Nicholsonová: Sulík sa bude snažiť ovplyvňovať SaS. PS zohrá kľúčovú úlohu už čoskoro

play icon

V exkluzívnom rozhovore pre Startitup Lucia Ďuriš Nicholsonová, výrazná osobnosť strany Sloboda a Solidarita (SaS) a v súčasnosti nezávislá poslankyňa Európskeho parlamentu, oznámila svoj odchod zo slovenskej politiky a zámer opustiť krajinu.

Od svojho dramatického odchodu z SaS v roku 2021 pôsobila Nicholsonová v Európskom parlamente, kde jej čoskoro vyprší mandát. Keďže sa neobjavila na žiadnej kandidátnej listine pre nadchádzajúce voľby, potvrdila svoje rozhodnutie odísť z politického života.

Nicholsonová, ktorá sa v minulosti uchádzala o kreslo v slovenskom parlamente v rámci kandidátky Demokratov, vyjadrila svoje rozhodnutie odmietnuť ponuky na pokračovanie v politickej kariére, pričom zdôraznila svoje presvedčenie o dôležitosti čestného odstúpenia, keď človek cíti, že už nemá čím prispieť.

Problémy v SaS

Vyjadrenia Nicholsonovej navyše naznačujú vnútorné nezhody v SaS, ktoré naznačujú, že jej bývalý kolega a šéf strany Richard Sulík sa môže chystať spochybniť postavenie ďalšieho lídra strany Branislava Gröhlinga.

Na priamu otázku, či nebude chcieť Sulík podkopávať pozíciu Gröhlinga, keďže pôvodnému šéfovi strany zostala úloha čestného predsedu, hovorí jasne:

„Ako poznám Riša Sulíka, tak bude. SaS je jeho dieťa a on sa bude snažiť ovplyvňovať vo veľkej miere tie rozhodnutia. Aj zloženie Republikovej rady je také, ktoré má veľmi blízko k Richardovi Sulíkovi. Dúfam, že si Rišo dá pohov s pribúdajúcim vekom, ale ako ho poznám, tak oddychovať bude až v hrobe.“

Napriek výhradám hodnotí Nicholsonová postavenie bývalého predsedu a kolegu relatívne pozitívne: „Podľa mňa je veľká vec, čo dokázal Rišo so SaS. Keď som zakladala Jablko, tak som si niekoľkokrát pomyslela na Riša, že chápem, prečo to robil takto. Prečo často o niečom rozhodol autokraticky, lebo bolo dôležité o niečom rozhodnúť a nebolo možné viesť nekonečný dialóg,“ dodáva v rozhovore.

Čo môžeme čakať pri eurovoľbách?

Nicholsonová ďalej vyjadrila značné obavy z možného vplyvu nadchádzajúcich júnových volieb do Európskeho parlamentu. Varovala, že zloženie kandidátky, na ktorej sa nachádzajú kontroverzné osobnosti, ako Andrej Danko, Ľuboš Blaha, Monika Beňová a Milan Uhrík, by mohlo viesť k nárastu extrémistických predstaviteľov zo Slovenska.

Nicholsonová upozornila, že ich zvolenie môže ovplyvniť nielen dynamiku v rámci Európskeho parlamentu, ale aj prehĺbiť medzinárodnú izoláciu Slovenska, najmä vzhľadom na zahraničnú politiku, ktorú vedie Robert Fico a jeho vláda.

Zároveň však poukázala na potenciálnu kľúčovú úlohu strany Progresívne Slovensko pri vyvažovaní týchto vplyvov a formovaní budúceho legislatívneho smerovania; Na druhej strane si myslím, že PS zohrá kľúčovú úlohu vo voľbách do europarlamentu,“ dodala už bývalá politička.

Po odomknutí sa dozvieš: 

  • Exkluzívne informácie o post-politickom fungovaní bývalej europoslankyne
  • Ako hodnotí dynamiku vo vnútri svojej bývalej strany SaS
  • Čo si myslí o nadchádzajúcich eurovoľbách
  • Ako vidí súčasnú slovenskú politiku a jej problémy
  • Prečo už nechce byť súčasťou politiky ako takej
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM