Slovák spoznal život Eskimákov. „Každému pocestnému ponúknu teplo, jedlo a ženu“ #1

play icon

Naši moderátori Diana a Albert ti dnes, 4. januára, prinášajú prvú epizódu nášho unikátneho UP NEWS – špeciálu. Každú sobotu ťa zoberieme na cestu plnú inšpirácie, zaujímavých tém a príbehov.

Ako sa po sviatkoch dostať do formy

Sviatočné obdobie často vedie k oddychu a menej aktívnemu životnému štýlu. Návrat do formy však nemusí byť náročný. Postupné zmeny, ako prechádzky či domáce cvičenie, sú podľa odborníkov kľúčom k úspechu. K vyváženému životnému štýlu prispieva aj rozumné stravovanie a správne nastavené ciele.

Novoročné predsavzatia si stále dáva väčšina Európanov, no mnohí ich nedokážu dodržať. Lektorka Katarína Runa zdôrazňuje dôležitosť sebaakceptácie namiesto neustálej nespokojnosti. Pre trvalé zlepšenie je podstatné prijímať seba samého a zameriavať sa na skutočne udržateľné zmeny.

Depresia môže byť cestou k sebapoznaniu a tvorivosti. Výskumy naznačujú, že depresívny realizmus a kreatívne spracovanie emócií umožňujú hlbšie pochopenie vlastného „ja“. Kombinácia terapie, pohybu a zdravej životosprávy hrá dôležitú úlohu pri zvládaní tohto stavu.

Demencia sa stáva rastúcim problémom, no výskumy ukazujú, že strava bohatá na flavonoidy môže znížiť riziko jej vzniku. Pravidelná konzumácia potravín ako bobule, čaj či horká čokoláda má potenciál významne prispieť k prevencii tohto ochorenia a ďalších zápalových stavov.

Ashwagandha, prírodný adaptogén, získava popularitu pre svoje pozitívne účinky na zvládanie stresu, spánok a fyzickú výkonnosť. Napriek jej výhodám by ju nemali užívať všetci a konzultácia s lekárom je pri jej užívaní nevyhnutná.

88-ročná Ernestine Shepherd dokazuje, že nikdy nie je neskoro na zmenu životného štýlu. Po osobnej tragédii začala budovať svoje telo a sebadôveru, čím inšpiruje milióny ľudí, najmä ženy v pokročilom veku. Svojou prísnou disciplínou a vyváženou stravou ukazuje, že vek nie je prekážkou k zdravšiemu životu.

Najzdravšie ovocie na svete

Exotická anona, nazývaná aj cherimoya, patrí medzi najvýživnejšie potraviny na svete. Obsahuje vitamín C, vlákninu a B6, ktoré podporujú imunitu, trávenie a tvorbu hormónov šťastia. Svojou jedinečnou chuťou a využitím v kuchyni si získava čoraz väčšiu obľubu, no dužinu treba konzumovať s opatrnosťou, keďže šupka a semienka obsahujú toxíny.

Kayla Barnes-Lentz, odborníčka na biohacking, si stanovila cieľ dožiť sa 150 rokov v plnom zdraví. Prostredníctvom svojej kliniky ponúka inovatívne terapie a pomáha ľuďom zlepšovať kognitívne funkcie. Jej cesta k zdraviu začala už v mladosti, keď si uvedomila vplyv stravy a životného prostredia na zdravie.

Nová štúdia odhalila, že mierny príjem cukru môže mať pre srdce pozitívne účinky, najmä ak pochádza zo sladkostí a nie zo sladených nápojov. Švédsky koncept „fika“, spájajúci konzumáciu sladkostí s budovaním spoločenských vzťahov, ukazuje, že aj sociálne aspekty môžu mať vplyv na zdravie srdca.

Európske luxusné rezorty ako švajčiarsky Badrutt’s Palace, nemecký Das Kranzbach či rakúsky Kneipp Hotel Hammerschmiede ponúkajú dokonalý relax a prvotriedne služby v inšpirujúcom prostredí. Každý z nich sa vyznačuje špičkovým dizajnom, unikátnou atmosférou a možnosťou regenerácie tela aj mysle.

Mongolský rezidenčný komplex Zhengxiangbaiqi prepracoval tradičné jurty do štvorcových a osemhranných modulov. Tieto stavby kombinujú tradičné materiály s modernými technológiami, čo z nich robí inovatívne a ekologické riešenie pre komunitné bývanie.

Mexický Orchideový pavilón, navrhnutý v duchu japonskej filozofie wabi-sabi, predstavuje spojenie prírody a architektúry. Využíva lokálne materiály a unikátne zavlažovacie systémy, čím dokazuje, že udržateľnosť a dizajn môžu ísť ruka v ruke.

Cestuje svetom na pionieri

Dobrodruh Marek Slobodník spája cestovanie s filmovou tvorbou. Na netradičných dopravných prostriedkoch objavuje vzdialené kúty sveta, od Kazachstanu po Afriku. Jeho príbehy odrážajú túžbu po slobode, poznávaní kultúr a prekonávaní výziev, ktoré so sebou takéto expedície prinášajú.

Jozef Terem ukazuje, že cestovanie môže byť dostupné a autentické. Preferuje spontánny prístup a spolieha sa na osobné kontakty, ktoré mu umožňujú spoznať kultúru a ľudí bez potreby moderných platforiem. Jeho otvorenosť voči náhodným príležitostiam sú kľúčom k nezabudnuteľným zážitkom.

Redaktor Startitupu František Kekely preskúmal legendárnu Karakoram Highway v Pakistane, ktorú BBC označuje za ôsmy div sveta. Táto náročná trasa, spájajúca Pakistan s Čínou, fascinuje dychberúcimi scenériami a geopolitickým významom. Napriek svojej povesti Pakistan odhalil priateľských ľudí a jedinečné prírodné krásy.

Ľuboš Fellner, zakladateľ BUBO a prvý Slovák, ktorý navštívil všetky krajiny sveta, popisuje unikátny spôsob života Eskimákov v Grónsku. Hoci ich tradičné zručnosti ustupujú pod vplyvom moderného sveta, ich komunita si zachováva špecifickú kultúru, ktorá reflektuje súhru tradícií a zmien.

Andrea Rajtová s Marco Italiano prináša do Bratislavy pravú chuť Talianska. So starostlivým výberom produktov priamo od talianskych farmárov ponúka prémiové delikatesy, ktoré reagujú aj na moderné stravovacie trendy. Jej cieľom je prinášať autentické chute priamo na slovenský stôl.

Kníhkupectvo Martinus predstavilo najlepšie knihy roka 2024. Medzi najúspešnejšie patrí fantasy novinka „Železný plameň“ od Rebeccy Yarros, populárno-náučná „Rýchlokurz geniality“ od Ľudovíta Ódora, či historický román „Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj“ od Júlie Marcinovej. Každá z nich prináša unikátne príbehy a pohľady na svet.