Prezident Pellegrini podpísal lex atentát: Pre zhromaždenia nastávajú prísne pravidlá /SNKZ #100

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 11. júla, ti naši moderátori Diana a Albert prinášajú Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Na Slovensku budú nové dôvody na zákaz zhromaždení. Najvyšší ústavní činitelia budú mať nárok na doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť podľa stanovených podmienok. Vyplýva to z lex atentát, čiže zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR, ktorý ešte v pondelok (8. 7.) podpísal prezident Peter Pellegrini. Kancelária prezidenta SR o tom informuje na svojom webe. Parlament o zákone rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Nová legislatíva má nadobudnúť účinnosť od 15. júla.

Elon Musk sa znova stal najbohatším človekom na svete. Dlhodobo sa totiž na tejto priečke strieda s Jeffom Bezosom. Musk je generálnym riaditeľom viacerých prominentných spoločností. Známe ti budú určite elektrické automobily Tesla a spoločnosť na prieskum vesmíru SpaceX.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Cestovanie do rôznych krajín prináša mnoho zážitkov, ale aj možné zdravotné riziká. Preto sa treba pripraviť na rôzne situácie, ktoré môžu nastať.

Slovenská národná lotériová spoločnosť hlási, že v našej krajine pribudol nový milionár. V tlačovej správe píše o obrovskej výhre na západnom Slovensko. Šťastlivec zo Záhoria vyhral viac ako 7 miliónov eur.

Mier podľa niektorých ľudí začína úsmevom. V skutočnosti však to, či v krajine prevláda mier, ovplyvňujú politické a ekonomické aspekty. Podľa Globálneho indexu mieru z roku 2024 sa za posledné dve desaťročia väčšina ukazovateľov mierumilovnosti zhoršila.

Vlna extrémnych horúčav 

Policajti v stredu prehľadávali všetky súdy na Slovensku. Anonymný volajúci ráno 10. júla zavolal na číslo 112 a nešpecifikoval miesto bomby. Preto museli skontrolovať všetky súdy. Ako informoval portál Noviny.sk, prerušili všetky pojednávania. Pyrotechnici a psovodi preto vykonávali prehliadky.

Áno, znie to možno neuveriteľne, no aj na Slovensku majú cestujúci vlakovou dopravou určité práva. Dokonca v celej Európskej únii máš v prípade meškania vlaku nárok na to, aby ti vrátili cestovné, alebo ti inak nahradili škodu.

Vlna extrémnych horúčav už naplno zasiahla Slovensko. Včera teploty prvýkrát dosiahli +35 °C, najvyššie v Somotore na juhovýchode. Horúčavy boli aj na iných miestach Slovenska, kde teploty dosiahli takmer +35 °C. Po Somotore boli najteplejšie Mochovce (+34,8 °C), Slovenský Grob (+34,7 °C), Dudince (+34,6 °C), Mužla a Želiezovce (obe +34,3 °C) a Nitra (+34,1 °C). V ďalších dňoch sa ešte viac zvýši prísun veľmi teplého vzduchu. Teploty v piatok a sobotu ešte vzrastú. Denné maximá môžu dosiahnuť až +38 °C.   

Požadovaný vek pre žiadateľov o preukaz rušňovodiča na Slovensku sa má znížiť na 19 rokov. Podmienky pre prevádzkovanie špeciálnych dráh sa majú zjednodušiť. Tieto zmeny vyplývajú zo zákona o dráhach, ktorý schválila vláda na návrh Ministerstva dopravy SR. Ministerstvo dopravy navrhlo zmeny na základe skúseností z praxe.

O tom, že kilogramy navyše, ktoré zodpovedajú obezite, nie sú pre naše zdravie pozitívnou správou, neexistujú žiadne pochybnosti už niekoľko desaťročí. Ako pripomína portál Earth, zatiaľ čo spojenie medzi obezitou a niektorými druhmi rakoviny, ako napríklad rakovina prsníka a čriev, je dobre preukázané, najnovší výskum odhaľuje oveľa širší rozsah rizika. The Times píše, že štúdia bola prezentovaná na Európskom kongrese o obezite v talianskych Benátkach a zahŕňala viac ako štyri milióny ľudí medzi 37 a 45 rokov, ktorých vedci zo švédskej Lund University monitorovali viac ako štyri dekády. Okrem ich zdravia sa zamerali aj na ich životný štýl. V rámci tejto štúdie diagnostikovali rakovinu až u 332-tisíc ľudí, pričom priamu spojitosť medzi obezitou a rakovinou identifikovali u asi 40 % prípadov.