Na jeden lístok môžeš cestovať s viacerými ľuďmi. Slováci tento trik nepoznajú /SNKZ #56

play icon

Na okraji Trnavy vzniká inovatívne centrum OOZI. Zakladateľ Oskar Malatínsky spája rodinné tradície a profesionálny prístup v nadčasovom priestore s kapacitou až 400 osôb. OOZI ponúka prémiovú kávu, gastronomické špeciality a štýlové singapurské elektrobicykle.

Ukrajinci zaútočili na ruské mesto Belgorod. Pri bojoch sa zranili ôsmi ľudia a došlo k poškodeniu 19 bytov, súkromnej rezidencie a 37 vozidiel. Ruské ministerstvo obrany hlási ďalšie útoky v pohraničných regiónoch a pokračujúce letecké útoky na Charkov, kde bolo zranených sedem ľudí vrátane štyroch detí.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vyjadrila nespokojnosť s predstavením „Sme v pohode“ Slovenského národného divadla, v ktorom účinkuje Ľuboš Kostelný. Ten sa mal na adresu ministerky vyjadriť nevhodne, čo označila za šikanu. Bývalý predseda parlamentu Boris Kollár a poslanec SaS Ondrej Dostál kritizujú jej prístup ako pokus o obmedzenie slobody prejavu.

Od mája 2024 dôjde v systéme predčasného dôchodku k zásadným zmenám. Na odchod do predčasného dôchodku bude potrebné odpracovať minimálne 40 rokov a šesť mesiacov. Po schválení predčasného dôchodku môže penzista pracovať na dohodu s príjmom do 200 eur mesačne, avšak prekročenie tejto sumy môže viesť k zastaveniu vyplácania dôchodku.

V bratislavskej električke došlo k incidentu, pri ktorom muž vyhrážajúci sa nožom ohrozoval ostatných cestujúcich. Na miesto dorazila motorizovaná jednotka bratislavskej polície, ktorá zadržala 48-ročného Mareka H. Obvinený čelí trestnému stíhaniu za prečin nebezpečného vyhrážania a výtržníctva, pričom mu v prípade uznania viny hrozí až trojročné väzenie.

Gymnázium Andreja Sládkoviča a Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici čelili 9. mája bombovej hrozbe, čo viedlo k evakuácii študentov. Tieto incidenty nadväzujú na sériu vyhrážok z 3. a 7. mája, kedy sa po celom Slovensku objavilo vyše 1500 hlásení o bombovej hrozbe, čo vyšetrovatelia identifikovali ako súčasť kybernetického útoku a hybridnej hrozby.

Bezplatné využívanie diaľnic

Dušan Jurčák, výkonný riaditeľ úseku platobných systémov a peňažnej hotovosti Národnej banky Slovenska, predstavil koncept digitálneho eura, ktorý znamená revolúciu v digitálnom bankovníctve. Táto nová mena umožní platby bez fyzickej prítomnosti platobných terminálov, podporí offline transakcie a zvýši finančnú dostupnosť pre osoby v menej digitalizovaných regiónoch.

Cesta vlakom spoločnosti RegioJet sa pre Vojtěcha B. a jeho partnerku zmenila na nepríjemný zážitok, keď v spacom vozni narazili na ploštice ukryté v lôžkovinách a čalúnení. RegioJet tento prípad potvrdil  a podnikol kroky na zabezpečenie bezpečnosti cestujúcich vrátane dezinfekcie a dezinsekcie vo vozni.

Košický mestský súd oslobodil Eleonóru Kabrheľovú a Karola Mihála z obžaloby za zločin skrátenia dane a poistného. Obvinenie sa týkalo vystavenia fiktívnych faktúr na neoprávnený odpočet DPH, čo malo spôsobiť škodu vo výške 18-tisíc eur. Súdny verdikt však nie je právoplatný kvôli odvolaniu prokurátora. Prípad bude znova prehodnotený na krajskom súde.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spolu s Ministerstvom kultúry spustili projekt s názvom „Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike“, ktorý je financovaný z eurofondov a zahŕňa spoluprácu s viac ako 30 obcami a občianskymi združeniami zapojenými do obnovy hradov. Projekt ponúka atraktívne finančné ohodnotenie, s platmi až do výšky 1 830 eur mesačne.

V reakcii na rastúce ceny paliva a zápchy sa mnoho obyvateľov obracia na využívanie hromadnej dopravy. Podľa Dopravného podniku Bratislava cestujúci môžu maximalizovať výhody lístkov, ako sú 24-hodinové alebo 72-hodinové, ktoré umožňujú neobmedzené cestovanie a počas víkendov a sviatkov aj sprevádzanie ďalšej dospelej osoby s tromi deťmi do 18 rokov bez nutnosti zakúpenia ďalších lístkov.

Od júla 2024 bude na Slovensku možné bezplatne využívať niektoré úseky diaľnic a rýchlostných ciest. Ide najmä o obchvaty okolo Bratislavy, Nitry, Žiliny, Popradu, Košíc a Prešova, čím sa zníži dopravné preťaženie a hluk v mestách. Toto rozhodnutie však prinesie finančné straty Národnej diaľničnej spoločnosti, ktoré sa odhadujú na státisíce eur ročne.