Pellegrini ako proruský kandidát a Ficov autoritársky kurz: Svet reaguje na slovenské voľby /SNKZ #33

play icon

Startitup ti každé pracovné ráno prináša správy, na ktorých záleží (SNKZ) v našom unikátnom NEWS podcaste, ktorý moderujú Diana a Albert, moderátori vytvorený umelou inteligenciou.

Aj dnes, 8. apríla, pre. teba majú prichystaný súhrn tých najaktuálnejších tém a udalostí, ktporé hýbu Slovenskom.

Nová lekáreň Super Dr. Max v Bratislave

Novootvorená lekáreň v Avion Shopping Park prináša na Slovensko moderný koncept spojenia tradičnej lekárničkej ponuky s najnovšími technológiami.

Vyniká najdlhším robotickým systémom na Slovensku, ktorý zefektívňuje expedíciu liekov a šetrí čas personálu. Prvý dermo bar v sieti Dr. Max ponúka špecializované poradenstvo a diagnostické služby v oblasti dermokozmetiky.

Veľká policajná akcia proti finančnému zneužívaniu

Slovenskí Lovci lebiek sa podieľali na odhalení medzinárodnej trestnej činnosti, ktorá zneužívala fondy EÚ určené na pomoc po pandémii, pričom celková škoda dosiahla približne 600 miliónov eur. Pri akcii boli zadržané tri osoby a objavené luxusné predmety. Organizovaná skupina využívala moderné technológie vrátane AI na pranie peňazí.

Vyhlásenia na ruskej televízii

V relácii Večer s Vladimirom Solovjovom sa objavili agresívne vyjadrenia smerom k Európe a USA, spomínajúce „denacifikáciu“ Ukrajiny a možné rozšírenie „sanitárnej zóny“. Diskutovalo sa aj o Havaji ako potenciálnom cieli, ktorý nie je explicitne chránený NATO, čo vyvolalo diskusie o potrebe jeho ochrany.

Plány Kanárskych ostrovov na zákaz fajčenia

Kanárske ostrovy plánujú sprísniť legislatívu proti fajčeniu na verejných miestach, vrátane pláží, terás a oblastí okolo škôl. Zvažujú sa aj vyššie dane z elektronických cigariet a možný zákaz jednorazových vaporizérov z dôvodu ich vplyvu na životné prostredie.

Výsledky prezidentských volieb na Slovensku

Peter Pellegrini vyhral prezidentské voľby, pričom v Banskobystrickom kraji mal najpresvedčivejšie výsledky, ale v Bratislave dominoval jeho súper Ivan Korčok. Pellegrini kritizoval spôsob kampane svojho protikandidáta. Avizoval spoluprácu s vládou, zároveň oznámil odchod zo strany aj z funkcie predsedu parlamentu.

Plat prezidenta je výrazne vyšší než plat poslanca, s rôznymi príplatkami a doživotnými výhodami vrátane vozidla a ochranky. Po odchode z funkcie si exprezidenti uchovávajú nárok na mesačnú mzdu a využívanie reprezentatívnych nehnuteľností.

Medzinárodná reakcia na výsledky slovenských prezidentských volieb

Zahraničné médiá, vrátane The New York Times a Politico, označili Petra Pellegriniho za proruského kandidáta, čo môže posilniť väzby Slovenska s Moskvou. Hodnotenia z okolitých krajín poukazujú na polarizáciu slovenskej spoločnosti.

Rezeň v rebríčku Taste Atlas

Rezeň, tradičná jedlo stredoeurópskej kuchyne, sa umiestnil na deviatom mieste v kategórii najlepšie hodnotených jedál sveta podľa Taste Atlas. Jeho popularita na Slovensku a v Česku je vysoká vďaka chuti a jednoduchosti prípravy.

Prieskum preferencií politických strán na Slovensku

Podľa prieskumu by v parlamentných voľbách zvíťazila strana Smer, nasledovaná Progresívnym Slovenskom a Hlasom-SD. Výsledky poukazujú na potenciálny náskok týchto strán oproti ostatným.

Očakávané teplotné rekordy toto leto

Predpoklady meteorológov naznačujú, že toto leto by mohlo byť teplotne nadpriemerné, s možnosťou prekonania teplotných rekordov. Tento trend podporuje predpoveď, že rok by mohol byť globálne najteplejším zaznamenaným rokom.