Polárna žiara vykúzlila nad Slovenskom nádherné nočné divadlo /SNKZ #57

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 13. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží 

Na čelo ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny nastúpil Erik Tomáš len pred pol rokom, ale už stihol zaviesť mnoho zmien. Môže sa stať, že si v tom už stratil prehľad, prinášame ti preto zoznam vecí, ktoré sa počas jeho ministrovania zmenili. Portál Pravda spísal všetky veci, ktoré rezort práce mení alebo zavádza.

Na telo dnes divákom prinieslo exkluzívny prieskum agentúry Focus o dôveryhodnosti lídrov politických strán a prezidentky Zuzany Čaputovej. Ako informovali TV NOVINY.sk, diskutovalo sa o rôznych témach. 

Mnohé mladé rodiny na Slovensku možno nevedia, že im chýba špecifická dávka v hodnote až 1 120 eur, ktorá môže výrazne pomôcť pri úhrade nákladov na starostlivosť o dieťa. Táto finančná podpora je mimoriadne dôležitá pre rodiny, ktoré sa pripravujú na príchod nového dieťaťa, zatiaľ čo ich staršie dieťa do troch rokov navštevuje súkromné materské školy.

Zamestnanci veľkej firmy na východe Slovenska prosia vládu o pomoc. Už dva mesiace nedostali výplatu. Spoločnosť obviňuje z finančných ťažkostí bývalého ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, ktorý zrušil ich zmluvu s Lesmi Slovenskej republiky. To malo znížiť dodávku dreva pre ich výroba až o polovicu.

Počul si už niekedy o Švarcsystéme? Ten je na Slovensku síce nelegálny, no napriek tomu sa aj u nás praktizuje. Vláda pripravuje veľký záťah na falošných živnostníkov, pričom budú „lietať“ mastné pokuty.

V Očovej sa uskutočnili spoločné nočné hliadky zásahového tímu pre medveďa hnedého a poľovného združenia. Počas jednej z piatkových nocí tím zneškodnil jedného synantropného medveďa v blízkosti rodinných domov. 

Počas víkendu došlo na rakúskej diaľnici A1 pri meste Thalgau k vážnej nehode slovenského autobusu s desiatimi osobami, ktorý narazil do staveniska. Vozidlo opakovane narazilo do betónových zvodidiel na oboch stranách diaľnice a po prejazde cez diaľničný most sa prevrátilo na bok. Výsledkom incidentu bolo uväznenie niektorých cestujúcich v prevrátenom autobuse.  

Slovensko žije hokejom 

V piatok 10. mája sa Slovensko stretlo s Nemeckom v úvodnom zápase majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2024 a utrpelo prehru 4 : 6. V slovenskom tíme nastúpila aj mladá hviezda NHL Juraj Slafkovský, ktorého úprimné reakcie počas zápasu sa stali virálnou senzáciou na internete. Hoci na videu zachytávajúcom Slafkovského reakcie chýba zvuk, fanúšikovia sa pokúšali odčítať z pier jeho prudké sťažnosti na rozhodcov.

Vojna u našich východných susedov poskytla cenné lekcie nielen Ukrajincov, ale aj Západu. Ukazuje, že naše výrobné kapacity munície a naše skladové zásoby nestačia na takýto intenzívny konflikt. Napriek tomu, že v Európe a USA sa navýšili výrobné kapacity, stále to nestačí na pokrytie potrieb Ukrajiny. Kyjev sa preto rozhodol, že priloží sám ruku k dielu a týmto potrebám sa v súčasnosti venuje vyše 500 obranných závodov po celej krajine.

Polárna žiara na Slovensku len nedávno vykúzlila doslova nočné nebeské divadlo. Nestihol si ju, alebo nebodaj prespal? Máme pre teba dobrú správu. Podľa najnovšej predpovede sa na naše územie ešte vráti. Možno už aj v ndeľu večer. Geomagnetická búrka stále prebieha, aj keď je aktuálne slabšia.