Miroslav Beblavý: Na Slovensku chýba takmer všetko. Z nášho fondu nebudeme rozdávať, ako SMER rozdával svojim kamarátom

play icon

„Na Slovensku sa často stáva, že úspešná firma od nás odíde do Ameriky, pretože tu nemá ako rásť. Nie som ale zástanca toho, aby štát sám o sebe podnikal. Preto sa mi páči táto forma, štát dal síce zdroje, ale na základe súťaže vybral súkromných správcov, ktorí to robia. To znamená, že mi nemôže zavolať žiadny minister alebo poslanec, so slovami, že Jožo je dobrý chlapec a mám mu to dať,“ opisuje Miroslav Beblavý, bývalý poslanec a výkonný riaditeľ spoločnosti CB ESPRI, ktorá na Slovensku založila investičný fond v zatiaľ málo prebádanej oblasti.

Fond s názvom Impact One je financovaný zo štátnej kasy a má za úlohu podporiť firmy a startupy, ktorých hlavným cieľom nie je len zarobiť, ale aj mať pozitívny spoločenský dopad. Ako prebieha výberový proces a komu je tento fond ochotný peniaze reálne posunúť?

Beblavý tvrdí, že projekt by síce mal byť návratný, no nemusí byť lukratívny.Financie dodáme každému, kto je schopný splniť naše podmienky. Veľkou výhodou je aj časová nenáročnosť. Na našej stránke si vyplníte 10-minútový formulár, kde poskytnete základné informácie a my vám zavoláme. Ak zistíme, že máte skutočne nárok na fond, môžeme sa baviť ďalej,“ vysvetľuje. Zároveň dodáva, že v porovnaní so súkromnou sférou CB ESPRI akceptuje nižší výnos.

V ktorej sfére štát najviac zaostáva? S akým biznisom sa dnes oplatí na Slovensku začať? To všetko a oveľa viac sa dozvieš v najnovšej epizóde Let’s Talk Business s Adamom Siposom.