Atentátnik prišiel o advokátku, pre Startitup prezradila dôvody /SNKZ #66

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 23. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Atentátnik na Roberta Fica má problém. Jeho advokátka Martina Čierna pre Startitup minulý týždeň, deň po útoku na predsedu vlády, povedala „Áno, prevzala som zastupovanie Juraja Cintulu, bola som vygenerovaná ex offo. Poviem vám len to, že som to prevzala.“

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) informoval o tom, že polícia vyšetruje 48 prípadov schvaľovania trestného činu a nenávistných prejavov a vyhrážania sa po atentáte na Roberta Fica. V blízkej dobe bude predložený návrh opatrení na zvýšenie ochrany ústavných činiteľov a štátu. Parlament by mohol o týchto opatreniach rokovať na mimoriadnej schôdzi.

„Nič väčšie ako pokus o vraždu politika za názory neexistuje.“ Politici sa pre Startitup vyjadrili k nenávisti na internete a možnom vplyve na atentát.

Česká snemovňa schválila pravidlá pre nakladanie s látkami typu kratom alebo konope s nízkym obsahom účinnej zložky THC. Zisťovali sme, aké plány má slovenská vláda. 

Pozvanie do relácie Zo zákulisia politiky tentokrát prijal Senior Research Fellow v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Tarasovič. Tarasovič hovorí o aktuálnej situácii v Izraeli, ktorý od októbra vedie vojnu s palestínskym extrémistickým hnutím Ham*s. 

Personálny úrad Ozbrojených síl SR otvoril ešte počas apríla prijímacie konanie pre tých, ktorí majú záujem o dobrovoľnú vojenskú prípravu pod heslom SPOLOČNE – ODVÁŽNE – HRDO. Záujemcovia majú ešte necelé dva týždne na podanie prihlášky na dobrovoľnú vojenskú prípravu.

Dôchodcovia sa tento rok môžu tešiť na vyšší a plnohodnotný 13. dôchodok, ktorý dostanú v decembri. Parlament prijal novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá ho zavádza ako novú formu dôchodkovej dávky.

Nová dopravná značka obmedzuje predbiehanie a vzťahuje sa na vybrané vozidlá. Za porušenie nariadenia hrozí sankcia od 70 eur vyššie.

Spoločnosť Chemes, ktorá je vlastníkom priemyselného parku a výrobcom tepla v Humennom, podala návrh na konkurz. V ohrození je vyše 1 500 pracovníkov.

Poslanci NR SR definitívne schválili zákon, ktorý upravuje reguláciu medveďov. Pre výskyt medveďa bude možné vyhlásiť mimoriadnu situáciu.

Slováci nedávno utrpeli bolestivú prehru 1:6 proti Švédsku, ktorá priniesla nielen sklamanie, ale aj zranenie útočníka Martina Pospíšila. Zápas proti Kanade visí vo vzduchu.

Ozbrojené sily lákajú na štedrú odmenu

Ešte v apríli otvoril personálny úrad Ozbrojených síl SR prijímacie konanie pre tých, ktorí majú záujem o dobrovoľnú vojenskú prípravu pod heslom SPOLOČNE – ODVÁŽNE – HRDO. Záujemcovia majú na podanie prihlášky na dobrovoľnú vojenskú prípravu ešte necelé dva týždne. 

Je pritom potrebné splniť hlavné podmienky: vek nad 19 rokov a slovenské občianstvo.  Dobrovoľná vojenská príprava prebehne v Martine na Základni výcviku a mobilizačného doplňovania od 8. júla do 20. septembra 2024. Finančný príspevok je vo výške 1 452 eur.