V stave Roberta Fica nastala zásadná zmena /SNKZ #64

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 21. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží 

Po atentáte, ktorý bol na predsedu vlády spáchaný minulý týždeň, sa nachádza Robert Fico stále v nemocnici. O jeho zdravotnom stave informuje pravidelne nemocnica aj predstavitelia vlády. Urobili tak aj na začiatku tohto týždňa.

Stretnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej a zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho so zástupcami parlamentných strán sa napokon dnes popoludní neuskutoční. „Prezidentka je naďalej presvedčená, že najdôležitejšie je upokojiť spoločenskú situáciu a rešpektuje, že si to vyžaduje nielen čas, ale aj trpezlivosť,“ napísal palác vo vyhlásení.

Došlo k prelomovému verdiktu. Ústavný súd prikázal SIS zničiť nahrávky v kauze Gorila. Vo veci rozhodoval senát zložený z predsedu Libora Duľu a sudcov Miroslava Duriša a Martina Vernarského.

Minister školstva Tomáš Drucker prezradil, že ku konečnému zákazu mobilov v školách dôjde k 1. januáru 2025. Ministerstvo k tomu pripravuje legislatívu, zákon však ešte nie je schválený. 

Na Ministerstve kultúry vzniká nový projekt, ktorý sa bude týkať mediálnej výchovy na základných školách. Mediálne vzdelávanie detí by mal viesť generálny tajomník rezortu Martiny Šimkovičovej Lukáš Machala, známy aj kvôli svojim nedávnym výrokom spochybňujúcim skutočný tvar Zeme. Poslanci projekt ostro kritizujú.

Rokovanie o zvýšení minimálnej mzdy sa odkladá. Parlament sa ním bude zaoberať až v septembri, no zamestnávatelia s návrhom nesúhlasia.

Vodičov čaká od júla obrovská zmena. Bez jedného povinného zariadenia nebudú si môcť zaregistrovať auto na Slovensku.

Niektoré druhy jednorazových plastov, napríklad ochucovadlá, omáčky, instantné smotany alebo malé obaly pre toaletné výrobky, budú zakázané. Zmenu ešte musia schváliť noví europoslanci.

Po nedeľnej nehode vrtuľníka sa potvrdilo, že pri jeho páde zahynul iránsky prezident Ebrahím Raísí, minister zahraničných vecí Hossein Amir-Abdollahian a niekoľko ďalších. Počas hľadania spadnutého vrtuľníka komplikovalo záchranných zložkám podmienky aj počasie.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí sa preslávil ako „mäsiar z Teheránu“, na rukách má krv množstva ľudí. Jeho smrť môže priniesť mocenský zápas, smerovanie krajiny sa však nezmení.

Medzinárodný trestný súd žiada vydanie zatykačov na vodcu extrémistického hnutia H*mas aj na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V oboch prípadoch uvádza ako dôvod vojnové zločiny.

Hamran hovorí, kto vypustil uniknuté video strelca

Po útoku na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa na sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom hovorí atentátnik Juraj Cintula o svojich politických názoroch. Uniklo ešte v ten deň, kedy nikto netušil, ako Fico zranenia zvládne.

Štefan Hamran teraz tvrdí, že ho natočil príslušník úradu pre ochranu ústavných činiteľov a posunul ho svojim nadriadeným. Tvrdí tiež, že polícia pozná identitu muža, ktorý ho natočil.

„Meno je známe a už som ho zachytil dokonca aj ja ako bývalý policajný prezident. Máme, bohužiaľ, informácie, že polícia vie, kto je tá osoba – je to údajne príslušník úradu pre ochranu ústavných činiteľov, ktorý mal video posunúť svojim nadriadeným, preto sa nečudujem, že to video mohlo uniknúť,“ povedal exprezident polície.