Exoperatívec NAKA o najťažšom zážitku kariéry: Rovno predo mnou si muž…

play icon

Do štúdia relácie Na Stope s Ivanom Megom zavítal vo štvrtok ráno Michal Čierny, ktorý na prvý pohľad pôsobil nenápadne. Napriek tomu, že nebol ani vysoký, ani svalnatý, sú jeho príbeh a skúsenosti všetko, len nie obyčajné.

Michal, ktorý 5. marca 2024 ukončil svoju 24-ročnú kariéru v Policajnom zbore, odhalil v rozhovore príbehy, ktoré sú niečo len pre naozaj odvážne duše.

Svoju profesionálnu dráhu začal na obvodnom oddelení a postupne sa dostal až na Úrad boja proti organizovanej činnosti, dnes známy ako NAKA. Michalov záujem o boj proti drogovým kartelom bol motivovaný osobnou tragédiou – vraždou jeho kamaráta, ktorého zabil narkoman.

„Môj spolužiak zo strednej bol drogovo závislý, no dostal sa z toho, z tohto sveta. Nanešťastie, ten svet ho nakoniec dobehol. Zabili ho narkomani, s ktorými predtým pravdepodobne drogoval, aby mu zobrali nejaké osobné veci, ktoré potom predali, myslím, na Miletičke,“ spomína si expolicajt. „Obrali ho o jeho posledné šaty, len aby si zadovážili nejakú dávku,“ dodal.

Najťažší prípad 25-ročnej kariéry

Počas rozhovoru Michal detailne opísal jeden z najťažších zásahov svojej kariéry, pri ktorom došlo k zavraždeniu dieťaťa, čo bola pre neho veľmi ťažká skúška.

„Keď som mal 19 rokov, boli sme privolaní k takému prípadu, pri ktorom sme dostali hlásenie, že muž zabil svojho syna,“ vracia sa do minulosti Čierny. Opisuje, ako po tom, čo dorazil na miesto činu, k nemu páchateľ pristúpil s nožom v ruke.

„Bol som pripravený, že budem strieľať. V tom momente sa však bodol sám a rozpáral si celé telo,“ črtá hrozivé detaily bývalý policajt. „Potom začal v návale adrenalínu drepovať a klikovať,“ dodal. V rodinnom dome následne našiel spolu s kolegami zavraždeného mladého chlapca. „Bol to jeho syn. Zabil ho, lebo počul v hlave hlasy, bol to schizofrenik,“ uzatvára strašidelný príbeh Čierny.

Obchodníci so smrťou

Odhalil aj zákulisie operácie s kódovým názvom VENAL, kde sa podieľal na zatýkaní zločincov zapojených do distribúcie omamných látok, pričom s kolegami čelil viacerým nebezpečným situáciám.

Na konci rozhovoru Michal hovoril o prípade, v rámci ktorého sa podarilo zaistiť jednu z najsmrteľnejších dr*g na svete, schopnú usmrtiť milióny ľudí. Tento prípad bol neskôr spracovaný do filmu s názvom Fentasy.

Reč je o fen*anyle, ktorý v tom čase, ako priblížil Čierny, predávali díleri ako falošný he*oín, zafarbený nahnedo. „Táto látka je taká silná, že pri ktoromkoľvek užití vás môže zabiť,“ priblížil exoperatívec. „Je dokonca taká silná, že už len pri dotyku a absorpcii cez kožu vás môže zabiť. To sme my nevedeli,“ dodal muž, ktorý s fen*anylom do kontaktu prichádzal.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM