Vacvalová: Počas pretekov v Laponsku išlo aj o život. Ak sa nachvíľu zastavíš, môžeš zamrznúť

play icon

V arktických podmienkach absolvovala Ice Ultra, 230 km dlhý pretek za polárnym kruhom. Odbehla Colorado Trail v nadmorskej výške 3 500 metrov nad morom a denne beháva aj o 4 ráno. Moderátorka, herečka a ultrabežkyňa Lenka Vacvalová je hostkou najnovšej epizódy ZmUPované. Aké má dojmy z preteku v Laponsku?

„Bolo to veľmi mrazivé, pretože v najchladnejší moment toho preteku bolo aj -35 stupňov,“ hovorí Lenka a dodáva, že spoznala tradičných obyvateľov Laponska, dozvedela sa o ich živote, ale aj o tom, ako chovajú soby.

„Je to etapový pretek na 230 km. Je za severným polárnym kruhom. Človek si nesie všetko jedlo na chrbte, jediné, čo mu organizátori dajú, je teplá voda každých 10 kilometrov.“

Pretek sa bežal 5 dní a podľa Lenkiných slov hneď v prvý deň musel jedného pretekára odnášať vrtuľník. Aké pocity má človek po dobehnutí takéhoto behu, aké ďalšie extrémne zážitky má a prečo viac obľubuje zimné krajiny a v lete sa ide radšej lyžovať? To všetko a oveľa viac sa dozvieš v najnovšom rozhovore so Simou Ondruškovou.