Nový prieskum: PS predbehlo Smer, Dankova SNS by sa do parlamentu nedostala /SNKZ #84

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 18. júna, ti naši moderátori Albert a Diana prinášajú Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Voľby do parlamentu by na začiatku júna vyhralo Progresívne Slovensko. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý sa konal na prelome mája a júna. Prieskumný model agentúry NMS Market Research Slovakia ukázal oproti predchádzajúcim výsledkom viacero zmien.

Anestéziológ, ktorý sa staral o premiéra dva týždne po útoku, reagoval na špekulácie o jeho zdravotnom stave. Jozef Valky opísal faktory, ktoré umožnili premiérovi rýchle zotavenie zo závažných zranení.

Peter Pellegrini ešte neodhalil všetkých svojich poradcov. Pomôžu mu pri riešení rôznych dôležitých otázok. V rozhovore pre televíziu Markíza sa však vyjadril, že by si prial, aby Jozef Banáš pôsobil ako poradca pre kultúru a médiá v prezidentskom paláci.

Startitup sa politológa Radoslava Štefančíka opýtal, akým prezidentom môže byť Peter Pellegrini, či sa mu naozaj môže podariť byť prezidentom všetkých, v čom môžeme očakávať najväčšie rozdiely medzi novou hlavou štátu a exprezidentkou Zuzanou Čaputovou, ale aj, či dokáže byť kritický k vládnej koalícii, keďže samotný Pellegrini pochádza z jej radov.

Zuzana Čaputová sa musela rozhodnúť, či zostane s dcérou alebo prijme funkciu prezidentky. V rozhovore s českým novinárom Erikom Taberym rozpráva o svojich ťažkých dilemách a živote hlavy štátu mimo oficiálnych povinností.

V Česku vybuchla vojenská munícia vo výcvikových priestoroch Libavá. Na mieste zasahoval vrtuľník, jeden vojak neprežil.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil svoj šesťčlenný vojnový kabinet. Ako píše The Guardian na základe správy agentúry Reuters, išlo o všeobecne očakávaný krok. Deje sa tak po odchode bývalého generála Bennyho Gancaa z vlády.

Ruské ponorky štvrtej generácie, konkrétne triedy Jaseň, robia krajinám Severoatlantickej aliancie (NATO) vrásky na čele, odkedy boli spustené na hladinu. Vďaka svojej konštrukcii a materiálu použitému pri výstavbe plavidla sú tieto ponorky ťažko odhaliteľné pre sonary Aliancie. Momentálne ponorka triedy Jaseň – Kazaň plní titulky novín vďaka svojej prítomnosti na Kube, ktorá sa nachádza len 160 kilometrov od Floridy. 

Dovolenková sezóna sa nedávno začala a mnohí turisti si okrem opálenia z pobytu zvyknú nosiť aj rôzne suveníry. Avšak aj v čase odpočinku sa oplatí zostať obozretný. V opačnom prípade ťa to môže vyjsť naozaj draho, v extrémnych prípadoch ti dokonca môže hroziť aj väzenie.

Tajné trápenie Zuzany Čaputovej

Prezidentka Zuzana Čaputová v knihe rozhovorov s českým novinárom prehovorila o svojich ťažkých dilemách. Opisuje, ako sa z diagnózy svojej dcéry „zosypala“.

„Staršia dcéra bola v poriadku. Mladšej dcére však našli nádor na mozgu,“ prezrádza v knihe rozhovorov Nestratiť sa sama sebe, ktoré s ňou viedol šéfredaktor českého týždenníka Respekt Erik Tabery.

„Bola to veľká emocionálna strela do najslabšieho miesta, ktoré mám, a tým sú moje deti. Alebo presnejšie do najsilnejšieho miesta,“ vyznáva sa Čaputová v knihe.

Napokon však našla silu a stala sa prezidentkou. „Spomínam si, že pre tú šialenú vnútornú bolesť a strach, ktoré som nemohla vyjadriť, som si hlboko vrývala nechty do rúk, aby som ju cítila. Nemohla som tú bolesť naplno prežiť,“ uviedla Čaputová.

Sama vtedy zvažovala, či nastúpi do funkcie, keďže chcela byť dcére nablízku a nevedeli, ako vážny jej stav je. Emma mala vtedy len 15 rokov.

„Bola som pripravená, že nezložím prezidentský sľub a budem s ňou, keď to bude potrebné. Vôbec som netušila, čo sa bude diať. Čakala ma jedna obrovská zmena a do toho prišlo týždeň predtým niečo úplne iné,“ uviedla Čaputová.