Herečka Težká: Polyamoria nie je nevera, aj tu existuje žiarlivosť

Hosťom rozhovoru je česká herečka Tereza Těžká známa s dokumentárneho filmu o sexuálnych predátoroch V sieti. Tereza momentálne žije v troch vzťahoch – s manželom, priateľom a priateľkou, ktorá je zároveň aj priateľkou jej manžela. Takéto spolužitie označuje ako triádu, kedy majú každý vzťah zvlášť. V praxi to teda znamená, že Terezka má vzťah s manželom, priateľkou Annou, s ktorou má samostatný vzťah aj manžel, a do tretice tvoria ešte vzťah spoločný. Traja ľudia tak vytvárajú štyri rôzne vzťahy.

„Polyamoria je životný štýl, keď sa ľudia rozhodnú, že nechcú žiť iba v jednom vzťahu, ale otvoria sa ďalším. Je to forma nemonogamného vzťahu, keď človek má niekoľko romantických vzťahov naraz. Má to ale určité pravidlá, ktorými sa odlišuje od klasickej nevery.“ Tereza vysvetľuje, že medzi takéto znaky patrí napríklad základné pravidlo, že všetci zúčastnení o tom musia vedieť a musia do takéhoto vzťahu vstúpiť dobrovoľne. V poslednom bode zdôrazňuje, že človek by mal byť z takého niečoho nadšený a malo by mu to robiť radosť.

V žiadnom prípade nesmie ísť o to, že jeden partner bude druhému ďalší vzťah „iba tolerovať.“ Všetci ľudia, ktorí sa nachádzajú v takomto vzťahu by sa tiež mali označovať ako polyamorní a mať viacero partnerov. „Takýchto vzťahov je u nás veľa, iba sa o tom nehovorí. Keď som sa rozhodla, že s polyamoriou vyjdem von a budem o nej hovoriť, tak som vedela do čoho vstupujem a tiež, že to nebude ľahké. Spôsobilo to však, že veľa ľudí o tom začalo tiež hovoriť alebo sa aspoň priznali svojej rodine.“ To všetko a ešte viac sa dozvieš v podcaste o kultúre, cestovaní a tabu témach ZmUPované.

Moderuje Simona Ondrušková

Tereza Těžká

 

  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní