Slováci stavili na voľby dva milióny eur. Rekordný výherca neveril Pellegrinimu /SNKZ #34

play icon

Startitup ti každý deň, aj dnes, 9. apríla, prináša unikátny NEWS podcast plný správ, na ktorých záleží.

Naši moderátori Albert a Diana, ktorých vygenerovala umelá inteligencia, si pre teba pripravili súhrn tých najdôležitejších udalostí a správ, ktoré hýbu svetom aj Slovenskom.

Správy, na ktorých záleží

Uchádzači o nemecké občianstvo budú musieť odpovedať na otázky z rozšíreného katalógu, ktorý má podporiť porozumenie nemeckej historickej zodpovednosti a súčasných hodnôt, vrátane ochrany a rešpektovania židovskej komunity a štátu Izrael.

Aktuálny test pozostáva z 33 otázok s minimálnou požiadavkou 17 správnych odpovedí na úspech. Väčšina uchádzačov tento test zvláda, čo odzrkadľuje efektivitu prípravných kurzov. Nemecká vláda zdôrazňuje, že integrácia do spoločnosti vyžaduje nielen znalosť jazyka a zákonov, ale aj hlboké porozumenie a prijatie hodnôt.

Na Slovensku zažívame „tropické“ horúčavy s očakávaním najteplejšieho dňa v utorok 9. apríla, s teplotami blížiacimi sa k 30 stupňom Celzia, najmä na juhozápade.

Od stredy sa očakáva ochladenie sprevádzané zrážkami a možnými búrkami, najmä na severozápade, zatiaľ čo stredné a východné Slovensko zostane slnečné a teplé. Po 15. apríli sa očakáva radikálna zmena počasia s výrazným ochladením a možnými mrazmi, čo môže ohroziť rozkvitnutú prírodu.

Decodom, významný hráč na slovenskom trhu s nábytkom, čelí vážnym finančným problémom s dlhmi dosahujúcimi pol milióna eur.

Tieto problémy nie sú pre spoločnosť nič nové, keďže už v minulosti zažila finančné ťažkosti, najmä počas pandémie COVID-19, ktorá výrazne ovplyvnila jej operácie. Napriek prepúšťaniam sa spoločnosti podarilo udržať viac ako 800 pracovných miest, avšak v roku 2022 firma zaznamenala straty vo výške viac ako 2,8 milióna eur.

Premnožený jedovatý hmyz

Na Slovensku zaznamenali nárast počtu májky fialovej a májky obyčajnej, ktoré predstavujú vážne nebezpečenstvo pre ľudí. Májka fialová je označovaná za najjedovatejšieho chrobáka na Slovensku.

V prípade ohrozenia dokáže vylúčiť žltkastú hemolymfu obsahujúcu kantaridín, prudko jedovatý alkaloid, ktorý môže byť pre človeka smrteľný. Odborníci varujú pred dotykom s týmto hmyzom. Kontakt s pokožkou môže vyvolať ťažko hojiteľné rany ako popáleniny či pľuzgiere.

V nedávnych prezidentských voľbách na Slovensku stávkujúci stavili celkovo 2 milióny eur, čo je viac ako trojnásobok oproti predchádzajúcim voľbám. Najviac peňazí bolo zaznamenaných tesne pred volebným dňom, a v druhom kole volieb pokračovali tisícové výhry.

Celkovo najvyššia výhra, 72 tisíc eur, padla za stávku, že Pellegrini nezvíťazí v prvom kole, čo ukazuje na zvýšený záujem verejnosti o politické stávky.

Donald Trump, bývalý prezident USA, tvrdil, že by mohol ukončiť vojnu na Ukrajine do 24 hodín. Nikdy však nešpecifikoval, ako by to dosiahol.

Jeho tajný plán vraj zahŕňa tlak na Ukrajinu, aby sa vzdala území okupovaných Ruskom, a prísľub zastavenia rozširovania NATO, čo je považované za výhodné pre Rusko. Trumpov prístup je kritizovaný za nedostatočnú podporu Ukrajiny a zjednodušenie zložitej geopolitickej situácie.

Projekt albumu „Básnenie“ Milana Lasicu vyvolal kontroverzie vnútri jeho rodiny a medzi verejnosťou. Spustenie projektu bolo sprevádzané crowdfundingovou kampaňou, ktorá zozbierala viac ako 200-tisíc eur.

Avšak projekt sa stretol s odporom zo strany Lasicovej vdovy, ktorá ho verejne označila za podvod. Napokon sa rozhodli vrátiť financie všetkým podporovateľom na žiadosť rodiny.

Nemecká televízia ARD odhalila účasť dvoch nemeckých firiem, Knauf a WKB Systems, na obnove okupovaného ukrajinského mesta Mariupol, čo vyvoláva otázky o možnom porušení európskych sankcií voči Rusku. Táto účasť sa považuje za kontroverznú, pretože Mariupol zostáva symbolom devastácie a utrpenia po ruskej invázii.