Dnes nastanú v predčasných dôchodkoch veľké zmeny /SNKZ #59

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 15. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Novela zákona o sociálnom poistení prináša zmeny pre predčasný dôchodok. Potrebné odpracované obdobie sa bude od dnešného dňa  postupne predlžovať o dva mesiace za každý ročník narodenia poistenca.

Predvčerom vzbĺkol obľúbený podnik Pink Whale na Dunaji v Bratislave. Žiada o finančnú podporu na opravu klubu, ktorý bol pre mnohých bezpečným miestom.

V utorok sa poslanci vrátili do parlamentu, aby rozhodli o odvolaní dvoch ministeriek, a to ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú a zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú. Obe ministerky odvolanie ustáli, pričom získali podporu od 78 zo 142 poslancov.

Na Slovensko dorazí tlaková výš. Zmena nastane hlavne v polovici týždňa.

Situácia na Ukrajine zostáva nestabilná. Britský premiér Rishi Sunak upozorňuje, že hrozba jadrovej vojny je najväčšia od Kubánskej krízy v šesťdesiatych rokoch.

Nórska firma Equinor sa stala najväčším dodávateľom energií pre Európu a nahradila ruský Gazprom. Zmeny spôsobili vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku.

Gruzínska vláda schválila kontroverzný zákon o „zahraničných agentoch“. Krajinu tlačí smerom k Rusku, obyvatelia však túžia po Európe.

Internáty v Mlynskej doline čaká ďalšia rekonštrukcia, čo núti študentov hľadať drahšie podnájmy. Internáty sú v havarijnom stave a Univerzita Komenského nemá iné riešenie.

Eurovoľby sú za dverami a o prácu europoslancov sa uchádzajú aj Blaha, Matovič, Tabák, ministri či exposlanci. Politológ Koziak má na to jasný názor. 

La Niña je klimatický jav, ktorý ovplyvňuje počasie na celom svete. Očakáva sa, že prudké zmeny počasia nastanú už o pár mesiacov.

Doplnky výživy môžu byť prospešné pre zdravie, no ich nesprávne užívanie alebo kombinácia s inými látkami môže spôsobiť zdravotné problémy. Podľa Národného inštitútu zdravia vedľajšie účinky najčastejšie postihujú žalúdok, pečeň a obličky, najmä pri vysokých dávkach.

Na Slovensku rastú ceny základných potravín, akými sú ryža, kakao a káva. Príčin je viac, zahŕňajú globálny trh, geopolitické napätie a environmentálne faktory.

Lacné ubytovanie bude minulosťou

Študenti si musia hľadať drahšie podnájmy, keďže internáty v Mlynskej doline čaká ďalšia rekonštrukcia. Ako informuje portál tvnoviny.sk, Univerzita Komenského nemá iné riešenie, keďže internáty sú neobývateľné.

Havarijný stav začala univerzita riešiť už vlani a spustila rekonštrukciu prvého výškového bloku. Práce však v súčasnosti stoja, pretože čakajú na financie z Plánu obnovy. Rekonštrukcia druhého bloku by mala začať v lete.

Dva výškové bloky budú mimo prevádzky naraz, čo ovplyvňuje viac ako dvetisíc študentov. Od septembra majú zaručené miesto len prváci, študenti s hendikepom a doktorandi. Ostatní musia čakať v poradovníku. Univerzita čiastočne kompenzovala kapacity a už nebude ubytovávať zahraničných študentov. Rekonštrukcia oboch blokov by mala skončiť zhruba v rovnakom čase a študenti by sa mali do nových izieb nasťahovať o tri roky.