Pellegrini sa stal zamestnancom Hlasu, získa štedré odstupné. Strane hrozí vysoká pokuta za kampaň /SNKZ #38

play icon

Ako každé pracovné ráno, aj dnes, 15. apríla, ti prinášame Správy, na kotrých záleží. Tie ti čítajú naši AI moderátori Albert a Diana v unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Poď sa započúvať do tých najaktuálnejších tém, ktoré hýbu svetom aj Slovenskom.

Správy, na ktorých záleží

Do nástupu do funkcie prezidenta bude Peter Pellegrini pracovať pre svoju stranu HLAS – sociálna demokracia a poberať poslanecký plat aj po odchode z parlamentu. Bude radcom strany a má nárok na ochranku ako bývalý predseda parlamentu. Navyše, získal odstupné vo výške dvojmesačného platu, hoci zákon odstupné pre poslancov nestanovuje.

Od 1. apríla umožňuje novela stavebného zákona na Slovensku legalizáciu tzv. čiernych stavieb postavených do tohto dátumu a nachádzajúcich sa na vlastníckom pozemku. Stavby v ochranných pásmach alebo na cudzích pozemkoch legalizovať nemožno. Táto zmena slúži ako amnestia pred zavedením prísnejšej legislatívy v roku 2025.

Sieť drogérií Hebe, patriaca k obchodnému reťazcu Biedronka, otvorí svoju prvú kamennú predajňu na Slovensku ešte tento rok. Spoločnosť už pôsobí v Česku, kde nedávno otvorila svoju prvú pobočku a spustila e-shop, pričom na Slovensku sa orientuje pravdepodobne na Bratislavu.

Bratislava sa umiestnila na treťom mieste medzi najnudnejšími mestami sveta podľa jedného rebríčka. Kritika smeruje k obmedzenému množstvu atrakcií, čo môže sklamať návštevníkov hľadajúcich rušný mestský život.

Situácia na Blízkom východe

Napätie medzi Izraelom a Iránom sa zvyšuje po októbrovom útoku Hamasu na Izrael. USA zosilnili svoje obranné kapacity v regióne, zatiaľ čo Irán avizuje odvetu, ale sľubuje, že neeskaluje situáciu. Možnosť priameho konfliktu zostáva vysoká.

Český spevák Daniel Vali, člen hudobnej skupiny Maxim Turbulenc, náhle zomrel na srdečné zlyhanie počas večere s priateľmi. Vali by tento rok oslávil tridsať rokov na hudobnej scéne a zanechal za sebou dve deti a množstvo zarmútených fanúšikov.

Nemecký Bundestag schválil zákon, ktorý umožňuje ľuďom meniť meno a pohlavie bez lekárskeho posudku alebo súdneho rozhodnutia. Kritici sa obávajú nezodpovedných zmien, zatiaľ čo právni a ľudskoprávni aktivisti vítajú zjednodušenie procesu a odstránenie diskriminácie.

Marek Vagovič kritizuje slovenského rappera Rytmusa za jeho politickú podporu Petra Pellegriniho, vyjadruje obavy o dôsledky takéhoto konania pre umelcov a ich kariéru.

Počas návštevy ruského ministra zahraničných vecí v Číne, obe krajiny sľúbili posilniť strategickú spoluprácu. USA vyjadrilo obavy z tejto spolupráce, obzvlášť v kontexte vojny na Ukrajine, pričom Peking tvrdí, že si zachováva neutrálny postoj.

V pondelok sa očakáva výrazná zmena počasia s príchodom silných prehánok a búrok, ktoré môžu priniesť krúpy a silný vietor. Teploty dosiahnu až 24 stupňov, no večer sa výrazne ochladí.

A to nie je všetko. Viac sa dozvieš v našom podcaste.