Koaliční politici sa vybrali vládným špeciálom do Frankfurtu na majstrovstvá /SNKZ #85

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 19. júna, ti naši moderátori Albert a Diana prinášajú Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

V pondelok ráno odletelo vládne lietadlo Airbus A-319 z Bratislavy do Frankfurtu s viacerými koaličnými politikmi na palube. Opozícia kritizovala použitie vládneho lietadla na súkromnú cestu, čo ministerstvo obhajovalo ako oficiálnu návštevu.

V utorok sa poslanci vrátili do parlamentu, kde začali diskusie o „lex atentát“ a ďalších zákonoch. Opozícia kritizovala skrátené legislatívne konanie a požadovala legitímnu debatu.

OMV mení svoju identitu, vrátane nového loga a vizuálu, čo má byť dokončené do troch rokov v siedmich krajinách. Protimonopolný úrad schválil prevzatie staníc Benzinol, s výnimkou stanice v Krásne nad Kysucou, ktorú musí OMV odpredať.

Slovensko a Česko spája diaľnica D2, pričom sa plánuje nová rýchlostná cesta R6, ktorá by spojila Púchov s hranicami Česka. Stavba posledného úseku diaľnice Bratislava – Košice medzi Turanmi a Hubovou by mala stáť 2 miliardy eur.

Príspevky na starostlivosť o deti v neštátnych akreditovaných centrách pre deti a rodiny (CDR) sa od augusta zvýšia o 800 eur mesačne. Okrem toho je možné požiadať o príspevok na podporu zamestnania znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie.

Odborníci tvrdia, že slovenskí pacienti môžu čeliť väčším zdravotným rizikám, pretože Slovensko sa nepridalo k aktualizovaným Medzinárodným zdravotným predpisom (IHR) WHO. Opozícia ostro reagovala na Kotlárovu kritiku, žiada mimoriadny zdravotnícky výbor a považuje dištancovanie sa od predpisov za ohrozenie občanov.

Slovensko obsadilo 59. miesto zo 67 krajín v rebríčku konkurencieschopnosti, kleslo o šesť priečok a zaostáva za krajinami V4. Index hodnotí ekonomický rozvoj, efektivitu vlády, efektivitu podnikov a infraštruktúru, pričom najväčšie problémy má Slovensko s deficitnými verejnými financiami a nedôverou v justíciu.

Poľnohospodári si môžu požiadať o bezúročnú pôžičku a Žraloci v Španielsku

Slováci si radi privyrábajú prostredníctvom príležitostných prác, predaja výrobkov alebo jednorazových služieb, ktoré do určitej sumy sú oslobodené od dane. Ak príjmy prekročia 500 eur ročne, treba ich priznať v daňovom priznaní a mať živnostenské oprávnenie, inak hrozí pokuta alebo trest.

Od soboty 15. júna má Slovensko nového prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý nahradil Zuzanu Čaputovú. Pellegrini vo svojom inauguračnom prejave zdôraznil potrebu spájať rozdelenú spoločnosť a jeho prvá pracovná cesta viedla do Bruselu.

Klimatizácia v aute je nevyhnutná pre pohodlie a bezpečnosť vodičov počas letných horúčav, ale je dôležité dodržiavať správne postupy pri jej používaní. Pravidelne udržiavaj klimatizačný systém, vymieňaj filter a dezinfikuj prieduchy, aby si predišiel zdravotným problémom a zápachu.

Od pondelka 17. júna môžu poľnohospodári žiadať o bezúročnú pôžičku do 100 000 eur, aby preklenuli obdobie do vyplatenia priamych podpôr za rok 2023. Žiadosti sa podávajú do 23. júna a schéma je určená pre malých a stredných farmárov.

V Španielsku boli kvôli výskytu žralokov uzavreté tri pláže, ktoré neskôr miestne rady otvorili po potvrdení, že žraloky opustili oblasť. Zamestnanci na Slovensku môžu získať rekreačný poukaz do 275 eur ročne, pokrývajúci 55 % nákladov na dovolenku, ktorý môžu od budúceho roka využívať aj rodičia zamestnancov.