[Diskusný Klub] Ekonóm Karpiš: Po 12 rokoch bez reforiem ekonomicky stagnujeme

[Hacker Zdravia] Prekonal množstvo operácií a nevzdal to. Ak chceš byť lepší, musíš pokoriť svoje ego

[Podcast s Romčom] Slovenská vakcína funguje na odlišnom princípe. Bude oveľa bezpečnejšia

Najznámejšia tlmočníčka pracuje s Matovičom a búra predsudky o nepočujúcich

Hosťom nášho podcastu je Barbara Randušková, ktorú poznáš ako tlmočníčku do posunkové jazyka. Pracuje s premiérom Matovičom a inými politikmi v parlamente najmä kvôli krízovej situácií spojenej s korona vírusom. Rada nosí čierny rolák, ale aj to má svoj význam. V tomto rozhovore rúca mýty a predsudky o nepočujúcich. Napríklad aj to, ktorým pomenovaním ich vieš veľmi ľahko uraziť. Aj v oblasti práce a biznisu stále existuje silná diskriminácia.

Ako funguje znaková reč a za aký čas sa dá posunkový jazyk naučiť? Barbara zvládla základy za 3 mesiace, ale to bol len začiatok. Dohovoríš sa týmto jazykom na celom svete? Prečo je potrebné vidieť tlmočníkovi ústa?

Barbara hovorí, že tlmočníctvo do posunkového jazyka je na Slovensku poddimenzované a navyše nie je finančne ohodnotené tak ako by malo. Preložiť sa dá všetko, básne či piesne. Najhoršie je keď niekto hovorí extrémne pomaly. Aj vďaka osvete sa tlmočníctvo stalo súčasťou vysokoškolského štúdia. „Je to veľmi potrebné, lebo nás je aktívnych len 25, na východe krajiny skoro nikto.“ hovorí Barbara. O svete nepočujúcich a o tlmočníctve a posunkoch hovorí Barbara Randušková.

  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní