Mastičkár Šipoš vyrábal konopné masti pre chorých rodičov. Trest, ktorý mu hrozí, považuje za „ranu do srdca“

play icon

Kauzu Josefa Šipoša pozná celé Slovensko. „Konopnému mastičkárovi“ chýbal jeden deň na to, aby vo väzbe strávil 1000 dní a dnes na slobode túžobne očakáva svoj definitívny rozsudok. 

Ivan Mego si muža, známeho pod prezývkou Mastičkár, zavolal do relácie Na Stope, kde sa rozprávali o obrovskej verejnej diskusii pre výšku trestu a o detailoch celej kauzy. „Prepustili ma po 999 dňoch, začlenil som sa do života, myslím, že som pre spoločnosť prospešný, než sedieť za mrežami a nerobiť nič,“ uviedol na začiatok.

Hroziaci trest 15 až 25 rokov považuje za „ranu do srdca“, a to nielen pre seba, ale pre celú svoju rodinu. Jeho rodičia majú už 80 rokov a Šipoš upozorňuje, že nikomu neublížil a nikoho nezabil.

Prvú skúsenosť mal v Amsterdame pred 20 rokmi, súd si to prevzal inak

Prvé semienko mar**uany zasadil v roku 2019. Josef Šipoš sa v Česku, odkiaľ pochádza, šiel pozrieť na výstavu ohľadom pomoci konopných mastí ľuďom. Jeho rodičia mali zdravotné ťažkosti, preto si ich zopár nakúpil. „Také už dnes nie sú k dispozícii. Mama stále chodí po všelijakých vyšetreniach,“ hovorí.

Rodičia mali pohybové problémy. Mama má problémy s chrbticou kvôli celoživotnej náročnej práci a neustálym bolestiam a jediné, čo jej na Slovensku predpisujú, sú lieky proti bolesti. Josef uviedol, že pestovať semienka začal podľa istej receptúry. S mar**uanou skúsenosť v minulosti mal a na výsluchu uviedol, že k nej došlo pred 20 rokmi na dovolenke v Holandsku.

„Počas putovania po Amsterdame je na mieste navštíviť tie ich obchody a vyskúšal som to tam prvýkrát. Súd si to prevzal tak, že 20 rokov pestujem a užívam.“

Právnika mu pridelil štát, medzičasom ho už zbavili funkcie

Uviedol, že bol pretekárom a bol testovaný na pretekoch, na Majstrovstvách sveta i Majstrovstvách Európy a je pravidelným darcom krvi. Má zlatú plaketu, vyše 60 odberov a už od svojich 20 rokov daruje krv. 

Na výsluch zobrali iba Šipoša, priateľka ostala s malou dcérou. „Dali ma na výsluch, do CPZ-tky a takýmto spôsobom so mnou fungovali. Vždy so mnou bola celá NAKA. Najhoršie je, že človek nikdy nemal žiadnu skúsenosť s niečím okolo polície, že by som sa nejak proti tomuto štátu previnil.“

Policajti mu hovorili, že si nemá volať právnika, že ho nepotrebuje. Bez právneho zástupcu absolvoval niekoľko výsluchov. Súd vyhodnotil, že bol celý proces v poriadku, pretože bol súčasťou výsluchu aj právnik. Podľa slov Šipoša sa ho však zúčastnil až na druhý deň a šlo o právnika, ktorého pridelil štát. Toho už medzičasom zbavili funkcie.

Po odomknutí si môžeš pozrieť:

Celú reláciu Na Stope s Josefom Šipošom

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM