Šutaj Eštok zbavil funkcie partnera prezidentky Rizmana. „Budem žiadať vysvetlenie,“ avizuje poslankyňa /SNKZ #41

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes ti unikátny NEWS podcast prináša správy, na ktorých záleží.

Spolu s našimi AI moderátormi Albertom a Dianou si vypočuj, aké udalosti momentálne hýbu Slovenskom aj svetom.

Správy, na ktorých záleží

V slovenských lekárňach pokračuje problém s nedostatkom niekoľkých druhov liekov, vrátane Algifenu Neo, ktorý sa používa na liečbu bolestí.

Nedostatok tohto lieku bol oznámený na konci decembra 2023. Hlavný distribútor Unipharma predpokladá obnovenie dodávok až v druhej polovici roku. Okrem Algifenu chýbajú aj antibiotiká, očné kvapky a lieky na kardiovaskulárne a neurologické ochorenia.

Analytici Slovenskej sporiteľne zverejnili druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska, kde sa Slovensko umiestnilo na 24. mieste, čo predstavuje pokles o jednu priečku oproti minulému roku. Tento pokles je pripisovaný ekonomickej stagnácii, ktorá trvá viac ako desať rokov, a demografickým výzvam ako pokles pracovnej populácie a zvýšenie počtu starších ľudí.

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš, ktorí dozorovali prípad vraždy Jána Kuciaka, oznámili odchod z funkcie po tom, čo neboli presunutí na Krajskú prokuratúru v Žiline. Ich odchod z Generálnej prokuratúry je motivovaný presunom do Bratislavy namiesto Žiliny, čo obaja prokurátori považovali za neprijateľné.

Počasie na Slovensku v nasledujúcich dňoch bude chladné a čiastočne oblačné s občasnými prehánkami, ktoré sa nad tisíc metrov nad morom zmenia na sneh. Denné teploty zostanú podpriemerné s maximami od 8 do 14 stupňov Celzia.

Španielsko zaviedlo nové finančné požiadavky pre turistov z Veľkej Británie, ktorí musia preukázať, že disponujú dostatočnými finančnými prostriedkami na deň, konkrétne 113,40 eura. Toto opatrenie je v súlade s trendom zvyšovania kontrol turistov v Európe.

Lúpežný „prank“

Influencer Filip Jovanovič, prezývaný Jovinečko, spustil kampaň na upozornenie na dôležitosť poistenia pre podnikateľov, pričom vykradnutie jeho podniku Jovipoint sa ukázalo byť plánovaným „prankom“. Tento čin vyvolal zmiešané reakcie na sociálnych sieťach.

Dopravný úrad skúma spoločnosť DeGarde, ktorú vlastní poslanec Peter Náhlik za poskytovanie leteckých služieb bez potrebnej licencie. Náhlik je tiež pod lupou pre nedostatky v majetkovom priznaní, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu jeho majetku a príjmov.

Po odchode Petra Pellegriniho z pozície poslanca bola Denisa Saková navrhnutá ako nová predsedníčka strany Hlas-SD. Diskusie o zmene predsedu parlamentu sa tiež rozprúdili v rámci vládnej koalície.

Americká „superzbraň“ SMT bola po prvýkrát nasadená v ostrých bojoch na obranu Izraela proti iránskemu útoku. Torpédoborce USS Arleigh Burke a USS Carney zneškodnili viacero iránskych balistických rakiet mimo zemskej atmosféry.

Slovenská vláda schválila návrhy zákona, ktoré umožňujú vyhlásenie mimoriadnej situácie pri výskyte veľkých šeliem, ako sú hnedé medvede. Návrh zákona má podporu opozície a je v súlade s právom Európskej únie.

Minister vnútra Šutaj Eštok odvolal päť expertov na občiansky sektor z Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, čo bývalí členovia považujú za znak systematického obmedzovania občianskej participácie zo strany súčasnej vlády.

Mediálny magnát Fedor Flašík bol prevezený z nemocnice Ružinov do inej nemocnice na žiadosť jeho rodiny. Informácie o jeho stave sú pod prísnym informačným embargom. Jeho zdravotný stav sa v poslednom čase výrazne zhoršil.