Taraba sa obul do prezidentky, jej plač mu je na smiech /SNKZ #49

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 30. apríla, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Múzeum Louvre v Paríži začalo rokovania s francúzskym ministerstvom kultúry o vylepšení vystavovacích podmienok pre obraz Mony Lisy od Leonarda da Vinciho. Riaditeľka múzea Laurence des Cars navrhla presunutie obrazu do samostatnej miestnosti, čo by zlepšilo umelecký zážitok a eliminácie frustrácie návštevníkov v dôsledku preplnenosti.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom prejave na Sorbonne vyzval k posilneniu európskej obrany a suverenity, zdôrazňujúc nezávislosť od USA. Macron kritizoval geopolitické správanie USA a Číny, zdôrazňujúc potrebu nezávislej európskej obrany a zvýšenia investícií do obranného priemyslu.

Od 29. apríla do 3. mája bude obmedzená premávka na diaľnici D2 smerom do Bratislavy kvôli oprave pravého jazdného pruhu. Počas mája a júna bude pokračovať pravidelná údržba a servis tunelov na Slovensku, s dopravnými obchádzkami cez súbežné cestné komunikácie.

Na Slovensku dochádza od mája 2024 k zásadným zmenám v podmienkach predčasného dôchodku, ktoré zahŕňajú prísnejšie kritériá a nižšie dôchodky. Zmeny reagujú na nedostatok pracovníkov v niektorých sektoroch, pričom nové pravidlá zvyšujú počet rokov potrebných na získanie predčasného dôchodku a znižujú výšku dôchodku.

Ceremónia filmových cien Slnko v sieti sa konala v Bratislave v čase rušenia RTVS a konca prezidentského mandátu Zuzany Čaputovej. Prezidentka Čaputová a kultúrne osobnosti kritizovali vládu, zatiaľ čo politici ako Tomáš Taraba a Ľuboš Blaha ceremóniu kritizovali za jej politizáciu.

Predpoveď počasia na Slovensku

Po niekoľkých pochmúrnych dňoch nastalo na Slovensku slnečné a teplé počasie, ktoré by malo trvať do stredy. Od štvrtka sa očakávajú výrazné búrky a ochladenie, keďže nad Stredomorím sa prehlbuje tlaková níž.

Samuel L. Jackson a Dave Bautista navštívili Slovensko na natáčanie filmu Afterburn, ktorý sa točí na viacerých miestach v Európe. Film rozpráva o svete desať rokov po katastrofálnej erupcii na Slnku, ktorá zničila pozemskú technológiu, pričom scény obsahujú dynamické akčné sekvencie.

Mnohí Slováci majú nárok na bezplatný pobyt v kúpeľoch, ktorý je prospešný pre liečbu chronických stavov a pooperačnú regeneráciu. Na získanie pobytu je potrebná žiadosť od lekára, pričom elektronické spracovanie žiadosti trvá jeden až dva dni.

Rusko používa „flotilu duchov“ na obchádzanie sankcií, pričom loď Sparta IV nečakane zmenila trasu do Kaliningradu. Tieto lode prepravujú zbrane a sankcionované materiály, čo predstavuje riziko pre životné prostredie.

Parlament schválil novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá má zabrániť obchodom v lákaní zákazníkov na falošné výpredaje. Zmeny zahŕňajú aj mechanizmus druhej šance pre obchodníkov, ktorí dobrovoľne ukončia porušovanie predpisov, umožňujúc zníženie alebo odpustenie sankcií.

Sieť predajní elektroniky OKAY čelí vážnym finančným problémom a hľadá investora na čiastočný alebo celkový odkup. Firma má záväzky po splatnosti voči nájomcom a dodávateľom a poisťovne jej obmedzili kreditný rámec, čo ovplyvňuje jej schopnosť objednávať tovar.