnoho ľudí sa bojí nadbytočných kíl počas vianočných sviatkov, avšak iba 28 % dodržiava diétu po Vianociach
  • Aké sú najobľúbenejšie aktivity Slovákov počas Vianoc okrem pozerania rozprávok?

Vianočné sviatky trávi väčšina Slovákov v kruhu rodiny so svojimi najbližšími pri pozeraní televízie alebo pri balení vianočných darčekov. Aj keď si nepotrpíme na materiálne veci, dávanie vianočných darčekov nám robí radosť.

Tieto zaujímavosti a mnohé ďalšie vyplývajú z prieskumu BILLA realizovaného agentúrou 2muse. Na prieskum týkajúci sa vianočných sviatkov odpovedalo 510 respondentov, ktorí pochádzajú zo všetkých častí Slovenska.

zdroj: pixabay / Karolina Grabowska

Nákupy sa robia v predstihu

Predvianočné nákupné šialenstvo býva v obchodoch časovo zdĺhavé – prieskum však vyvrátil, že by Slováci najradšej nakupovali na poslednú chvíľu. Vianočné nákupy v predstihu robia viac ako dve tretiny respondentov. 

Hovorkyňa BILLA Kvetoslava Kirchnerová tento krok uznáva. „Adrenalín v podobe nakupovania na poslednú chvíľu môže negatívne ovplyvniť pohodu počas sviatkov. Našim zákazníkom vždy odporúčame, aby si dopredu spravili plán a vyhli sa stresovým situáciám.“

BILLA kvôli rôznym platným obmedzeniam rozšírila otváracie hodiny vo svojich obchodoch, zákazníci si tak vedia nakúpiť o hodinu skôr ráno a o hodinu neskôr večer. Vybrané predajne sú otvorené do polnoci. Konkrétne otváracie hodiny všetkých predajní nájdete tu.

Nakupovanie darčekov ako aj potravín obľubujú Slováci v spoločnosti niekoho iného. Viac než polovica (63 %) nakupuje pred Vianocami so spoločnosťou a takmer tretina (35 %) opýtaných preferuje nakupovať sama. 

Vyjadri svoj názor v ankete:

Nakupovať pred Vianocami chodíš najradšej

Vianoce oslavujeme viac dní

Z celkového počtu opýtaných respondentov takmer štvrtina oslavuje aj druhé Vianoce. Dôvody sú najmä rodinné, aby deti mohli osláviť sviatky so svojimi starými rodičmi alebo príbuznými, ktorí s nimi nemôžu byť na Štedrý deň. 

Vyjadri svoj názor v ankete:

Oslavuješ s rodinou druhé Vianoce?

Slováci milujú tradičné jedlá

Vianoce sú známe ako sviatky pohody, ktorých súčasťou je veľa jedla či vianočného pečiva. Takmer každá domácnosť pečie koláče a varí už pred Štedrým dňom. Najobľúbenejšie medzi Slovákmi je tradičné vianočné menu – kapustnica, zemiakový šalát a ryba.

Naopak, vianočné pečivo alebo koláče majú najradšej iba 2 % opýtaných respondentov.

Zdravý životný štýl aj počas Vianoc

Mnohí Slováci preferujú zdravý životný štýl a nezabúdajú naň ani počas príprav štedrovečernej večere. Podľa odborníkov je množstvo alternatív, ako ťažké, kalorické jedlá môžeme nahradiť ich zdravšími alternatívami. Do zemiakového šalátu sa môže pridať namiesto majonézy biely jogurt a vyprážaná ryba môže byť nahradená pečenou.

Viac než štvrtina opýtaných respondentov sa snaží variť zdravšie alternatívy klasických vianočných jedál. Jednotlivé suroviny môžu nájsť v predajniach BILLA, kde ponúkajú potraviny s vyšším obsahom proteínov, nižším obsahom soli aj cukru, ale aj vegánske a vegetariánske produkty.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Na štedrovečernú večeru preferuješ

Ničnerobenie a oddych pri pozeraní televízie

S Vianocami sa neodmysliteľne spája pozeranie vianočných rozprávok, ktoré majú tradíciu takmer v každej domácnosti. Až 74 % respondentov obľubuje počas Štedrého dňa pozerať rozprávky.

Takmer polovica zo všetkých opýtaných ešte balí vianočné darčeky alebo ozdobuje stromček. Populárne sú aj výlety v okolí, na ktoré chodí približne desatina opýtaných.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Aké vianočné rozprávky máš najradšej?

Tradičné vianočné jedlá a oddychovanie pri pozeraní vianočných rozprávok môžu ovplyvniť váhu Slovákov. Až dve pätiny opýtaných počas vianočných sviatkov priberú nejaké kilá navyše. Avšak pravidelnými prechádzkami, cvičením a neprejedaním sa tieto kilá môžu ísť veľmi rýchlo dole na pôvodnú hmotnosť pred Vianocami.

K zníženiu hmotnosti po vianočných sviatkoch môžu dopomôcť aj zdravé potraviny, ktoré si môžu Slováci kúpiť v predajniach BILLA – od čerstvého ovocia a zeleniny, biopotravín, až po potraviny s nižším kalorickým indexom.

Vianoce netrávime iba doma

Je všeobecne známe, že Slováci najradšej trávia vianočné sviatky v kruhu svojej rodiny. Ak by nebola pandémia koronavírusu, tak desatina z opýtaných respondentov by trávila Vianoce na dovolenke.

Najobľúbenejšie sú dovolenky na chate na Slovensku alebo wellness pobyty, či dovolenka u rodinných príslušníkov. Populárne sú aj pobyty v teplých krajinách pri mori, ktoré preferuje 18 % opýtaných. 

Pôjdeš na vianočnú dovolenku aj napriek koronavírusu?

 

Avšak je dôležité poznamenať, že sa treba správať zodpovedne aj počas vianočných sviatkov. Ak to nie je nutné, netreba cestovať, či sa stretávať s inými ľuďmi vo veľkých skupinách – na toto všetko bude dostatok času po skončení pandémie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech