Na Dunaji v Bratislave horel populárny klub, škody dosahujú desaťtisíce eur /SNKZ #58

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 14. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Loď Pink Whale na Dunaji, ktorá slúžila ako klub a miesto konania koncertov, bola zachvátená plameňmi, pričom odhadované škody dosiahli výšku až 100-tisíc eur.  Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Poškodenie lode bude mať za následok dočasné prerušenie činnosti podniku a pravdepodobné zrušenie naplánovaných koncertov.

Štát poskytuje vyšší príspevok osobám, ktoré sa starajú o ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.  Suma príspevku je 569 eur pre jednu opatrovanú osobu, 756,80 eur pre viacero osôb a môže byť navýšená o 100 eur, ak má opatrovaná osoba nezaopatrené deti a opatrovateľ nedostáva dôchodkové dávky.

Polícia informovala o bombovej hrozbe týkajúcej sa budovy Slovenskej technickej univerzity na Vazovovej ulici. Prostredníctvom sociálnych sietí vyzvala verejnosť, aby sa tejto oblasti vyhýbala. Budova bola evakuovaná a pyrotechnici aj psovodi prehľadávali objekt. Vyšetrovanie teraz vedie Národná kriminálna agentúra. Verejnosť bude o vývoji situácie priebežne informovaná.

Ministerstvo financií SR oznámilo, že nová daň zo sladených nealkoholických nápojov nebude zahŕňať mliečne nápoje, jogurtové nápoje, nápoje na rastlinnej báze, koncentrované látky s liečivými účinkami a výživové doplnky, napríklad šumivé vitamínové tablety alebo proteínové nápoje. Toto rozhodnutie, ktoré má prispieť viac ako 85 miliónmi eur do štátneho rozpočtu, nasledovalo po medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Ruská federácia je obviňovaná z vykonávania hybridných operácií v Európe, ktoré zahŕňajú rušenie GPS signálu, pričom negatívne ovplyvňujú leteckú dopravu, najmä na malých letiskách v pobaltských krajinách. Okrem toho sa Rusko podľa spravodajských služieb NATO pripravuje na ďalšie útoky v Európe, vrátane kybernetických útokov a sabotáží, ktoré môžu ohroziť kritickú infraštruktúru.

Nový 13. dôchodok

Na Slovensku dostanú poberatelia dôchodkov nový 13. dôchodok, ktorého výška bude určená na základe priemernej mesačnej sumy dôchodku za minulý rok. Najnižší 13. dôchodok bude 300 eur, zatiaľ čo starobní dôchodcovia obdržia 606,30 eura. Tento príspevok sa vypláca automaticky v decembri 2024 spoločne s bežným dôchodkom, a v prípade nároku na viaceré 13. dôchodky, poberateľ dostane len ten s najvyššou sumou.

Hoci Slováci majú obvykle pozitívny vzťah k cestovaniu do Egypta, avšak negatívne skúsenosti zdieľané na sociálnych sieťach, ako neoprávnené poplatky za batožinu na letisku Sharm el-Sheikh či vyššie sumy za víza na iných letiskách, by mohli mnohých turistov odradiť. Pri plánovaní cesty do Egypta sa odporúča vybaviť si víza vopred na schválených bankových kioskoch pred pasovou kontrolou, aby sa predišlo podobným nepríjemnostiam.

Vďaka priaznivému počasiu sa tento rok sezóna jahôd na Slovensku začína o niekoľko týždňov skôr, no úroda je kvôli jarným mrazom o 40 percent menšia, čo v niektorých lokalitách viedlo k zvýšeniu cien o 5 až 7 percent. Napriek menšej úrode, spotrebitelia môžu na viac ako 40 miestach po celej krajine zažiť populárne samozbery, a to nielen jahôd, ale aj hrášku, marhúľ, broskýň či jabĺk.

17. apríla 2024 sa na Slovensku rozšírila správa o zadržaní bývalého prvého námestníka SIS, Borisa Beňu, v Kongu. Po troch týždňoch v zadržaní bol Beňa prepustený, pričom jeho advokát naznačil, že obvinenie zo špionáže mohlo byť vykonštruované. Beňa bol predtým, v roku 2020, zadržaný v rámci akcie Judáš a o rok neskôr odsúdený na trojročný podmienečný trest a pokutu 14-tisíc eur za korupciu.

Slovenskí seniori majú možnosť znížiť náklady na lieky, pomôcky a diéty, vďaka zákonu, ktorý znižuje limit spoluúčasti. Pre seniorov s nízkym príjmom môže byť tento limit znížený na nulu, zatiaľ čo seniori s vyšším príjmom platia spoluúčasť 12 alebo 30 eur. Toto opatrenie pomáha zlepšovať prístup k zdravotnej starostlivosti a znižuje finančné zaťaženie seniorov.