RTVS končí, poslanci schválili kontroverzný návrh /SNKZ #87

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 21. júna, ti naši moderátori Diana a Albert prinášajú Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Od 1. júla sa zruší RTVS. Poslanci parlamentu schválili kontroverzný zákon. Okrem názvu sa zmení aj generálny riaditeľ. Nového riaditeľa zvolí Rada RTVS, pozostávajúca z členov, ktorých vyberie parlament a ministerstvo kultúry a financií.

Nadácia Zastavme korupciu upozorňuje na novinky z ministerstva vnútra, ktoré obmedzujú prístup k informáciám. Spolu s organizáciami Via Iuris a Slovensko.Digital spustili petíciu a podávajú hromadnú pripomienku proti návrhu zákona o kritickej infraštruktúre, ktorý podľa nich zavádza cenzúru informácií.

Ministerstvo práce zvýši od 1. júla 2024 životné minimum o 1,9 %. Pre dospelú osobu to bude 273,99 eur mesačne, pre ďalšiu dospelú osobu 191,14 eur a pre nezaopatrené dieťa 125,11 eur. Tento nárast ovplyvní aj rôzne príspevky.

Od augusta 2024 sa menia podmienky povinného zmluvného poistenia (PZP). Zmeny zahŕňajú nové povinnosti pre majiteľov elektrokolobežiek, vyššie limity poistného krytia a úpravy regresných nárokov poisťovní. Elektrokolobežky s rýchlosťou nad 25 km/h budú musieť mať povinné poistenie. Poistné krytie sa zvýši na 6,45 milióna eur pre škody na zdraví a na 1,3 milióna eur pre škody na majetku.

Slovenská vláda podporí investíciu do výstavby továrne na výrobu batérií v Šuranoch v hodnote 1,3 miliardy eur. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) oznámila, že ide o druhú najväčšiu investíciu v histórii krajiny, ktorá prinesie stovky nových pracovných miest a posilní priemyselný sektor Slovenska.

Severná Kórea a Rusko sa dohodli na okamžitej vojenskej pomoci v prípade ozbrojenej agresie proti jednej z krajín. Túto dohodu podpísali v stredu v Pchjongjangu vodca KĽDR Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin.

Nové správy od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a ďalších odborníkov varujú pred rizikami lacných a spracovaných potravín. Hoci sú tieto potraviny ľahko dostupné a lacné, ich pravidelná konzumácia môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako sú srdcové choroby, cukrovka a rakovina.

Po objavení šiestich prípadov legionárskej choroby v záhrebskej nemocnici začalo intenzívne vyšetrovanie pôvodu infekcie. Legionárska choroba, vážny typ zápalu pľúc, si už vyžiadala životy troch ľudí.

Továreň Salzburg Schokolade v Grödigu prestane vyrábať Mozartove gule kvôli finančnej neudržateľnosti ich priemyselnej výroby. Bankrot spoločnosti ohlásili už pred dva a pol rokmi a napriek pokusom o záchranu, výroba čokolády sa ukázala ako príliš nákladná.

Spolupráca Ruska a KĽDR sa prehlbuje

Severná Kórea a Rusko sa dohodli na poskytnutí bezodkladnej vojenskej pomoci, ak bude druhá strana vystavená ozbrojenej agresii, vyplýva z dohody podpísanej v stredu v Pchjongjangu lídrami oboch krajín. Informovala o tom vo štvrtok severokórejská tlačová agentúra KCNA, píše TASR podľa agentúr AP, Reuters a Jonhap.

Dohodu o komplexnom strategickom partnerstve dosiahli v stredu v Pchjongjangu vodca KĽDR Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin.

Obe krajiny sa zároveň zaviazali nepodpísať žiadnu zmluvu s treťou krajinou, ktorá by porušovala záujmy druhej krajiny. Taktiež nedovolia, aby ich územia využívala akákoľvek krajina na poškodenie bezpečnosti a suverenity druhej krajiny, uviedla KCNA s odvolaním sa na dohodu.