EXKLUZÍVNE Miloš Zeman: „Podporujem dodávky zbraní na Ukrajinu. O mieri s Putinom sa dá rokovať len,ak…“

play icon

Miloš Zeman, známy svojím úprimným vystupovaním, sa k aktuálnym pálčivým témam slovenskej politiky vyjadruje bez zábran. Otvorene hovorí o tom, či jeho podpora Robertovi Ficovi zostáva nezlomná napriek ich rozdielnym názorom na vyzbrojovanie Ukrajiny, čo je téma, ktorá mnohých polarizuje.

Okrem toho sa Zeman otvorene delí o svoje postrehy a očakávania od novozvoleného slovenského prezidenta Petra Pellegriniho, čím osvetľuje vývoj politickej scény a možné zmeny v politike a medzinárodných vzťahoch, ktoré môžu nastať.

Novinár Martin Čeliga navštívil bývalého prezidenta Českej Republiky v Prahe, kde mu odpovedal na všetky otázky súvisiace s aktuálnym politickým dianím.

Pellegrini môže Ficovi vzdorovať

Bývalý český prezident Miloš Zeman, ktorý vlani podporil stranu Smer a tento rok v prezidentských voľbách podporil Petra Pellegriniho, je naďalej hlasným zástancom Ukrajiny v jej konflikte s Ruskom.

Miloš Zeman
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

„Podporujem dodávky zbraní na Ukrajinu. O mieri s Putinom sa dá rokovať len vtedy, ak zastaví ofenzívu,“ kontruje Zeman vyhláseniam slovenských vládnych predstaviteľov.

Zeman sa tiež domnieva, že Pellegrini sa počas svojho predsedníctva úplne nezladí s Ficom. „Každý prezident sa snaží vyčleniť si vlastnú sféru vplyvu. Nepochybujem o tom, že Peter Pellegrini to bude robiť, ale to nemusí znamenať, že sa bude konfrontovať s vládou,“ špekuluje Zeman.

Netreba sa uzatvárať v zahraničí

Prezident Zeman ďalej v otázke, či je správne obchodovať s režimami nedemokratickými alebo tými, ktoré nezdieľajú „naše“ hodnoty, odpovedal že by „neoznačil Slovensko ako pro-ruskú krajinu“ a že kritika súčasného ministra zahraničných vecí Českej republiky smerom k Slovensku je výsledkom „nepochopenia dejín a politík“.

Zeman ďalej pokračoval v šírení myšlienky „politiky všetkých svetových strán“, kde pozitívne hodnotil slovenskú pozíciu a že je dôležité „udržiavať ekonomické vzťahy medzi dôležitými krajinami, teda aspoň korektné vzťahy“.

Zároveň pozitívne hodnotil konanie súčasnej českej vlády, čo sa týka jej pomoci Ukrajine, a zdôraznil správnosť toho, že súčasné vzťahy s Ruskou federáciou, či už politické alebo ekonomické, sú prerušené.

Po odomknutí sa dočítaš: 

  • Exkluzívne informácie o po-prezidentskom fungovaní Miloša Zemana 
  • Ako hodnotí súčasný stav slovenskej politiky 
  • Čo si myslí o prezidentskej kampani Petra Pellegriniho 
  • Ako vidí vzťah Roberta Fica s novozvoleným prezidentom
  • Čo si myslí o jeho nástupcovi Petrovi Pavlovi
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM