Riaditeľ NAKA: V prípade úplatku pre Romana Mikulca je vedené trestné stíhanie vo veci podozrenia z korupcie

play icon

Na Stope s Ivanom Megom: Riaditeľ NAKA

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko v druhej časti relácie Na stope s Ivanom Megom reagoval na viacero zaujímavých otázok týkajúcich sa tém, ktoré hýbu Slovenskom. Jednou z nich je aj nahrávka bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana. Ten si tajne nahral bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý mu na nej mal okrem iného priznať, že vie o úplatku pre ministra vnútra Romana Mikulca.

Ľubomír Daňko reagoval na otázku bez okolkov. „Národná kriminálna agentúra túto vec riadne vyšetruje. Najprv túto vec vyšetroval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý vykonal prvotné úkony, vypočúval svedkov, potom túto vec odstúpil k nám na Národnú kriminálnu agentúru a momentálne stále prebieha vyšetrovanie. Ide o vyšetrovanie komplexné, je tam vykonávaných množstvo procesných úkonov. Momentálne sú zistenia zatiaľ také, že nebol dôvod na vznesenie obvinenia,“ prezradil v relácii Na stope s Ivanom Megom riaditeľ NAKA.

Na otázku, či sa Národná kriminálna agentúra v prípade nejakých nových zistení neštíti obviniť ministra vnútra Romana Mikulca, reagoval Daňko jednoznačne. „Neštíti. Pokiaľ by boli zistené skutočnosti, že naozaj sa minister vnútra mal niečoho dopustiť a tieto budú jasne zaznamenané vo vyšetrovacom spise ako dôkazy, tak vyšetrovateľ nemá inú možnosť ako vzniesť takejto osobe obvinenie a ja to len podporím. Vždy si budem za vyšetrovateľmi stáť, aj keby to malo byť obvinenie voči hocikomu, či to bude minister vnútra či minister obrany alebo ja neviem kto,“ reagoval Ľubomír Daňko na informácie z nahrávky Branislava Zuriana.

Šéf NAKA prehovoril aj o vyšetrovaní svojich podriadených vyšetrovateľov či operatívcov. Tí sú totiž stále obvinení Úradom inšpekčnej služby pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa. V tejto súvislosti si šéf NAKA v relácii Na stope vypočul dokonca odposluchy z kancelárií vyšetrovateľov. „Veľmi sa mi ťažko reaguje na tieto slová, pretože nemáte naozaj celú nahrávku alebo celý rozhovor, aspoň v nejakej sekvencii, že o čom sa tí ľudia bavia. Sú naozaj vytrhnuté z kontextu. Už sme viackrát poukázali na viaceré nahrávky, ktoré dávali úplne iný zmysel a kontext, ako sú prezentované na verejnosti. Sú v podstate verejnosti podsúvané tak, aby vyšetrovateľov očiernili, že aké sú to soby a podobne. Nechcem sa ich zastávať, naozaj, v niektorých prípadoch sa slengovo vyjadrujú hanlivo. Ale povedzme si na rovinu, či keby sme aj iné osoby alebo vás nahrávali, či by sa takto nevyjadrovali…. Takže nechcem sa ich zastávať, ale to, že sa osoba vyjadruje hanlivo, neznamená, že má byť trestne stíhaná,“ povedal v rozhovore riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko.

Reagoval aj na otázky týkajúce sa manipulácií výpovedí spolupracujúcich obvinených vo veľkých kauzách. V relácii opísal ako jedného z obvinených vypočúval tri týždne vkuse. Pričom podotkol, že mal problém zanalyzovať jeho výpoveď a nie ho ešte učiť. „Ani jeden z vyšetrovateľov nie je za to stíhaný. Takýto skutok sa nepreukázal, napriek tomu, že tu bola snaha Slovenskej informačnej služby alebo Úradu inšpekčnej služby, za pomoci agenta, za pomoci informačno-technických prostriedkov niečo také dosiahnuť. Samozrejme, nič také sa nestalo. Len hlúpy vyšetrovateľ by niekoho učil, čo má vypovedať. Jednoducho, vystavoval by sa riziku, že môže byť za to stíhaný. Veď naozaj nám môže byť, či bude skutok vyšetrený, alebo nie… Skôr sa tu brali úplatky za to, aby prípad vyšetrený nebola, nie za to, aby bol…“ nechal sa počuť Ľubomír Daňko.

Celú reláciu Na stope s Ivanom Mego, v ktorej vyspovedal riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Ľubomíra Daňka, si môžeš pozrieť už teraz…

Pre viac videí z kriminálneho a politického prostredia sleduj Na Stope s Ivanom Megom.