Dobrá správa pre Kyjev. Snemovňa reprezentantov USA schválila vojenskú pomoc pre Ukrajinu /SNKZ #43

play icon

Správy, na ktorých záleží (SNKZ) ti v našom unikántom Startitup NEWS podcaste prinášajú moderátori Albert a Diana aj dnes, 22. apríla.

Vypočuj si epizódu s tými najaktuálnejšími informáciami.

Správy, na ktorých záleží

Meteorológovia predpovedajú, že teplotne nadpriemerné počasie, ktoré charakterizovalo začiatok roka, sa udrží aj počas letných mesiacov. V strednej a južnej Európe sa očakávajú vlny horúčav, ktoré podporujú globálne klimatické modely z USA aj Európy.

Napriek fenoménu La Niña, ktorý obvykle prispieva k chladnejšiemu počasiu, sa odborníci nezhodujú na predpovediach pre letné zrážky. Americké modely naznačujú búrkovejšie leto oproti suchšiemu predpovedanému európskymi modelmi.

Martina Šimkovičová kritizovala slovenskú prezentáciu na Bienále v Benátkach, ktorá sa stretla s protestmi a kritikou z kultúrnej scény.

Suma 300 000 eur, ktorá bola vyčlenená na projekt, bola podľa Šimkovičovej vynaložená na pochybnú prezentáciu, čo vyvolalo otázky o efektívnosti výdavkov a politizácii kultúrnych inštitúcií na Slovensku. Umelecká obec vyjadruje nespokojnosť, ako svedčí protest a kritika politických zmen vo verejných kultúrnych inštitúciách.

Slovensko plánuje oslobodiť niektoré úseky diaľnic okolo veľkých miest od potreby diaľničnej známky, čo by malo prispieť k zníženiu mestskej premávky a zvýšeniu používania diaľnic.

Nová jednodňová diaľničná známka, dostupná iba v elektronickej forme, poskytne flexibilitu a vyhovuje európskym smerniciam. Opatrenia majú začať platiť od 1. júla 2024 a zameriavajú sa na zlepšenie ekologického aspektu v mestách.

Koniec spolupráce s Attilom Véghom

Attila Végh, známy slovenský MMA bojovník, stratil sponzorstvá značiek Pierre Baguette a Renault po tom, ako verejne podporil politického kandidáta pred voľbami. Spoločnosti sa rozhodli ukončiť spoluprácu kvôli požiadavkam na apolitický a kultivovaný verejný prejav ich ambasádorov.

Po dlhšej prestávke sa obnovila aktivita Lyríd, ktoré budú najlepšie viditeľné 22. apríla. Tento meteorický roj nevyžaduje špeciálne vybavenie na pozorovanie a ponúka príležitosť sledovať meteorickú aktivitu najmä v nočných hodinách, keď je radiant vysoko nad obzorom.

Po náraste počtu taxíkov s ukrajinskými evidenčnými číslami na Slovensku vláda schválila nový zákon, ktorý obmedzuje ich používanie v taxislužbe. Od januára 2025 bude možné používať zahraničné vozidlá iba do 25 percent celkovej flotily a maximálne šesť mesiacov, čo nezahŕňa vozidlá z Ukrajiny.

Podľa Inštitútu pre štúdium vojny USA dosiahla ruská armáda na Ukrajine menšie územné zisky vďaka zlepšenej manévrovacej kapacite. Hlavným obmedzením Ukrajiny je nedostatok munície a protivzdušnej obrany, čo Rusku umožňuje väčšiu pohyblivosť a útoky.

Experti upozorňujú, že bez ďalšej podpory od USA by Ukrajina mohla prehrať, čo by malo vážne dôsledky pre bezpečnosť krajín NATO východnej Európy a mohlo by posilniť ruskú vojenskú hrozbu na hraniciach s NATO.

Schválenie vojenskej pomoci USA pre Ukrajinu

Americký Kongres schválil balíček vojenskej pomoci pre Ukrajinu vo výške 60 miliárd dolárov, ktorý zahŕňa zásoby delostreleckej munície a protivzdušnej obrany.

Tento balíček tiež obsahuje pomoc pre Taiwan a Izrael a zahŕňa opatrenia proti čínskym krokom v Indopacifickom regióne, sankcie proti Iránu a zhabanie ruských aktív v USA. Schválenie taktiež pokrýva predaj sociálnej siete TikTok, ak nebude predaná do deviatich mesiacov.

Manželka poradcu ministra vnútra, Ladislava Csémiho, tragicky zahynula po páde do bazéna s predchádzajúcimi zraneniami hlavy. Polícia a prokuratúra vyšetrujú okolnosti jej smrti, ktoré zatiaľ naznačujú možnosť cudzieho zavinenia, ale príčina smrti bola oficiálne určená ako utopenie. Vyšetrovanie pokračuje a rodina a kolegovia sa zúčastnili pohrebu.

Iniciatíva „Munícia pre Ukrajinu – keď nie vláda, pošleme my“ získala na Slovensku obrovskú podporu. Táto kampaň, ktorá zahájila zber prostriedkov na nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu, reaguje na rozhodnutia slovenskej vlády neposlať žiadne náboje na Ukrajinu. Zároveň ukazuje silnú verejnú podporu voči obrane Ukrajiny.

Josef Laufer, známy český herec a spevák, zomrel vo veku 84 rokov po štvorročnom komatóznom stave. Laufer bol obľúbenou osobnosťou v českého kultúrnom priestore s významnou kariérou. Informáciu o jeho úmrtí poskytla jeho dcéra.

Andrej Danko navrhuje rozšíriť využitie rekreačných poukazov aj na rodičov zamestnancov, čo by malo zvýšiť kvalitu ich života a podporiť cestovný ruch.

Podľa prieskumu agentúry FOCUS je najdôveryhodnejším členom vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Minister školstva Tomáš Drucker je na druhom mieste. Najmenej dôvery majú ministerka kultúry Martina Šimkovičová a vicepremiér Peter Kmec.

Muž utrpel vážne zranenia po stretnutí s medveďom blízko obce Povina. Hospitalizovali ho v nemocnici v Žiline. Incident, ktorý sa odohral na turistickom chodníku, si vyžiadal zásah miestnych úradov vrátane polície a poľovného združenia.