Jozef Andrej o smrti syna, ktorá otriasla Slovenskom: „Keby som to chcel spraviť, tak by som po sebe upratal“

play icon

Tragédia, ktorá otriasla Slovenskom, sa odohrala 26. septembra 2015 v Poprade, keď Jozef Andrej čelil obvineniu z vraždy svojho vážne chorého syna Dominika. Otec, ktorý sa 24 rokov nepretržite staral o syna, bol obvinený, že v osudný deň odpojil Dominika od životne dôležitých prístrojov.

Jozef Andrej strávil vo väzbe 266 dní, zatiaľ čo spoločnosť a médiá ho odsúdili ešte predtým, než mohol súd vyniesť rozsudok. Súdny proces, ktorý sa ťahal roky, nakoniec v júni 2023 vyústil v oslobodenie Andreja spod obžaloby. Napriek tomu prípad dodnes poznačujú mnohé pochybnosti.

Zdravotnícky pracovník Jozef v tom čase poskytol svedectvo o tom, že ako súčasť tímu záchrannej zdravotnej služby Svit prevážal Dominika Andreja v osudný deň z nemocnice v Poprade do jeho domova.

Podľa jeho výpovede dorazili okolo poludnia, pričom Dominik bol stále pripojený k ventilátoru, ktorý mu umožňoval dýchať. Dominikov otec následne požiadal o odstránenie nazogastrickej sondy z nosa syna, ktorá mu slúžila na podávanie potravy v nemocnici. Aj keď mu to zdravotníci odmietli povoliť, otec vyhlásil, že to napriek tomu urobí.

Keď prišiel čas preložiť Dominika z nosidiel na posteľ, Jozef Andrej chcel syna odpojiť od ventilátora, čo mu však zdravotníci vyhovorili, vysvetľujúc nevyhnutnosť prístroja pre synov život. Pred odchodom zdravotníci ešte raz skontrolovali zapojenie všetkých prístrojov a potvrdili, že Dominik nevykazoval žiadne zranenia na tvári alebo hlave.

Vyšetrovatelia hovorili jasne

Podľa vyšetrovateľov Jozef Andrej v čase od 15.00 do 15.35 dňa 26. septembra napokon odpojil syna od umelých pľúcnych ventilácií a spôsobil mu viaceré odreniny a krvné podliatiny, ktoré viedli k jeho smrti.

Vyšetrovanie bolo intenzívne, pričom zohrali rolu aj výpovede zdravotníkov a manželky Jozefa Andreja. Zdravotník, ktorý priviezol Dominika domov, vypovedal, že v momente odovzdania pacienta otcovi nebol syn zranený a bol riadne napojený na dýchacie prístroje.

„Ja som s ním bol dve hodiny. Vypil som si a ďalej si nepamätám. Bol som v emočnom šoku,“ spomína Andrej na momenty pred príchodom zdravotníkov a polície.

Proces v Prešove priniesol prekvapivý obrat. Súd rozhodol, že Jozef Andrej síce odpojil syna od prístrojov, ale nebol to úmysel zabiť. Tento čin bol prekvalifikovaný na usmrtenie z nedbanlivosti. Rozsudok predstavoval trest 8 mesiacov a 22 dní, čo zodpovedalo dobe, ktorú Jozef strávil vo väzbe. Tento verdikt však vyvolal zmiešané reakcie.

Jozef Andrej, ktorý sa opakovane odvolával na svoju lásku k synovi a dlhoročnú starostlivosť, sa snažil obhájiť, že jeho činy boli v snahe zachrániť syna, nie mu ublížiť.

Výpoveď zdravotníčky, ktorá prišla na miesto udalosti, však naznačovala, že Andrej mohol byť pod vplyvom alkoholu. „Psychologička vyhodnotila, že keby to chcem spraviť, tak by som po sebe upratal. Lenže tam bolo všetko rozhádzané,“ obraňoval sa Andrej. Súd napokon neuznal jeho konanie ako úmysel ublížiť.

V PREMIUM videu sa dozvieš:

  • Ako spomína na udalosti z dňa Dominikovho úmrtia jeho otec?
  • Ako obhájil svoju nevinu?
  • Ako prebiehal súdny proces?
  • Čo spôsobilo záhadné poranenia na Dominikovej tvári?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM